Haberler Gündem Haberleri TCDD Genel Müdürü Değişiyor. İşte Yeni Genel Müdür
14 Nisan 2016 Perşembe 12:51 | Son Güncelleme: 14.04.2016 10:51
TCDD Genel Müdürü Değişiyor. İşte Yeni Genel Müdür

TCDD Genel Müdürlüğü görevini yaklaşık bir yıldır vekaleten yürüten Ömer Yıldız'ın yerine daha önce TCDD Genel Müdür Yardımcısı iken 2015 genel seçimlerinde Ak Parti Ankara Milletvekilliği aday adaylığı için istifa eden İsa Apaydın oluyor.

TCDD'de görev değişiminin bugün gerçekleşeceği öğrenildi.İSA APAYDIN KİMDİR?
 
1965 yılında Ankara’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümünden mezun oldu ve Sakarya Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Anabilim Dalında yüksek lisansını tamamladı.
 
Demiryollarının yeniden inşasında önemli görevler üstlenen İsa APAYDIN, Yüksek Hızlı Tren işlemeciliğinin Ülkemize kazandırılmasında önemli bir misyona sahip olmuştur. 2005 yılından itibaren yürüttüğü TCDD Genel Müdür Yardımcılığı görevi esnasında, yaklaşık 26 Milyar TL tutarındaki birçok projenin parasal harcamasından ve ilerlemesinden sorumlu olarak görev yapmıştır.
 
Sorumluluğu altındaki projelerden bazıları şu şekildedir:
 
• Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projelerinin yapımı ve işletmeye alınması,
 
• Ankara-Sivas, Bursa-Bilecik ve Ankara-İzmir yüksek hızlı demiryolu projelerinin, projelendirilmesi ve yapımı,
 
• Ülkemizin birçok kentini birbirine bağlayan hızlı demiryolu hatları ile 2. Hatların projelendirilmesi ve yapımı,
 
• 1.349 km uzunluğundaki hatların projelendirilmesi ve yapımı (Proje tutarı yaklaşık 18.2 Milyar TL dir)
 
• Mevcut demiryolu ağının yenilenmesi kapsamında 9.347 km demiryolu hattının bakımı ve yenilenmesi (Proje tutarı 3.9 Milyar TL dir)
 
Ülkemizde, demiryolu sektörünün gelişmesine paralel olarak yerli demiryolu sanayisinin oluşturulmasını, Ar-Ge ve eğitim altyapısının da geliştirilmesini önemsemiş ve bu amaç doğrultusunda birçok projeyi hayata geçirmiştir.

Bu projeler :
 

• 16.10.2012 tarihinden itibaren, Milli (tamamen tasarımı yerli olan) Yüksek Hızlı Tren Seti, Milli Elektrikli Tren Seti, Milli Dizel Tren Seti, Milli Yük Vagonu projelerinde Proje Yürütme Grup Başkanı olarak görev yapmıştır.
 
• Demiryolu Araştırma ve Teknoloji Merkezinin kurulmasını sağlayarak demiryolu yerli sanayinin geliştirilmesine, Üniversite – Sanayi işbirliklerinin oluşturulmasına zemin hazırlamıştır. Özellikle yüksek teknolojiye sahip ürünlerin yerlileştirilmesi ve geliştirilmesi çalışmalarını yürüten merkez aynı zamanda tedarik edilen ürünlerin kalite kontrolünü de gerçekleştirmektedir. Hali hazırda üniversite-sanayi işbirlikleri ile uluslararası alanda birçok ar-ge projesini yürütmektedir.
 
• Avrupa Demiryolu Araştırma Konseyinde TCDD’ nin temsil edilmesini sağlamış ve Genel Kurul Üyeliği görevini yerine getirmiştir.
 
• Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında toplam 8 adet ar-ge projesinin yürütülmesine ve TCDD nin mevcut altyapısının geliştirilmesine katkı sağlamıştır.
 
• 21 Mart 2011- 18 Haziran 2013 tarihleri arasında, Avrupa Birliği tarafından desteklenen Demiryolu Sektöründe Ulusal Yeterlilik Sistemi Projesinin yürütücülüğünü yapmış ve proje kapsamında 18 adet demiryolu mesleğinin standartlarının ve yeterliliklerinin hazırlanmasını sağlamıştır.
 
• RAYTES Belgelendirme merkezinin kurulmasını sağlayarak ülkemizde ilk defa demiryolu mesleklerinde belgelendirme süreçlerini başlatmıştır.
 
• Demiryolu kentleri olan Ankara ve Eskişehir’de demiryolu sanayinin gelişmesi için kümelenme faaliyetlerinin yürütülmesi çalışmalarına destek vermiştir.
 
• 13-15 Aralık 2006 I. Uluslararası Demiryolu Sempozyumunda Düzenleme Kurulu Başkanlığı yapmıştır.
 
• 15-17 Ekim 2008 II. Uluslararası Demiryolu Sempozyumu ve Fuarı ile birlikte I. Tren Kontrol Sistemleri Küresel Konferansı Uluslararası Demiryolu Birliği ile birlikte Düzenleme Kurulu Başkanlığı yapmıştır.
 
YÖNETİCİSİ OLDUĞU DERNEKLER :
 
• TCDD Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı
 
• Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi (ARUS) Başkan Yardımcısı
 
• Avrupa Demiryolu Araştırma Konseyi Genel Kurul Üyeliği
 
 
 

banner116

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
samet 2016-04-15 22:14:41

Sayın Genel Müdürümüzden Elektronik nakil açılmasını talep ediyoruz 10 aydır nakiller açılmıyor sürekli samsun kalın uzatılıyor.

Misafir Avatar
mustafa 2016-04-19 15:32:33 @samet

10 aydır Elektronik nakil bekliyoruz sayın Genel Müdürüm.

Beğenmedim! (0)
Avatar
erhan KOÇAŞ 2018-10-01 23:56:59

SAYIN MÜDÜRÜM YENI GOREVINIZ HAYIRLI OLSUN BUNU YAZARKEN BASMANE KONYA 3 NOLU VAGONDAYIM 60 NOLU KOLTUK. 2ILE 3. VAGON ARASI YOLCULARDAN SIGARA ICENLER VARDI BEN KONDOKTOREVDEDIM NEDEN ICIRIYORSUN SENDE ICIYORDUN ONLARIN YANINDA SENI BOZMADIM FAKAT BASKANIMIZ NE DIYOR TRENIN HIC BIR YERINDE ICILMEYECEK DIYOR NEDEN KURALLARA UYMUYORSUN. SAYGILARIMI ARZ EDERIM. ERHAN KOÇAS