Haberler Gündem Haberleri Bakan Arslan: Bakü-Tiflis-Kars demiryolu lojistik sektörüne milyarlarca dolar katkı sağlayacak
Bakan Arslan: Bakü-Tiflis-Kars demiryolu lojistik sektörüne milyarlarca dolar katkı sağlayacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu ve diğer ulaştırma projelerinin tamamlandığında lojistik sektörüne yıllık milyarlarca dolarlık katkı sağlayacağını söyledi.

Bakan Arslan, inşaat çalışmalarının halen devam ettiği ve 2017 yılı itibari ile trafiğe açılması beklenilen BTK demiryolunun, yapım kararı alınmasından itibaren, Çin’den Batı Avrupa’ya kadar İpek Yolu güzergâhındaki bütün ülkeler tarafından ilgiyle takip edildiğini açıkladı.

Bakan Arslan şu ifadelere yer verdi: “Malumlarınız olduğu üzere, Türkiye’nin Azerbaycan’la komşuluk hukuku olduğu kadar kardeşlik hukuku var. İşte bu proje, kardeşlerin birbirlerine daha sıkı bağlanmasını, sevinçlerini birlikte paylaşmalarını ürettiklerini müşterek taşımalarını sağlayacak en önemli adımlardan biri.

29 Ekim 2013 günü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. Yıldönümünde Marmaray’ı hizmete aldık. Bakü-Tiflis-Kars hattı; Marmaray ve yapımı devam eden hızlı tren projeleriyle birlikte yalnızca Türkiye değil, Azerbaycan da Asya-Avrupa koridorunun en ekonomik ve en güvenli seçeneği haline gelecek. Bu proje, iki ülkenin tarihten gelen dostluklarını daha da pekiştirecek, bölge halkına barış ve refah getirecek, istihdam sağlayacak ve bölge ticaretini canlandıracak.”

Kars’ın hızlı trene de ihtiyacı var

Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun sadece Kars’ta bırakılmayacağını ifade eden Arslan, “Kars’ın hızlı trene de ihtiyacı var. Ülkemizde Ankara- Eskişehir ardından Ankara-Konya ve Ankara –İstanbul yüksek hızlı tren hatları ile yüksek hızda taşımacılığıa başladık. Şimdi de hızlı tren hatlarını ülkemizin dört bir yanına ulaştırıyoruz. Şimdi de bir hızlı tren hattımızı Sivas’a uzatıyoruz. İşte bu hat Sivas’tan sonra Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında, Sivas - Kars Hızlı tren hattı olarak tamamlayacak, böylece Avrupa’yı Asya’ya bağlayacak olan Edirne - Kars Hızlı tren koridorunu bitireceğiz.

Amacımız Türkiye’yi bölgesinde bir lojistik üs haline getirmek. Bu kapsamda ayrıca Kars Lojistik Merkezi Projesini başlattık. Bu merkez ile Türkiye lojistik sektörüne 412 bin ton taşıma kapasitesi sağlanacak. Lojistik Merkez için yer tespit ve değerlendirme çalışmalarını da tamamladık. Kars OSB ile Küçük Sanayi Sitesinin yer aldığı bölgede kuracağız. Bu lojistik merkezinin kurulum maliyeti de 57 Milyon TL. Kurulum maliyeti Kars’a kazandıracaklarının yanında devede kulak kalır. Yüzde 1’i bile değil. Bu ne demek? Yüksek Hızlı Tren Yolu tamamlandığında, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu tamamlandığında, Lojistik merkezi tamamlandığında, dört başı mamur işler hale geldiğinde Lojistik sektörüne yıllık katkısı milyar dolarlarla ölçülecek.” dedi.

Hazar Geçişlerinin taşımacılar tarafından ilk tercih olması için teşviklerimiz sürmektedir

Trans-Hazar geçişleri ile Azerbaycan üzerinden Orta Asya’ya taşımalarda geçmiş yıllara nazaran önemli bir artış sağlandığını ifade eden Bakan, 2015 yılı itibariyle Azerbaycan üzerinden yaklaşık 8 bin civarında transit Türk TIR taşıması gerçekleştiğini vurguladı.

Bu rakamların, bölge ülkelerinin ulaştırma altyapısına yaptığı yatırımlarla daha da artacağını bildiren Bakan Arslan, “Bölgeye ulaşımda en kısa yol olan Hazar güzergâhının, taşımacılar tarafından ilk tercih olarak kullanılması için teşviklerimiz sürmektedir. Hazar Geçişlerinin etkinliğinin arttırılması ve bölge ülkeleri arasında karşılıklı fayda anlayışına bağlı olarak hattı daha da verimli kılacak kararlar alınması amacıyla Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan arasında üçlü teknik bir komite de kurulmuştur. Bu konuda; hem devlet hem de özel sektör paydaşlarının sürece katılımına önem verildiğini ve birbirlerini desteklediklerini ifade edebiliriz.

Bölgeye ilişkin en büyük proje olan “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Projesi (BTK)” sonrasında yük çeşitlerine göre farklı taşımacılık modları ortaya çıkacak ve taşımacılar açısından yeni fayda şekilleri belirecektir.

Ülkemizde yapılan G-20 Zirvesi sırasında Çin ile imzalanan Mutabakat Zaptı, Hazar Geçişlerinin önemli bir bölümünü oluşturduğu Orta Koridoru, Çin’in girişimi olan “Tek Kuşak, Tek Yol (OBOR)” projesi ile uyumlu hale getirmek adına önemlidir. Bu konuda ortaklaşa çalışmalar da devam etmektedir.

Özellikle STK’ların bu konuda oldukça aktif olarak çalışmalarda bulunması bölgede farkındalığın artmasına katkı sağlamaktadır.” şeklinde konuştu.

Bakü Uluslararası Ticaret Limanı’nın açıkkması Hazar Geçişleri güzergahının veriminin daha da artacak

Bakan Arslan: “Hazar Denizi üzerinden TIR geçişleri hâlihazırda Bakü’de yer alan 57. Prichal Limanı ve Bakü Uluslararası Ticaret Limanı (Alat/Elet)’ndan sağlanıyor. Alat Limanının açılması ve tarifeli/düzenli Ro-Ro seferlerinin hayata geçirilmesi ile Hazar Geçişleri güzergahının veriminin ve etkinliğinin daha da artacağına inanmaktayız. Ayrıca, Ülkemiz STK’ları da işbirliğine her zaman hazırdır. Örneğin; Ülkemiz TIR şoförlerinin liman prosedürleri sırasında karşılaşacağı sorunlara yardımcı olabilmek için, Alat Limanında Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) temsilcisinin görevlendirilebilmesi gibi.” şeklinde konuştu.

Azerbaycan ve İran’ın demiryolları ağlarının birleştirilmesi için yaptıkları işbirliğinin önemli olduğunu kanatinde olduklarını ifade eden Arslan, “Bizler her zaman alternatif güzergâhları destekliyoruz ve çağımızın ekonomik koşulları gereği taşımacılara alternatif güzergâhlar sunulmasının şart olduğunu savunuyoruz.

Bu bağlamda, biz bölge ülkeleri tarafından gerçekleştirilen işbirliklerine rekabet mantığı ile değil tamamlayıcılık mantığı ile bakıyoruz. Bu projenin tüm bölgenin ekonomik refahına katkı sağlayacağına da inanmaktayız.” dedi.

banner123

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.