Haberler Gündem Haberleri Duyarlılık Arttı Kazalar Azaldı
13 Haziran 2016 Pazartesi 14:23 | Son Güncelleme: 13.06.2016 12:09
Duyarlılık Arttı Kazalar Azaldı

Bu yıl TCDD bünyesinde kurulan Emniyet Yönetim Sistemi biriminin öncülüğünde tüm TCDD teşkilatında Uluslararası Hemzemin Geçit Bilinçlendirme Günü etkinlikleri düzenlendi.
 
Etkinlikler kapsamında TCDD görevlileri hemzemin geçitten geçen araç sürücüleri ve yayalara uyulması gerekli kuralları gösteren broşürler dağıttı.
 
Sivas 4. Bölge Müdürlüğü
 
Uluslararası Hemzemin Geçit Bilinçlendirme Günü etkinlikleri çerçevesinde TCDD Sivas 4. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Şener Sivas Merkezde Akevler ve Tüdemsaş hemzemin geçitlerinde yayalar ve araç sürücüleri ile bir araya geldi.

TCDD 4. Bölge Müdürlüğü Ekipleri Geçitte
 
Adana 6. Bölge Müdürlüğü
 
Adana 6. Bölge Müdürlüğü EYS müdürlüğü ekipleri​ Osmaniye’de araç ve tren trafiğinin yoğun olduğu iki hemzemin geçitte ve Fevzipaşa – Narlı hattında, Nurdağı – Beyoğlu ve Beyoğlu – Türkoğlu arasındaki 17 adet hemzemin geçitte incelemelerde bulundu. Araç ve tren trafiğinin yoğun olduğu hemzemin geçitlerde geçidi kullanmakta olan sürücüler ve yayalarla yerinde iletişim kurularak hemzemin geçitler hakkında bilgilerin yer aldığı broşürler dağıtıldı.

TCDD 6. Bölge Müdürlüğü Ekipleri Geçitte
 
Malatya 5. Bölge Müdürlüğü
 
​10-11 Haziran Dünya Hemzemin Geçit Farkındalık Haftası münasebetiyle 5.Bölge Müdürlüğü Emniyet Yönetim Sistemi Müdürlüğü personeli tarafından Malatya merkezde yer alan Sanayi ve Hava Lojmanları Hemzemin geçitlerinde, sürücülere hemzemin geçit  kullanım kurallarını hatırlatan araç kokusu ve broşür dağıtıldı. 

TCDD 5. Bölge Müdürlüğü Ekipleri Geçitte
 
Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürlüğü

 
TCDD 7.Bölge Emniyet Yönetim Sistemi Müdürlüğünce Afyonkarahisar şehir merkezinde araç trafiğinin yoğun olduğu Maliye, Organize, Karşıyaka, Afyonşehir ve Et Balık hemzemin geçitlerinde "Uluslararası Dünya Hemzemin Geçit Bilinçlendirme Günü" dolayısıyla hemzemin geçit kazalarını en aza indirmek ve farkındalık oluşturmak için sürücüleri bilgilendirerek broşür dağıttı.

Ayrıca, demiryolu hemzemin geçitleri sık kullanan dolmuş hatlarına, kamyon duraklarına ve otogara gidilerek şoförlere broşür dağıtılarak bilgi verildi.

TCDD 7. Bölge Müdürlüğü Ekipleri Geçitte
 
İzmir 3. Bölge Müdürlüğü
 
Uluslararası Demiryolları Birliği öncülüğünde 2009'da ilan edilen “Uluslararası Hemzemin Geçit Bilinçlendirme Günü” kapsamında, Torbalı karayolundaki hemzemin geçitte etkinlik düzenlendi. TCDD görevlileri, sürücü ve yayalara, hemzemin geçitlerde uyulması gereken kurallarla ilgili broşürler dağıttı, bilgi verdi.
 
TCDD 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay yaptığı açıklamada, 3. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında toplam 529 hemzemin geçidin bulunduğunu söyledi. Bu hemzemin geçitlerinden 239’unun serbest, 187’sinin ise otomatik bariyerli olduğuna ifade eden Koçbay, 103 adet hemzemin geçidin ise bekçili bariyerli olduğunu belirtti.
 
3. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Hemzemin Geçit İyileştirme Çalışmaları” sayesinde son 5 yılda 109 hemzemin geçidin kapatıldığını ve bu geçitlerin yerine alt-üst geçitler yapıldığına işaret eden Koçbay, 1100 kilometrelik bölge sorumluluk sahalarında açık olan hemzemin geçit sayının toplam 529’a düştüğünü kaydetti.

TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Ekipleri Geçitte
 
 Selim Koçbay sözlerine şöyle devam etti: “Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk sahası içerisinde yer alan Demiryolu hatlarında meydana gelen kazalar içerisinde en büyük orana sahip hemzemin geçit kazalarında, özellikle son beş yıl içerisinde yaklaşık %30 oranında bir azalma gerçekleşmiştir. 2011 yılında hemzemin geçitlerinde toplam 28 kaza gerçekleşirken bu sayı 2016 yılında 5’e düşmüştür.  Bu istikrarlı azalışta; Bölgemiz hemzemin geçitlerinde yapılan iyileştirme ve modernizasyon çalışmalarının yanı sıra, ülkemizde ilk olarak Bölge Müdürlüğümüz ile Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ulaştırma Emniyeti ve Kaza İnceleme Uygulama Araştırma Merkezi (ULEKAM) tarafından, 22 Ocak 2015 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen “Hemzemin Geçitler” konulu panelin ve 2014-2015 Eğitim döneminde 148 okul ve 15000 öğrenciye verilen Demiryolu Tehlikeleri Seminerleri gibi etkinliklerin, farkındalık yaratılmasında büyük rol sahibi olmuştur”
 
Hemzemin geçit kullanıcılarına yönelik yapılan farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarının sadece bu özel günle sınırlı olmayacağını ve kesintisiz devam edeceğine dikkat çeken Koçbay, şu ifadeleri kullandı: “Dünya Hemzemin Geçitler Halkı Bilinçlendirme Günü kapsamında da; hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların önlenmesi amacıyla karayolu araç sürücülerinde ve yayalarda farkındalığın artırılması için Bölge Emniyet Yönetim Sistemi Müdürlüğümüz personelince taksi, otobüs ve kamyon sürücüleri için ayrı ayrı hazırlanan ve acil durumlarda yapılacak davranışlar ile emniyet ipuçlarının yer aldığı broşürlerin dağıtımı gerçekleştirilmektedir.
 
Böylelikle;  araç ve tren trafiğinin yoğun olduğu hemzemin geçitlerde, geçidi kullanmakta olan sürücüler ve yayalarla yerinde iletişim kurularak, Hemzemin geçitlerde uyulması gereken hususlara dikkat çekmek ve daha çok insana ulaşabilmek amaçlanmıştır. Bizim için en önemli amaç, emniyetli ve sürdürülebilir bir şekilde demiryolu taşımacılığı yapmaktır”.
 
 

banner116

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.