Haberler MEVZUAT Haberleri Demiryolu araçları tescili yönetmeliğinde değişiklik! İşte değişen o maddeler.
31 Ekim 2016 Pazartesi 02:51 | Son Güncelleme: 31.10.2016 02:06
Demiryolu araçları tescili yönetmeliğinde değişiklik! İşte değişen o maddeler.
Demiryolu araçları tescili yönetmeliğinde değişiklik! İşte değişen o maddeler.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Demi̇ryolu Araçları ve Ana Aksamları Ti̇p Onay Yönetmeli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇ği ile Demi̇ryolu Araçları Tesci̇l ve Si̇ci̇l Yönetmeli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇ği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, onaylanmış, atanmış ve bağımsız emniyet kuruluşu yetkilendirilmesi usul ve esaslarına ilişkin mevzuat yayımlanıncaya kadar, Avrupa Demiryolu Ajansı tarafından yayınlanan onaylanmış kuruluşlar listesinde yer alan, Türkiye’de yerleşik veya temsilciliği bulunan kuruluşların onaylanmış ve atanmış kuruluş olarak uygunluk değerlendirme faaliyetinde bulunmasına izin verilecek.

Öte yandan, sahibinde ve kullanma hakkına sahip olan kişi ya da kuruluşta değişiklik olması halinde tren seti için 25 bin lira, çeken araçlar için 5 bin lira, çekilen araçlar için 500 lira, yol/tesis tamir, bakım ve kontrol araçları için 500 lira ücret alınacak. Demiryolu araçlarında modifikasyon veya tip değişikliği olması ve bakımdan sorumlu kuruluşun/birimin değişmesi hallerinde, tescil yenilemesi yapılırken ücret alınmayacak.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolu (TCDD) tarafından 24 Ocak 2011’den sonra tescil ücreti alınıp işletmeye kabul edilen demiryolu araçlarının tescil işleminden ücret alınmayacak.

İŞTE 28.10.2016 TARİHLİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN O YÖNETMELİK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından:

DEMİRYOLU ARAÇLARI TESCİL VE SİCİL YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 16/7/2015 tarihli ve 29418 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliğin 11 inci maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(6) Tescil yenilenmesinde (a) bendinde belirlenen durumlarda Ek-1’de belirtilen ücret alınır. (b) ve (c) bentlerinde belirlenen durumlarda ücret alınmaz.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-4 ekteki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.


“Onaylanmış kuruluş, atanmış kuruluş ve bağımsız emniyet kuruluşu yetkilendirmesi

GEÇİCİ MADDE 7 – 

(1) Onaylanmış kuruluş, atanmış kuruluş ve bağımsız emniyet kuruluşu yetkilendirilmesi usul ve esaslarına ilişkin mevzuat Bakanlık tarafından yayımlanıncaya kadar Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan 2008/57 AT direktifine göre kurulmuş ve Avrupa Demiryolu Ajansı tarafından yayınlanan onaylanmış kuruluşlar listesinde yer alan, Türkiye’de yerleşik veya temsilciliği bulunan onaylanmış kuruluşların bu Yönetmelikte belirlenen ilgili teknik mevzuat doğrultusunda onaylanmış ve atanmış kuruluş olarak uygunluk değerlendirme faaliyetinde bulunmasına izin verilir.
(2) Onaylanmış kuruluş, atanmış kuruluş ve bağımsız emniyet kuruluşu yetkilendirilmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından yayımlanıncaya kadar demiryolu araçlarının tescil ve sicil işleminde bağımsız emniyet kuruluşu sertifikasyonu aranmaz.

Geçiş süreci

GEÇİCİ MADDE 8 – (1) TCDD tarafından 24/1/2011 tarihinden sonra tescil ücreti alınıp işletmeye kabul edilen demiryolu araçlarının tescil işleminden ücret alınmaz.”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı yürütür.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin
Tarihi Sayısı
16/7/2015 29418

Ekler için tıklayınız!Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mahmut demirkolllllu 2017-07-18 22:49:46

dğişikliklerde konu sulandırılmıştır...iptal edilen hususlar şirketleri mkorumak amaçlıdır