Cumhuriyet Üniversitesi'ne Hafif Raylı Sistem Önerisi Hafif Raylı Sistemler
Haberler Hafif Raylı Sistemler Haberleri Cumhuriyet Üniversitesi'ne Hafif Raylı Sistem Önerisi
30 Kasım 2017 Perşembe 00:00 | Son Güncelleme: 30.11.2017 15:34
Cumhuriyet Üniversitesi'ne Hafif Raylı Sistem Önerisi

UDEM HAK-SEN Genel Başkanı Abdullah Peker yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet Üniversitesi'nin ulaşım sorununa hafif raylı sistem önerisini yineledi.

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Hak Sendikası (UDEM HAK-SEN) Genel Başkanı Abdullah Peker'in açıklaması şöyle;

Yaklaşık 6 yıldır yazılı ve görsel yayın araçları ile kangren olmuş şehir ve Cumhuriyet Üniversitesi ulaşım sorununu defalarca anlatmamıza rağmen gelinen noktada olumlu hiç bir çalışma yapılmadığını görmekteyiz.

2017/2018 Öğretim yıllarında Üniversiteye ulaşım daha da zorlaşmıştır. Otobüs sayısının artırılması lokal bir çözüm olmaktan öteye geçmeyecektir.

Sivas Üniversite arası ulaşım sorununu ancak hafif raylı sistem projesi çözecektir, öğrenci ve çalışan sayısı 60 bin civarında olduğunu belirtmek isterim Şehirin 1/5 Üniversiteye otobüslerle gidiş geliş yapmaktadır bu sayıya hasta ve hasta yakınlarını da eklersek günlük 70 bin insanımız sıkıntı içinde yolculuk yaptığını göreceğiz.

Son Yıllar içinde Üniversite Yapı işleri Daire Başkanlığı ve taşeron firmalar tarafından yapılan Rektörlük Binası Alt yapı çalışmaları ve çevre düzenlemeleriyle yol yapımları harikulade olmuştur

Ayrıca Üniversiteye giriş terminali mükemmel olmuştur Kontrolsüz hiç bir araç giremeyecektir. bu yapılan işler için Başta Sayın Rektör Prof.Dr. Alim KILIÇ Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan YEKBAŞ Ve Yapı İşleri Daire Başkanı Vural ERCİNS beye Sivaslılar ve Tüm üniversite personeli adına teşekkür ediyorum.

Cumhuriyet Üniversitesi Sivas'ın bacasız sanayisidir

Bilindiği üzere sendika olarak Şehir – Üniversite arası Hafif Raylı sistem projesi yaptırmıştık, defalarca yazılı ve görsel basında projemizi anlatmamıza rağmen yetkililerden ilgi görmemiş olmamız bizi derinden üzmüştür. Örgencilerin otobüslerde tıklım tıklım, balık istifi şeklinde yolculuk yapmaları çağımıza yakışan bir olay değildir.

Ülkemizde bir çok ilde olan hafif raylı sistem yolcu taşımacılığının Sivasımızda olmamasını yada uygulamaya konulmamasını anlamakta güçlük çekiyorum. Sivas kadar projelere kapalı ve duyarsız bir başka il yoktur diye düşünüyorum.

Bu ilin bürokratlarının, Milletvekillerinin bu ulaşım sorununun çözülmesi noktasında mesai harcamaları gerekmez mi?

Üniversite çalışanları ve öğrencilerde kendi sorunlarına çözüm arayan sendikamızı arayarak yada bizzat gelerek destek verseler çözüm noktasında kamuoyu yaratsalar çok daha iyi olmaz mı?

Bu umursamaz düşünceler Sivasımızı valisi olan köy yapmıştır diye düşünüyorum.

PROJEMİZİ TEKRAR ANIMSATMAK İSTİYORUM

Sivas merkez nüfusumuz üç yüz bini aşmış C.Ü Kampüsün de öğrenci sayımızın altmış bini geçmiş olmasına rağmen şehir merkezi öğrenci kampüsü arası hafif raylı sistem projesinin şimdiye kadar başlatılmamasının üzüntüsünü taşıyoruz.

Bizim tespitlerimize göre Üniversite Öğrencilerimizin otuz beş yada kırk bini şehir merkezinde barınmaktadır. Ayrıca günlük C.Ü Araştırma ve Uygulama Hastanesine ortalama on bin hasta, ziyaretçi, personel ve başkaca nedenlerle girişin olduğu tespit etmiş bulunmaktayız. Günlük ortalama toplam otuz bin insanın şehir merkezinden üniversite kampüsünde ulaşımı büyük çoğunlukla otobüs ulaşımı ile sağlanmaktadır. Söz konusu durum kurumlarımızca idare edilemediği otobüs işaretlerimizin üniversitede otobüs terminali kurmalarına rağmen ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu en önemlisi ise kırk bin günlük yolcunun çektiği çile herkesin malumudur.

Şehrimizde belediye seçimleri öncesinde başkan adaylarının toplu ulaşım sistemi olarak raylı sistem monoray veya metrobüs gibi sistemleri vaat etmelerine rağmen bugüne kadar hiçbir projenin üretilmemesini üzülerek müşahede etmekteyiz.

Sendikamız şehir merkezi üniversite kampüsü arasında günlük altmış bin insan potansiyelinin yanında ileriye dönük nüfus artışı ve öğrenci sayısındaki artışı da dikkate alarak hafif raylı sistem görüşünü benimsemektedir.

Oluşturduğumuz hafif raylı sistem projesinin güzergahının ayrıntıları maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir.

1- Hafif raylı sistem terminal yeri olarak Üniversite Kampüsü Diş Hekimliği Fakültesi karşısından başlayarak şehir merkezine doğru 500 metre ilerledikten sonra kızılırmak nehrini köprü olarak geçerek mevcut arazi yolunu bin beş yüz metre takip ederek Erzincan Çevre Yolunu tüp geçit olarak geçirdikten sonra Yenişehir Mahallesi Köy Garajına tramvay durağı olarak duraklandırılacaktır .

2- Yenişehir terminal durağından Sivas Merkeze üç yönden dağılım sağlanacaktır.

Birinci ağ Yenişehir Terminal Durağından Aksu istikametinden (Doğuya) doğru ilerleyerek Mısmılırmak havzasını takip ederek Dedebalı Mahallesi, Av.Gazi Mahallesi, Alibaba Mahallesi ve Çayboyu Mahallesine kadar uzanan geçki olacaktır.

İkinci güzergah ise Yenişehir Terminal Durağından yine Aksu istikametine ilerledikten sonra Pulur Mahallesinden kuzeye dönerek Müftülük binası önünden Kongre Lisesi yanından Behram Paşa Hanının yanından geçerek Mahkeme Çarşısı Subaşı Hanı önüne (eski otobüs durağı) uzanan geçki olacaktır.

Üçüncü güzergah ise Yenişehir Terminal Durağından batıya doğru otobüs terminalini ve karayolunu geçtikten sonra demiryolu ağlarını eksen alarak kümbet istikametine ilerleyerek DSİ Bölge Müdürlüğü karşısına kadar uzanan geçiş olacaktır.

banner117

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mahmut demirkollllu 2017-12-01 16:09:44

sivas c.üniversitesi eğitim konusunda demiryoluna hizmet verebilir.ör:demiryolu mühendisi yetiştirebilir..çünkü sivasta uygulama alanı fazla..böylece tcdd meslek lisesinin yokluğunu giderir