Değerli okurlar,

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği olarak Avrupa Birliği fonlarından faydalanarak hayata geçireceğimiz ikinci mesleki eğitim projemizin heyecanını raylı sistemler sektörünün tüm ilgilileri ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz Ekim ayında Erasmus + Programı kapsamında AB Birliği tarafından desteklenen ve Derneğimizin ilk uluslararası projesi olan e-RAIL projemizin kapanış toplantısını gerçekleştirdik. e-RAIL Projemizi sektörün ve İzmir’in tek mesleki eğitim projesi olarak 2 yıl süren çalışmanın ardından tamamlayarak sonuçlarını sektörümüzle paylaşmıştık. e-RAIL Projemizin hemen ardından Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi için çalışmalara başlamış olmak, sivil toplum kuruluşlarının mesleki eğitimlerde üstlendiği rolü ve çabayı bir kez daha gözler önüne sermek adına hepimizi gururlandırıyor.

Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projemiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmesinin Desteklenmesi II, Hibe programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu. Programa teklif çağrısı döneminde ülkemiz genelinde 1200’ü aşkın proje başvurusu yapıldı. Yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonucunda başvurulardan sadece yüzde 3’ü destek almaya hak kazandı. Desteklenen 39 proje içinde üniversiteler, sanayi ve ticaret odaları, il ve ilçe belediyeleri, birlikler ve federasyonlarla birlikte projesi kabul gören 7 dernekten biri olmak,  mütevazi bir sivil toplum kuruluşu olarak YOLDER adına haklı bir gurur kaynağı oldu.
Projemizin genel hedefi Raylı sistemler sektörünün en önemli çalışanlarından biri olan ray kaynakçılarının niteliklerinin geliştirilmesi, yeterliliklerinin artırılması ve sertifikalandırılmaları olmakla birlikte hayat boyu öğrenme kavramının da meslektaşlarımızın mesleki gelişimleri için ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktır.

YOLDER ’in kuruluş amaçları arasında eğitim çalışmalarının yanı sıra güçlü bir meslek örgütü olarak idare ile çalışanlar arasında köprü görevi üstlenmek de bulunmaktadır. Ancak demokrasinin kök saldığı ülkelerde YOLDER gibi sivil toplum örgütleri üyelerinin mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesine ve uluslararası bir vizyon kazanmasına daha fazla zaman ve enerji ayırabilirken, maalesef ülkemizde bürokratik süreçlerin uzaması, kurumların insan kaynaklarına gerektiği ölçüde ilgi gösterememesi gibi nedenlerle sivil toplum kuruluşları bu alanda fazla ilerleme kaydedememekte, kamu kurumları ile meslek örgütleri uzun süreçlere yayılan idari konuları müzakere ederken, Kurum,  çalışanlarının güvenini, sivil toplum örgütleri ise üyelerinin ilgisini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Bu bilinçle bilimsel çalışmalarla da desteklenen kurumsal memnuniyet/aidiyet anket çalışmalarımız ilgililerle paylaşılmıştır. Ancak bugün gelinen noktada yaptığımız saha çalışmaları Kurumumuzda memnuniyet ve aidiyet duygularının artmak yerine azaldığı gerçeğini maalesef ortaya koymaktadır. Örnek vermek gerekirse; Altyapının tüm yükünü taşıyan bakım personeli içinde yer alan ve sayıları ancak 100’lerle ifade edilen hizmet trenlerinde refakatle görevli personelin kumanya sorununun hala aşılamaması, yol sürveyanı arkadaşlarımızın turne tazminatı ile ilgili haklı taleplerinin hala çözülememiş olması ya da yol bakım onarım müdürlerinin hak kayıpları ile ilgili yaşadıkları hayal kırıklığının giderilememesi teşkilatımızın her kademesinde en önemli yatırım olan insan kaynağına yeterli önemin verilmediğinin açık göstergesidir.

TCDD’de yeniden yapılanma çalışmalarının sürdüğü bu dönemde Bakım dairesi, Mali işler dairesi ve İnsan kaynakları dairesinin mevcut yaklaşımlarını değiştirip, daha olumlu bakış açısı sergilemeleri ümidini korumaktayız. Vatandaşlarını ve hatta sınır komşularından zorunlu olarak göç eden ve sayıları milyonlarla ifade edilen mülteciyi kucaklamaya kudreti yeten Devletimizin ve kurumlarının, canla başla çalışan personelinin sorunlarını kolaylıkla çözebileceğini biliyoruz.

YOLDER olarak bugüne kadar, Demiryolu sektöründe mesleki eğitim, sertifikasyon, yasal düzenlemeler, çalışma koşulları gibi konularda yol gösterici faaliyetler düzenledik, Demiryolu alanında kamusal yararı önde tutan politikaların oluşmasını destekledik.

Ülke genelinde bilinç arttırıcı çalışmalara katkı sağlıyor, Üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve benzer amaçlı ulusal ve uluslararası kuruluşlarla ortak çalışmalar yapıyoruz. Avrupa Birliği fonlarından ve diğer uluslararası mali yardımlardan da yararlanmak suretiyle Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak projeler hazırlıyor ve yürütüyoruz.

Önümüzdeki dönemde üyelerimizin en temel hak ve taleplerini pazarlık konusu olmaktan çıkarılmasıyla TCDD yol bakım onarım personelinin tamamına yakınını kucaklayan, insan kaynağı ve bilgi birikimi ile üyelerine çağdaş, demokratik, katılımcı ve mesleki gelişime odaklı bir gelecek vizyonu çizme enerjisine ve gücüne sahip bir sivil toplum kuruluşu olarak, ulusal ve uluslararası projelerle üyelerimize hizmet etmeye devam etmeyi arzuluyoruz.  
 
 Bu doğrultuda, TCDD’nin yeniden yapılandırma sürecinin tamamlanmasıyla, teşkilatımızın omurgası olarak yükünü taşıyan bakım personelinin taleplerinin özenle ve dikkatle dinlenip çözüme kavuşturulmasını diliyoruz.

Kurulduğumuz 2009 yılından bu yana aynı kararlılıkla devam ettiğimiz bu yolda, bundan böyle daha da güçlenerek hep birlikte yol almak dileğiyle.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdulnasır ÖZLÜK 2016-12-07 12:17:59

hayirlara vesi̇le olur i̇nşaAllah başkanim. gerçekten si̇zi̇nle gurur duyuyoruz. selam ve saygilarimla

Avatar
Hasan Yıldız 2016-12-21 16:18:06

çalışma hayatının daha verimli hale getirilmesi ve çalışanların da daha fazla katkı sağlaması dileğiyle ...çalışmalarınızda başarılar diliyorum...

Avatar
Murat ZENGİN 2016-12-30 17:46:49

sertifikalı çalışanların ve alanında hizmet içi eğitimlerin ne kadar önemli olduğu aşikardır.kurumumuzda ilkleri gerçekleştirdiğiniz için yoldere ve şahsınıza teşekkür ederim.

Avatar
Abdülrezzak Liseli 2017-05-08 16:22:12

mevcut derneğinizin yol personeli hakkında ne yaptığı ne yapmaya çalıştığı hakkında kimse bir şey bilmiyor, dernek olarak çok bir şey beklemek yanlış olması ile birlikte kanarya sevenler derneğinden de bir farkınız olmalı yol personeli konusunda düşüncesindeyim... saygilar efeni̇m