Kısa adı Udem HAK-SEN olan Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası olarak ülkemizin ve milletimizin huzuruna kasteden İzmir’deki menfur saldırıyı tekrar kınıyor, İzmir ve öncesinde İstanbul, Kayseri ve diğer tüm hain saldırılarda şehit olan tüm vatandaşlarımıza baş sağlığı diler, yaralanan vatandaşlarımıza da Allah'tan acil şifa diliyoruz. Arkasında kim olursa olsun milletimizin birlik ve beraberliğini bozmaya gücü hiçbir zaman yetmeyecek. Yüce Türk milleti olarak Allah’ın izniyle tüm belaları başımızdan def edeceğiz. Hak-Sen olarak milletimizin birlik ve beraberliği için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz. Bu sebeple terörün gündemine esir olmayacağız ve kamu personellerin haklarını aramaya sendika olarak devam edeceğiz. 
 
2016 yılı memurlar için zor geçmiştir. Memurlar enflasyonun altında ezilmeye devam etmektedir. Maalesef ki ülkemiz, özellikle de memurlar için 2017 yılı daha zor geçeceğe benziyor. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki: TUİK verilerine göre yıllık baz da enflasyon bildiğiniz üzere 8,53 olarak açıklandı.6 aylık bazda ise 4,73 kaldığı için memurlar enflasyon farkı alamadı. Diğer SSK VE BAĞKUR emeklileri ise enflasyon farkı kadar zam aldılar. HAK-SEN olarak bu yanlış uygulamayı yıllardır eleştiriyoruz. Bu ciddi bir haksızlıktır. Hükümetimizin artık bu konuyu düzeltmesi gerekmektedir. Yetkili sendikalar memurun hakkını aramaktan başka her şeyle ilgilendikleri için maalesef tüm sorunları bizden başka dile getiren, memurun hakkını arayan sendika kalmadı. UDEM Hak-Sen olarak bizim enflasyon farkı konusunda ki çözüm önerimiz şudur: Bir kere hiçbir şekilde memura verilecek zam oranı bir önceki yılın yıllık tüfe oranından düşük olamamalı ve refah payı eklenmelidir. Ayrıca diyelim ki toplu sözleşmede bir oranda anlaşmış olsun ve de o yılın aralık ayında açıklanan Tüfe eğer memurun o yıl için aldığı zam oranından düşükse memur maaşına tüfe zam oranı farkı kadar tekrar zam güncellenmesi olmalıdır. Yani, merkez bankasının yıllık enflasyon tahminine göre memurun enflasyon farkı verilmesi âdeta bir danışıklı dövüş şekline deönüştürülmüştür. Yüzdelik zamların memurlar arasındaki ücret uçurumunu daha da açacağından bu uygulamaya şiddetle karşı olduğumuzu belirtmek isterim. Önerimiz düşük ücretlilere 300 TL ek zam verilmesi gecikmiş bir hakkın tahakkuku olacaktır.
 
 Memura verilen Ocak 2017 zammı olan  %3 ise yetersizdir. Sorarım size: memura % 3 zam ama muayene katılım paylarına %20,%40,%60 oranında yapılan zamlar. Adalet bunun neresindedir? % 3 ile ne yapılabilir. Yılbaşında yapılan zamlar malum ortada: vergilere, harçlara, cezalara yapılan zamlar, köprü otoyol geçişine yapılan zamlar, motorin ve benzine yıl içinde yapılan zamlar, Dolar ve Euro kur artışından dolayı ithal mallardaki çok yüksek artışlar, 2016 yılında biraz düşmesine rağmen hala çok yüksek çıkan gıda enflasyonu, görünenin çok çok üstünde olan sokaktaki halkın gerçek enflasyonu .
     
Görüldüğü gibi memurun %3 zam ile bu hayat şartlarıyla mücadele etmesi her geçen gün zorlaşmaktadır. Ülkemizde GSMH ‘dan pay alan  en zengin %1 ile en yoksul %20 arasındaki fark giderek açılmakta, buda sosyal dengeyi bozarak huzursuz bir toplum yaratılmaktadır. TUİK ‘in yeni hesap yöntemine göre kişi başına düşen milli gelir 2000 Dolar artmasına rağmen bu artıştan memurlar %3 zam ile nasıl faydalanacaklardır? 2500 TL alan bir memurun  %3 zammı aylık 75 TL, yıllık 900 TL olmak üzere bugünkü 3,6 Dolar kurundan yıllık toplam 250 Dolar gelir artışına denk gelmektedir. Hal böyle iken madem öyle; memurun geri kalan 1750 Doları nerde? Kısacası çalışanlar yine mağdurdur.
 
Siyasi iktidardan kangren olmuş sorunları çözmek için ilgi beklemekteyiz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.