Haberler İstanbul Metro Haberleri İstanbul Metrosu M1 Hattında Yerli Sinyalizasyon Sistemi Çalışmaları Başlıyor
20 Temmuz 2018 Cuma 16:22 | Son Güncelleme: 23.07.2018 10:39
İstanbul Metrosu M1 Hattında Yerli Sinyalizasyon Sistemi Çalışmaları Başlıyor
İstanbul Metrosu M1 Hattında Yerli Sinyalizasyon Sistemi Çalışmaları Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Raylı Sistem Daire Başkanlığı, Avrupa Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen; “M1 Yenikapı-Otogar-Atatürk Havalimanı-Kirazlı-Halkalı Metro Sistemi, Sinyalizasyon ve Platform Ayırıcı Kapı Sistemleri Temin ve İşletmeye Alma İşleri” ihalesi Metro İstanbul & İsbak İş Ortaklığı tarafından kazanılmıştır. Hattın Sinyalizasyon sisteminin tasarımı, kurulumu, testleri ve devreye alması Metro İstanbul tarafından; platform ayırıcı kapı sisteminin yerli olarak temini İsbak tarafından gerçekleştirilecektir. Ayrıca proje kapsamında yerli sanayimizin önde gelen kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapılacaktır.

12 Haziran’ da gerçekleştirilen ihale ile 36 km. uzunluğundaki çift hat üzerinde yer alan 32+2 adet (2 adedi daha sonra ilave edilebilecek) istasyon ile 2 adet depo ve araç bakım sahasının uluslararası standartlara ve sertifikasyona uygun olarak CBTC Sinyalizasyon Sistemi ve Peron Ayırıcı Kapı işleri yapılacaktır. Bu kapsamda; hattın Halkalı uzatmasında yerli sinyalizasyon sisteminin kurulması ve mevcut hatta sinyalizasyon altyapısının modern ihtiyaçları karşılayacak yapıda yerli sinyalizasyon sistemi ile yenilenmesi, peron ayırıcı kapı sistemlerinin yerli olarak temini, elektromekanik montaj, test ve işletmeye alma işleri ile teslim sonrasında 24 ay garanti kapsamında hizmet verilmesi, yedek parça ve sarf malzemelerinin temini, teorik ve uygulamalı eğitimlerin verilmesi işleri yapılacaktır.

Sinyalizasyon sisteminin GoA4 seviyesinde hayata geçmesi ile daha sık ve hızlı seferler yapılabilecek. Artan hız ve sefer sıklığı ile birlikte hattın peron boylarında yapılacak uzatma ile %100 oranında kapasite artırımı da sağlanarak İstanbul halkına daha konforlu ve hızlı hizmet verilecek. Sistemde peron bölgesinde güvenliği arttırmak amacı ile 34 istasyon için, 125’er metrelik setler halinde Peron Ayırıcı Kapı Sistemleri de yerli ve milli olarak imal edilerek sahaya uygulanacaktır.

GoA4 Nedir?

IEC 622990 standardı çerçevesinde raylı sistem işletmeciliğinde belirlenmiş sinyalizasyon sistemleri GoA (Grade of Automation) ismi ile 4 ayrı seviyede tanımlanmıştır.

  • GoA1 seviyesinde tüm sürüş kontrolleri makinist denetiminde iken,
  • GoA2 de makinistler sadece yolcuların araç iniş binişlerini kontrol etme ve arıza durumlarda araç sürüş ile görevlidir.
  • GoA3 seviyesi sistemler makinistsiz sistem olarak adlandırılmakta, araçta bir görevli bulundurulması halinde tek sorumluluğu araç kapılarını kapatmak ve aksaklık durumunda müdahale etmek olarak tanımlanabilir.
  • GoA4 seviyesi sistemlerde araç içerisinde bir görevli bulunmamaktadır ve sistem UTO (Unattended Train Operation) yani sürücüsüz tren işletmesi olarak adlandırılmaktadır.

GoA4 sinyal sistemi ile araç sürücüsü ihtiyacı bulunmamakta, aracın kalkış, sürüş ve duruş hareketleri, kapı açma ve kapatma gibi tüm fonksiyonları sinyalizasyon sistemi yazılımları ile sağlanmaktadır.

Geçmiş yıllarda yapılan testlerde 90 saniye aralık ile güvenli tren işletme imkanı veren GoA4 seviyesi, gelişen teknoloji ile birlikte 75 saniye aralık ile işletmeye imkan verecek hale gelmiştir, yapılan tüm testlerde makinist kontrolü ile bu aralıkta sürüş mümkün ve güvenli görülmemektedir. UTO sisteminde peronlarda yolcu güvenliği Peron Ayırıcı Kapı Sistemleri (PAKS) kullanılarak sağlanmakta, insan faktöründen kaynaklanan kazalar minimuma indirilmektedir. Yine sistemin otomatik kalkış ve duruştaki optimizasyonu ile konforlu ve enerji verimli sürüş yapılmaktadır.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.