Haberler Sendika Haberleri Abdullah Peker: "Temel ücret gruplarının düşürülmesinin takipçisiyiz"
Abdullah Peker: "Temel ücret gruplarının düşürülmesinin takipçisiyiz"
Abdullah Peker: "Temel ücret gruplarının düşürülmesinin takipçisiyiz"

TRENHABER.COM

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Hak Sendikası (UDEM HAK-SEN) Genel Başkanı Abdullah Peker yaptığı açıklamada, KİT'lerde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında görev yapan sözleşmeli personele ilişkin temel ücret gruplarının 5'ten 3'e düşürülmesinin takipçileri olacaklarını açıkladı.

UDEM HAK-SEN Genel Başkanı Abdullah Peker yaptığı basın açıklamada şunları söyledi;

UDEM HAKSEN olarak bildiğiniz üzere yoğun gayretlerimiz sonucunda Toplu Sözleşmenin 39'uncu maddesine "KİT'lerde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında görev yapan sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin temel ücret gruplarının 31/1/2016 tarihine kadar yeniden düzenlenmesi konusunda çalışma yapılacaktır." Şeklinde karar alınmasını sağlamıştık.

Sendika olarak bu konunun peşini bırakmadık ve gerekli düzenlemenin yapılması için DPB  de gerekli girişimlerde bulunduk ve DPB ’de bir taslak hazırlandı. 

Bu kapsamda değerli üyelerimiz için taslak ne getiriyor ve önceden KİT‘ lerde ücret düzenlemesi nasıl idi?

Genel Olarak KİT Sözleşmeli Personel Ücret Sistemi

KİT sözleşmeli personeli 399 sayılı KHK'ye tabi olarak istihdam edilmektedir. Bu KHK'ye göre sözleşmeli personel temel ücret, başarı ücreti ve kıdem ücretinin toplamından oluşan bir sözleşme ücreti almaktadır. Bunun dışında ek ödeme ve yabancı dil tazminatı gibi ayrı bazı kalemlerde ödemeler yapılabilmektedir.

Başarı ücreti, temel ücret ve yabancı dil tazminatı temel ücret üzerinden oranlarla belirlenmektedir. Dolayısıyla temel ücretteki artışlar diğer kalemlere de yansımaktadır. Temel ücret ise DPB 'nın teklifi üzerine Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararlarıyla belirlenmektedir.

YENİ OLAN NE?

Taslakta üç yenilik dikkat çekmekte:

- Temel ücret grupları 5'ten 3'e düşürülecek,
- İş yerinin coğrafi durumu temel ücret hesaplanmasında dikkate alınacak,
- İşin riski de temel ücret hesabında dikkate alınacak.

UDEM HAK-SEN olarak grupların 5’den 3’e düşmesindeki kastımız:

1.Grup aynen kalacak, 2. Grup 1. Gruba kaydırılacak

3. Grup 2. Gruba kaydırılacak;

4.Grup ve 5. Grup ise 3. ve son grup olarak şekillendirilecektir. 

Sendikamızın gayretleri neticesinde görüldüğü gibi talebimizin gerçekleşmesi için 3 kritik aşamadan 2 ‘ si tamamlanmış vaziyette olup son aşama olan taslak ile ilgili karar alma yetkisine sahip YPK’nın onaylaması kalmıştır. KİT personellerin yaşam şartları ortada olup yüzde 90 i yoksulluk sınırının altında maaş almaktadır.

Sendika olarak bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu nezdinde tekrar deklare eder ve bakanlar kurulunun bir an evvel YKP kararını tekrar çıkarıp onaylamasını talep ediyoruz.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.