Haberler Gündem Haberleri CHP'li Gürer'den TCDD'de kapatılan istasyonlar hakkında meclis araştırması talebi
20 Mart 2017 Pazartesi 13:00 | Son Güncelleme: 20.03.2017 13:26
CHP'li Gürer'den TCDD'de kapatılan istasyonlar hakkında meclis araştırması talebi
CHP'li Gürer'den TCDD'de kapatılan istasyonlar hakkında meclis araştırması talebi

TRENHABER.COM

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Devlet Demiryollarında kapanan istasyonlar ve işletmeler ile ihalelerdeki aksaklıklar ve duran çalışmaların incelenmesi için Meclis Araştırması istedi.

1940’A KADAR BÜYÜK ATILIM YAPILDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığı’na Devlet Demiryolları ile ilgili araştırma önergesi sundu. Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarında Demiryollarının ciddi bir atılım yakaladığını ve 1940 yılına kadar bu alanda ülkemizin demiryolu hat uzunluğunun 9 bin kilometreye yaklaştığını anımsatan Gürer, 1950’li yıllardan sonra karayolu taşımacılığının ağırlık kazandığını vurguladı.

RAYLAR ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN MU?

Araştırma Önergesinde Demiryollarıyla ilgili tarihsel süreci rakamlarla masaya yatıran Gürer, 2014 yılında Eskişehir-İstanbul hattı ve Ankara-İstanbul, Konya -İstanbul yüksek hızlı tren hatlarının açıldığını ifade etti. Gürer, “Ülkemizde Uluslar arası Demiryolları Birliği ve Avrupa Birliği standartlarına göre demiryolları hatlarında 22,5 ton olması gereken dingil basıncının konvansiyonel ana hatların % 33 ünde ,köprü ve menzillerin % 40’nında mevcut olduğu ,ağırlıklı kısmın 22,5 ton altında bulunduğu dikkate alınarak ,şebeke genelinde öncelik arz eden hatlardan başlamak üzere yol, tünel, köprü ve menfezlerin dingil basıncı ve gabari ölçülerinin uluslar arası standartlara uygun hala getirilmesi de önemlidir” dedi.

BİR YÜK TRENİ 330 KAMYONA BEDEL

Gelişmiş ülkelerde raylı sistemin taşımacılıkta önemli ve ciddi bir boyut kazandığını kaydeden Gürer, “Demiryolları ülkemizde yolcu ve yük taşımacılığında verimli olduğu kadar güvenilir ve çevresel etkiler açısından da maliyetinin düşük olması önemli yararları olduğunun göstergesidir. Bir yük treninin sefere sokulması 330 kamyonun veya Tırın, bir yolcu treninin ise 20 otobüs veya 300 otomobili trafikten alıkoyduğu yapılan araştırmalarda saptamıştır” diye konuştu.

HATLARDAKİ SORUNLAR GİDERİLMELİ

Gerek teşkilat tarafından, gerekse özel sektöre ihale edilerek yürütülen yol yenileme ve bakım çalışmalarının planlandığı gibi yürütülüp yürütülmediğinin incelenmesi gerektiğine işaret eden Gürer, “ Demiryolları kaza ve önlemlere yönelik çalışmalarda değerlendirilmesi gereken konulardır. Ankara-İzmir Hızlı Tren Demiryolu hattının Polatlı-Afyonkarahisar- kesimi ve Uşak(Eşme)- Salihli arası, İstanbul Sirkeci-Uzunköprü demiryolu hattı, Bursa Yenişehir Yüksek hızlı tren demiryolu hattı, Adana- Mersin İstasyonları arasında mevcut hattın iyileştirilmesi, Ankara- Sivas hızlı tren demiryolu hattının, Kırıkkale- Yerköy Kesimi ile Yerköy-Sivas arasında demiryolu hattı ile ilgili sorunlar oluşmuş, ödemelerde işin yapılmasında önemli değişiklikler meydana gelmiş ciddi zararlar oluşmuştur” şeklinde konuştu.

ÇALIŞAN SAYISI 60 BİNDEN 23 BİNE DÜŞTÜ

Gürer, araştırma önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Kapanan istasyonlar ve işletmeler, 60 binlerden 23 binlere düşen çalışan sayısının nedenleri, yapım çalışmalarında gecikmeler, ihalelerde aksamlar, duran çalışmalar ile Demiryolu hizmet kalitesi ile ilgili ülke genelinde yapılanlar incelenmesi ve Demiryollarının çok boyutlu ve yönlü durumunun irdelenip değerlendirilmesi önemli ve yararlı olacaktır” dedi.

YÜKSEK HIZLI TREN HIZLI TREN FARKI

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde ilinin yüksek hızlı tren den mahrum bırakılan iller arasında olduğunu belirtip bazı hat bakımları ile hızı artan tren ile yüksek hızlı tren farklıdır Niğde hat iyileştirmesi ile yenilenen bazı demiryolları gibi hızı artan tren gelecek ancak yüksek hızlı tren niğde merkezden geçmeyecek Yeni projelerde yüksek hızlı tren Ankara Aksaray Adana ve Antalya Konya Aksaray Nevşehir Kayseri olarak projelendiriliyor ama ne zaman olur oda belli değil” dedi.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.