Haberler Hafif Raylı Sistemler Haberleri Diyarbakırlılar Her Dönemde Seçim Malzemesi Yapılan Tramvayı İstiyor!
17 Temmuz 2019 Çarşamba 01:10 | Son Güncelleme: 17.07.2019 08:00
Diyarbakırlılar Her Dönemde Seçim Malzemesi Yapılan Tramvayı İstiyor!
Diyarbakırlılar Her Dönemde Seçim Malzemesi Yapılan Tramvayı İstiyor!

Diyarbakır halkı, her dönemde seçim malzemesi yapılan tramvay projesinin faaliyete geçmesini istiyor. Halk artık hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım araçlarıyla seyahat etmek istiyor.

Güneydoğugüncel’den Seyfettin Eken’in haberine göre; ” Daha önce birçok seçim döneminde belediye başkan adaylarının yapacağız deyip vaatleri arasında yer alan ve projesi dahi çizilen tramvay hizmeti için yine seçim mezesi yapılması dışında bir girişimde bulunulmadı.

Ne seçilen belediye başkanları ne de hükümet kanadı hiç kimse Diyarbakır halkına yıllar önce verilen sözü bir türlü yerine getirmiyor. Kısacası halk istiyor, bu şehrin siyasileri ve yetkili kurumları susuyor.

Tramvay’ın gelişiyle trafiğin yüzde 50 oranında rahatlayacağını belirten Diyarbakırlılar yıllardır projesi çizilen hatta kayyumluk yapan Cumali Atilla’nın döneminde bile gündeme gelip sonradan kulak ardı yapıldığını dile getirdi. Tramvayın bir an önce Diyarbakır’da hizmete sunulmasını isteyen vatandaşlar ile STK’lar bu konudaki görüşlerini gazetemize açıkladı.

“ŞEHRİN TRAFİĞİ YÜZDE 50 RAHATLAR”

Tramvayla Diyarbakır trafiğinin yüzde 50 oranında rahatlayacağını ifade eden MÜSİAD Başkanı Mehmet Eza Bakır; “Tramvayın bizim şehrimizde yapılması, gelmesi elzemdir. Hem kayyum hem de kayyumdan önceki yönetimler söz verdiği halde bir türlü yapmadılar. Bu çok geciktirilmiş bir projedir, sadece seçim dönemlerinde siyasi rant amaçlı gündeme getirilmiş ve seçimden sonra hiçbir şekilde kimse girişimde bulunmamıştır. Tramvay bir ihtiyaçtır ve şehrimize de yakışır. Trafik sorunumuzu yüzde 50’lere düşürür. Tramvayın gelişiyle birlikte vatandaşlar duraklarda otobüs ve minibüs bekleme süresi azalacak. Ayrıca vatandaşın güvenliğini tehdit eden hareketlerde bulunan minibüs şoförleri de kendine çekidüzen verecek konuma gelir. Kısa sürede yapılırsa iyi olur. Ne eski yönetimler ne de bu yeni yönetim tramvayı yapmayacaktır. En son 7 ay önce yetkililerle konuştuk. Yapacağız denildi ama hala hiçbir girişimde bulunulmamıştır. Vatandaşlar gibi bizde bekliyoruz” dedi.

“HALKI CEZALANDIRMAMAK GEREKİR”

Tramvay projesini faaliyete geçirmemenin halkı cezalandırmaktan başka bir işe yaramayacağını belirten Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) Başkanı Mehmet Kaya; “Diyarbakır’da özellikle şehir içi ulaşım uzun zamandır bir türlü çözülemeyen bir sorun olarak önümüzde duruyor. Diyarbakır’dan daha küçük ölçekli illere baktığımızda şehir içi ulaşımda toplu taşımacılık, hafif raylı metro veya tramvay ile daha sağlıklı, daha çevreye duyarlı ve ekonomik bir şekilde çözdüklerini görüyoruz. Diyarbakır’da bir türlü bu sorun çözülmedi. Burada tabii ki temel sebeplerden biri merkezi hükümetin yerel yönetimlerin projelerini onaylamama sürecinden dolayı bu sorun hep sekteye uğramıştır. Aslında kayyum döneminde hükümetin tüm olanakları kullanılmasına rağmen yapılan yatırımlar doğru yöne kullanılmadı. Geçmişten gelen klasik yol asfalt vs. yatırımlarıyla giderildi. Biz oda olarak bu tür girişimlerde bulunuyoruz. Merkezi hükümetle yerelin ilişkilerinin oluşturulması ve güçlendirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Şunu herkes kabul etmeli ki her yerde olduğu gibi bizim kentte de seçilmişler vardır, bir de merkezi hükümet vardır. Projeler kaynak ve merkezi hükümetin kaynaklarıyla yapılabilir. Burada doğrusu hükümetler ve cumhurbaşkanıyla özellikle bu tür yatırımlar konusunda işbirliği yapılmasının gerekli olduğunu atanmış yöneticilerimizle, valimizle ve siyasetçilerimizle görüşüyoruz. Bu tür yatırımların önünü açmamak, halkı cezalandırmaktır. Yani bu tür proje sadece belediye veya sadece merkezi hükümetle yapılacak bir şey değildir. Her ikisinin ortak aklıyla yapılacak bir projeyle gerçekleşebilir. Burada asıl çalışmayı yapacak büyükşehir belediyemiz, kaynak aktaracak olan da merkezi hükümettir. Elbirliği ile bu proje bir an önce hayata geçirmelidir. Çünkü bunu hayata geçirmemek, vatandaşı cezalandırmaktan başka bir şeye yaramaz” diye konuştu.

“TRAMVALA BİRLİKTE GÜVENLİ SEYAHAT EDECEĞİZ”

Başka şehirlerde tramvay olduğunu ama Diyarbakır’da olmadığı için üzüldüğünü ifade eden Recep Tanış; “Tramvayın gelmesini istiyorum, çünkü bizim olduğumuz bölgede otobüs yarım saatte bir geliyor ve işe gitmekte geç kalıyoruz. Tramvayın gelişiyle birlikte şehir içi ulaşımda seyahat etmek artık hem rahat hem de güvenli hale gelecektir. Artık Diyarbakır halkı da böyle güvenli ve konforlu bir seyahat etme hakkına kavuşmalıdır. Şehrimizin nüfusu 2 milyonu geçmesine rağmen hala birçok küçük şehirden geri kalmıştır. Diğer şehirlere gittiğimizde bizde olmayan ama o şehirde vatandaşa sunulan imkânları görünce niye bizim şehrimizde yok diye kötü oluyoruz. Bir an önce yetkililer bu işe bir çözüm bulmalı ve üzerine düşeni yerine getirmelidir” sözlerini kullandı.

“TRAMVAYLA DİYARBAKIR SOSYETİK KENT OLUR”

Vatandaşın tramvaya ilgisinin yoğun olacağını belirten Engin Balta; “Memleketimin kalkınmasını istiyorum. Halkımın iş bularak evine ekmek götürmesini istiyorum. Hırsızlık veya dilencilik yapmalarını istemiyorum. Kendi alnımın teriyle herkes evine ekmek götürebilsin. Tramvayın gelişi birçok şeyi de değiştirecektir. Ulaşımdaki birçok sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır. Bazı yerlerde saatlerce otobüs ve minibüs bekliyoruz. Minibüsçülerden zaten şikâyetçiyiz. Klimalarını açmıyorlar ve eski araçtırlar. Tramvay hem konforludur, hem de huzurlu ve güvenli bir ulaşım seçeneğidir. Ayrıca Tramvayın sosyetik olması halkımızın ilgisini de çeker. Şimdiye kadar gelmemesi zaten utanç vericidir. Bugüne kadar hep seçim dönemlerinde projeler arasında yer almaktan başka bir işe yaramadı. Bu konuda söz verenler çok oldu ancak neden kimse bu sözü yerine getirmedi. Yapılmasıyla Diyarbakır’ın gelişimi kolaylaşır, ayrıca fabrikaların kurulmasıyla iş imkânlarının da arttırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“KÜÇÜK ŞEHİRLERDE VARSA BİZDE DE TRAMVAY OLMALIDIR”

Küçük şehirlerde olan tramvayın Diyarbakır’da da olmasını isteyen Abdullah Altuğ; “Bir Diyarbakırlı olarak tramvayın gelmesini istiyorum. Bugün Diyarbakır’dan küçük şehirlerde bile tramvay vardır. Diyarbakır’ın nüfusu nerdeyse 2 milyonu geçen bir şehir olmasına rağmen bizde tramvay yok. Bizim kentimiz öyle sıradan bir şehir değil, hem Güneydoğu’ya hitap ediyor hem de Ortadoğu’ya hitap eden bir şehir. Ayrıca tarihi özellikleri bakımından da sürekli turist çeken bir şehir olmasından dolayı tramvayın gelmesini istiyorum. Tramvayın gelmesi Diyarbakır halkı için bulunmaz hint kumaşıdır desem yeridir. Ancak söz verildiği halde bir türlü verilen sözler yerine getirilmiyor. Hükümet ve belediye yetkilileri bir türlü tramvayın yapım işine başlamadı.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.