Haberler Sendika Haberleri BTS'den TCDD'ye Adapazarı Ekspresi Çağrısı
16 Mart 2018 Cuma 01:05 | Son Güncelleme: 16.03.2018 11:31
BTS'den TCDD'ye Adapazarı Ekspresi Çağrısı
BTS'den TCDD'ye Adapazarı Ekspresi Çağrısı

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Merkez Yürütme Kurulu yaptığı basın açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)'nın Adapazarı Ekspreslerini kuruluşun misyonuna ve vizyonuna halel getirmeyecek şekilde Adapazarı Gara sokması gerektiği ifade edildi.

BTS'nin açıklamasında,1899 yılından itibaren Adapazarı Gara gelen ve giden Adapazarı Ekspres trenlerinin seferlerinin 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren Sakarya Büyükşehir Belediyesi Adapazarı Gar sahasında AVM inşa ederek imar rantı elde etsin diye değil, Ankara-İstanbul hızlı tren projesi inşa çalışmalarına hız vermek için kapatıldığı ifade edildi.

İŞTE BTS'NİN O AÇIKLAMASI

"TCDD Adapazarı Ekspreslerini Kuruluşun Misyonuna ve Vizyonuna Helal Getirmeyecek Şekilde Adapazarı Gara Sokmalıdır!

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin 12.03.2018 tarihinde gerçekleşen 2018 Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısında gündem dışı bölümde söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu’nun belediyenin İller Bankası’na olan borçlarını gündeme getirerek “Adapazarı Ekspresi konusunda TCDD ile orta noktada buluşulması gerektiğini” söylemesi üzerine Belediye Başkanı Toçoğlu’nun “Demiryollarıyla anlaşmak zor. Türkiye’nin en tutucu bürokratları oradadır. Birçok projeyle gittik ama olmadı. Bu adamlar yordular bizi artık. Ankara ile sorun olmuyor genelde Bölge Müdürlüğündekiler biraz farklı davranıyorlar”diye açıklama yapmıştır. Yapılan bu açıklamayı sendikamız olarak kabul edilemez olduğunu öncelikle belirtmek isteriz.

1899 yılından itibaren Adapazarı Gara gelen ve giden Adapazarı Ekspres trenlerinin seferleri 01.02.2012 tarihinden itibaren Sakarya Büyükşehir Belediyesi Adapazarı Gar sahasında AVM inşa ederek imar rantı elde etsin diye değil, Ankara-İstanbul hızlı tren projesi inşa çalışmalarına hız vermek için kapatılmıştır.

“Kent içinden demiryolu geçmesi karayolu trafiğinin akışına engel teşkil ediyor”diyen Sakarya Büyükşehir Belediyesi, TCDD ile sözleşme imzalayarak Adapazarı-Arifiye arasında Adapazarı Ekspreslerine göre sefer sıklığı daha fazla olan ADARAY adı altında banliyö tren işletmeciliği yapmaya başlamıştır.

6461 sayılı Kanun çıkmadan önce imzalanan ve işletmecilik hakkı devri anlamına geldiği için aslen yok hükmünde olan Adapazarı-Arifiye Arası Banliyö Hizmeti Sözleşmesi Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 Ağustos 2017 tarihinde feshedilmiştir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu’nun ifade ettiği gibi yalnızca İller Bankasına borçlu olmayıp, Adapazarı-Arifiye Arası Banliyö Hizmeti Sözleşmesi kapsamında hat kullanımı ve araç tahsisinden 3.700.000.00 TL’de TCDD’ye borçludur. Sakarya Büyükşehir Belediyesi bu borcu iktidara yakın belediye olma nüfuzunu kullanarak bugüne kadar ödememiştir.

Müşteriler (DTİ’ler) için, sahibi olduğu demiryolu şebekesini ve araçlarını hizmete hazır tutmak, gerektiğinde yeni hatlar ve bağlantı hatları inşa etmek, tüm demiryolu trafiğini etkin bir şekilde yönetmek, diğer ulaşım sistemleri ile entegre, ekonomik, güvenli, konforlu, teknolojik ve çevreye duyarlı taşıma hizmeti sunmak olarak tanımlanan kuruluşun misyonuna, ulaştırma sektöründe, TCDD’nin teknolojik altyapısı ve etkin işletmeciliğiyle öncelikli tercih edilen bir marka olmasını sağlamak olarak tanımlanan kuruluşun vizyonunadenk düşen tutum ve kararlılık sergileyerek Adapazarı Garın trenlerin ve halkın kullanımına hizmet etmesi için çaba harcayarak görevlerini yapan TCDD 1.Bölge bürokratlarının TUTUCU diye yaftalanması doğru bir yaklaşım değildir.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kent içi ulaşımında en önemli çözüm olan raylı taşımacılığın Adapazarı şehrinin tam ortasına gelmiş olmasını bir şans olarak görüp, bunun en büyük savunucusu olmak TCDD yetkililerinden önce Belediye Başkanı olmalıydı.

Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Yönetmeliğinin 9/b (2) maddesinde “Seyir momenti 30.000 katsayısını geçen noktalarda hemzemin geçit açılamaz, alt veya üst geçit yapılır” denilmektedir. Bu nedenle Sakarya Büyükşehir Belediyesi Adapazarı Gar sahasına AVM projesi yapmak yerine Adapazarı-Arifiye arasındaki seyir momenti 30.000 katsayısını geçen 5 adet hemzemin geçit kapatarak karayolu araçları için yapılacak alt veya üst geçitlerin projesini belediye meclisine sunarak kent içi trafiği çözüme kavuşturmalıdır.

İktidara yakın belediye ile ters düşmeyi göze alamayarak günde 4 çift olarak çalışan ADA Ekspresini 20 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Adapazarı Gar yerine kent merkezine 2,367 km daha uzak olan Mithatpaşa İstasyonunda sonlandırılan TCDD, Arifiye Mithatpaşa pozunun (yol yenileme) ardından Mithatpaşa-Adapazarı demiryolu hattını da yenileyerek Adapazarı Ekspreslerini kuruluşun misyonuna ve vizyonuna helal getirmeyecek bir şekilde Adapazarı gara sokmalıdır."Anahtar Kelimeler:
BtsAdapazarı Ekspresi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet evkuran 2018-03-16 10:49:22

Gerçekler BRAVO