Haberler Gündem Haberleri BTSO’nun ‘Lojistik Çalıştayı’ Sektörün Geleceğine Işık Tutuyor
BTSO’nun ‘Lojistik Çalıştayı’ Sektörün Geleceğine Işık Tutuyor
BTSO’nun ‘Lojistik Çalıştayı’ Sektörün Geleceğine Işık Tutuyor

TRENHABER.COM

Türkiye’nin ve Bursa’nın büyümesine projeleriyle değer katan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), lojistik sektörü için önemli bir organizasyona daha imza attı. Kamu kurum temsilcileri, akademisyenler ve lojistik sektör temsilcileri, BTSO’da düzenlenen ‘Lojistik Çalıştayı’nda sektörün geleceği için bir araya geldi.

Türkiye ve Bursa ekonomisine yönelik hamlelerini sürdüren BTSO, sektörlerin nitelikli büyümesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Uzmanlık merkezi haline gelen BTSO, Bursa’da lojistik sektörüne değer katacak ‘Lojistik Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. Lojistik Konseyi’nin de katkılarıyla düzenlenen çalıştayda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, BTSO olarak Bursa’nın ticaret ve sanayi hayatını daha ileriye taşıyabilmek için kentin ortak aklını harekete geçirdiklerini söyledi. Hayata geçen projelerle Bursa’nın vizyonunu güçlendirdiklerini vurgulayan İlker Duran, Bursa’nın Türkiye’nin ekonomik hedeflerine liderlik ettiğini ifade etti. İlker Duran, “Kent ekonomimizin kalkınmasında önemli bir unsur olan lojistik sektörü, kentimizin büyümesine de büyük katkı sağlıyor. Bu kapsamda Odamız liderliğinde kuruluş alt yapısı tamamlanan ve lojistik avantajlarına sahip olacak TEKNOSAB projesi de kentimizin geleceğine yön verecek. Hükümetimizin de hayata geçirdiği ulaşım projeleri sayesinde ise kentimizin başta İstanbul olmak üzere bölge ile entegrasyonunu sağlanıyor. Bizler de Bursa iş dünyası olarak sektörlerimizin büyümesine bundan sonra da katkı sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.

“DÜNYA TİCARETİNDE DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM YAŞANIYOR”

BTSO Lojistik Konseyi Başkanı Hasan Çepni, dünya ticaretinde, ekonomik ve sosyal gelişmelere bağlı olarak önemli bir değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını vurguladı. BTSO liderliğinde ticaretten sanayiye, üretimden ihracata kadar kent ekonomisinin vizyonunun değiştiğini ifade eden Hasan Çepni, “TEKNOSAB gibi dev bir projeyle de ihracat hedefini 75 milyar dolar seviyesine taşıyan kentimiz, Odamızın vizyonuyla önemli projelere imza atıyor. Ortak aklı hakim kılan bir yönetim anlayışıyla kent ekonomisinin dönüşümüne liderlik eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İbrahim Burkay’a ve değerli Yönetim Kurulu üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

“YENİŞEHİR HAVA KARGODA ÜS OLABİLİR”

BTSO Lojistik Konseyi olarak kentin stratejik hedefleri doğrultusunda yol haritalarını da belirlediklerini ifade eden Çepni, şöyle devam etti: “Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarının yük ve yolcu taşımacılığı ile birlikte yapılabildiği, otoyol ve denizyolu taşımacılığı ile entegre bir lojistik ağı oluşturmalıyız. Yenişehir Havaalanı’mızın hava kargo taşımacılığına açılması için Odamız öncülüğünde gerekli çalışmaları başlatmıştık. Kısa süre önce de BTSO Lojistik şirketimiz kuruldu. BTSO Lojistik AŞ ile Bursa iş dünyasının lojistik maliyetlerini minimize ederek, ihracatlarına katkı sağlarken, Bursa’mızın da bölgemiz genelinde, havayolu kargo taşımacılığında önemli bir üs olmasını amaçlıyoruz.”

bursa-ticaret-ve-sanayi-odasi-lojistik-calistayi-trenhabercom

“ULAŞIM VE LOJİSTİK ÜRETİMİN KAPISINI AÇIYOR”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, bir ülkenin sağlıklı, güçlü ve rekabetçi ekonomiye kavuşmasında ulaştırma ve lojistik yatırımlarının öneminin büyük olduğunu ifade etti. Birbirini tamamlayan ulaştırma ve lojistik sektörlerinin büyüme ve kalkınmanın altın anahtarı olduğunu ifade eden Birdal, “İkisi de üretimin kapısını açmaktadır” şeklinde konuştu.

“BURSA’YA 5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

Orhan Birdal, 2003 yılından bugüne kadar Bursa’nın ulaşım ve erişim hizmetleri için Bakanlık olarak yaklaşık 5 milyar 100 milyon TL alt yapı harcaması yaptıklarını söyledi. Lojistik merkezlerin hayata geçirilmesine ayrı bir önem verdiklerini ifade eden Birdal, “Entegre ulaşımın başrol oyuncusu tüm dünyada olduğu gibi karayollarıdır. Özellikle İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu da Bursa için büyük bir öneme sahip. Bu otoyol, Marmara ve Ege bölgesi arasındaki karayolu trafiğini hızlı ve güvenli hale getirecektir” diye konuştu. Lojistik sektörü için demiryolu yatırımlarının ne kadar önemli olduğunun bilincinde olduklarını vurgulayan Birdal, “108 km uzunluğundaki Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasındaki hattın tamamlandığında YHT ile hem Bursa-Ankara hem de Bursa-İstanbul 2 saat 15 dk civarında olacak. Bu hatta yük treni de işletilebilecek. Hat devreye girdiği zaman ürünlerimiz, yurt içi ve yurt dışı pazarlara daha kolay taşınacak” ifadelerini kullandı.

YENİŞEHİR HAVALİMANININ YHT İLE ENTEGRE OLMASINI İSTİYORUZ

Birdal, Yenişehir Havalimanını YHT ile entegre hizmet sunmasını istediklerini belirterek, “En önemli politikalarımızdan birisi, liman, lojistik merkezleri ve hava limanlarını aynı zamanda tren hatlarıyla birbirine bağlamaktır. Bursa-Yenişenir havalianımızı tren yoluyla mevcut hatlarla entegre etmeyi hedefliyoruz. Bütün bunlar yapılırsa, Bursa’nın çehresi daha da gelişecek” ifadelerini kullandı.

bursa-ticaret-ve-sanayi-odasi-lojistik-calistayi-trenhabercom

ÇALIŞTAY’IN SONUÇLARI SEKTÖRE IŞIK TUTACAKTIR

BTSO’nun “Bursa Büyürse Türkiye Büyür” sloganının çok önemli olduğunu da ifade eden Birdal, “Amacımız Bursa ile birlikte 81 ilimizi büyütmektir. Bu şekilde Türkiye’de büyüyecektir. Büyümenin ve gelişmenin sonu yok. Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Talepleriniz konusunda elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Bu tür konularda yapılan çalıştaylarda elde edilen bulgular, yol açıcı ve ciddi değerler katacaktır. Bu çalıştayın da önemli katkılarda bulunacağını ve buradan çıkacak fikirlerin hem Bursa hem de Türkiye’nin lojistik sektörü bakımından geleceğine ışık tutacağına inanıyorum. Bu organizasyonu gerçekleştiren BTSO’yu da tebrik ediyorum” açıklamalarında bulundu.

LOJİSTİK SEKTÖRÜ MASAYA YATIRILDI

Konuşmaların ardından kamu kurum temsilcleri, firmalar ve akademisyenler 4 ayrı grup halinde düzenlenen toplantılarda fikir alışverişinde bulundu. “Bursa ve Bölge Hava Kargo Taşımacılığı”, “Bölgenin Ulaştırma Altyapısı”, “Bursa ve Bölge Lojistik Köyü” ve “Bölgenin Dış Ticaretinde Lojistik” konuları kapsamında bir araya gelen temsilciler, lojistik alanda Bursa’da yapılması gereken çalışmalar konusunda beyin fırtınası yaparak, tespitler ve çözüm önerilerinde bulundu.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.