Haberler DERNEK Haberleri Selim Koçbay : “Demiryolu meslekleri evrensel ölçekte tanıma kavuşturuldu”
07 Kasım 2016 Pazartesi 13:56 | Son Güncelleme: 07.11.2016 14:53
Selim Koçbay : “Demiryolu meslekleri evrensel ölçekte tanıma kavuşturuldu”

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen “e-RAIL” adlı mesleki eğitim projesinin kapanış toplantısına katılan TCDD 3.Bölge Müdürü Selim Koçbay, 160 yıllık demiryolu tarihinde ilk defa demiryolu mesleklerinin evrensel ölçekte tanıma kavuşturulduğunu söyledi.

Koçbay, “Tüm demiryolu personelimiz gibi demiryollarımızın yapımında ve bakımında gece gündüz demeden yedi gün yirmi dört saat çalışan ve her şartta emeğini esirgemeyen demiryolu yapım ve bakım personelimizin güç birliği oluşturarak İzmir merkezli olarak kurduğu YOLDER de bu amaç doğrultusunda Erzincan Üniversitesi ile birlikte dünyada malzeme üretimi ve demiryolu yapım bakımında önemli bir isme sahip Wossloh ve GCF ile ortaklık yaparak Demiryolu Yapım ve Bakım Personeli için Mesleki Eğitim Programı Geliştirilmesi ve e-Öğrenme Modüllerinin Oluşturulması (e-RAIL) için bir Avrupa Birliği projesi oluşturmuş ve gerekli çalışmaları tamamlayarak projeyi hayata geçirmiştir. Bu kapsamda projede emeği geçen herkesi kutluyorum. Dünya demiryolları ile rekabet eden insan gücü ile dünyanın her yerinde çalışmalara katkı sağlayan Türk demiryolcular ile birlikte çalışmaktan da gurur duyuyorum” dedi.

İnsana yatırım devam edecek

TCDD 3.Bölge Kültür Kompleksi’nde 29 Ekim 2016 tarihinde, yerli ve yabancı çok sayıda konuğun katıldığı e-RAIL Projesi kapanış toplantısında TCDD’nin yeniden yapılanma süreci hakkında da bilgi veren Koçbay, sözlerine şöyle devam etti:  “Ülkemiz, uzun bir aradan sonra yeniden devlet politikası olarak ele alınan demiryolu yatırımları ile dünyada 8. hızlı tren işletmecisi olarak yerini almıştır. Halen yapılan yatırımlar ile hızlı tren ağları genişlerken konvansiyonel hat yapımı şehir içi banliyö yatırımları mevcut hatların çift hatta çıkartılması demiryolu olmayan illere demiryolu bağlantılarının yapılması gibi birçok yatırım ve mevcut işletme faaliyetlerinin verimliliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik birçok yatırım devam etmektedir. Başlangıçta özellikle hızlı tren hatlarının yapım ve bakımında birçok alanda yabancı uzmanlar çalışırken kullanılan malzemelerin birçoğu da yurt dışından temin edilen malzemeler idi. Günümüzde ise hızlı tren hatlarının yapımı, bakımında ülkemiz insanları çalışırken malzemelerin birçoğu da yerli firmalardan temin edilmektedir.  Özel sektör demiryolunda uzman insan kaynaklarını yetiştirirken teşekkülümüzde bütün bu çalışmalarda emeği olan insan kaynağına yatırım yapmaya devam ediyor. Demiryollarımızda yaşanan büyük dönüşümü başarmanın ve sürdürülebilir olmanın temelinde insan kaynağı olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle teşekkülümüz yüksek bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için her türlü yatırımı yapıyor. Hızla değişen teknolojik koşullara ve ihtiyaçlara uygun olarak çalışanlarımızın ve raylı sistemler öğrencilerinin mesleki eğitim süreçlerini destekliyoruz. Biliyoruz ki insana yapılan yatırım geri dönüşü en hızlı olan ve en iyi yatırımdır.”

e-RAIL Projesinde Katılımcılara Sertifikaları Verildi

Belgelendirilmiş işgücüne ihtiyaç var

Yeniden yapılanma sürecinde gerçekleştirilen yapısal reformların, yeni düzenlemeleri, uluslararası kabul edilen standartları ve sertifikasyon süreçlerini gündeme getirdiğini ifade eden Koçbay, “Mesleki yeterlilik kriterleri sektörle birlikte tanımlanmış ve demiryolcuların bu kritere göre eğitilmeleri için çalışmalara başlanılmıştır. Alanında otorite olan ve evrensel geçerliği bulunan bir Sınav ve Belgelendirme Merkezi kurulmuştur. Bu sistemle Türk demiryolcuları uluslararası geçerliliği olan sertifikalara kavuşmaktadır. Ülkemiz raylı sistemler sektörünün nitelikli, belgelendirilmiş, üretime direkt katılan, yenilik ve değişimlere açık işgücüne ihtiyacı var. Bir yandan mevcut iş gücümüzün bu kapsamda eğitim çalışmaları devam ederken bünyemize yeni katılacak arkadaşlarımızın da bu kapsam da eğitimlerinin tamamlanması gerekmektedir” dedi.
 
 
 

banner89

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.