Haberler Sendika Haberleri BTS'den "Yolsuzları Ortaya Çıkaran Personel Sürgün Edildi" İddiası
18 Mayıs 2016 Çarşamba 10:32 | Son Güncelleme: 18.05.2016 08:01
BTS'den "Yolsuzları Ortaya Çıkaran Personel Sürgün Edildi" İddiası
BTS'den "Yolsuzları Ortaya Çıkaran Personel Sürgün Edildi" İddiası

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İstanbul 1 nolu Şube Başkanı Ersin Albuz, sendika üyeleriyle birlikte Çerkezköy Tren Gar’ında basın açıklaması düzenledi.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İstanbul 1 nolu Şube Başkanı Ersin Albuz, sendika üyeleriyle birlikte Çerkezköy Tren Gar’ında basın açıklaması düzenledi. Ersin Albuz, Halkalı-Çerkezköy demiryolu hattının hat yenileme gerekçesiyle 1 Mart 2013 tarihinden itibaren kapatıldığını söyleyerek “Birçok ihale şartnamesinin ihtiyaca uygunluğu denetlenmemekte, bunun sonucunda işe başlandıktan sonra firmalara yeni kazanç kalemleri açılmaktadır” dedi.

YOLSUZLUKLARI ORTAYA ÇIKARAN BTS ÜYESİ SÜRGÜN EDİLDİ

BTS’nin kurulduğu 1991 yılından bu yana çalışanların hak ve çıkarlarını korumak için faaliyet gösterdiğini söyleyen Ersin Albuz, “Öte yandan halkımızın vergileriyle ayakta duran kurumların kimsenin malı olmadığı ve her birimiyle kamuya ait olduğu bilinciyle de kuruma sahip çıkmayı kendisine görev bilmiştir. Yöneticilerin kurumların her kuruş parasını bu ülkenin ve kurumların gelişmesi için harcadığının, yöneticilik görevlerini Yasal İdare İlkesi gereği mevzuat dışına çıkmadan gerçekleştirmelerinin de takipçisi de gene BTS olmuştur. TCDD Çerkezköy Lojistik şefliğinde “Puantör” olarak Devlet Memurluğu görevini yürüten sendikamız üyesi Veli Bayır Çerkezköy Lojistik Şefliğinde yürütülen taşıma ve lojistik işlerinde yapılan yolsuzlukların had safhaya çıkması üzerine, kuruma sahip çıkmak adına sendikal refleksimizi göstermiş ve kurum yetkililerine gerekli uyarıları yapmıştır. Buna karşılık olarak kurum, konuyu aydınlatmak üzere çalışmadığı gibi üyemizi de sürgün etmiştir” dedi.

PUANTÖR ÜNVANLI PERSONEL İTFAİYE ERİ YAPILDI


Konu hakkında adli makamlara başvuru yapıldığını kaydeden Albuz, “Ne yazık ki kurum soruşturmasında usulsüzlüğü ihbar eden üyemizi sorumluluk bilincinden ödüllendirmek yerine, anlaşılamaz bir şekilde adeta usulsüzlüğü yapanları korurcasına üyemiz Veli Bayır Haydarpaşa Liman İşletmesi Müdürlüğü’ne sürgüne göndermiştir. Hatta sürgüne gönderilmesi yetmemiş “puantör” olan unvanı da “İtfaiye Eri” olarak değiştirilmiştir. Üyemizin tenzili rütbeye uğraması ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanundaki koruyucu hükümler dikkate alınmaksızın sürgüne gönderilmesi ne sendikal mücadelemizi, ne de usulsüzlüklere karşı mücadelemizi engellemeyecektir” ifadelerini kullandı.

KURUM ZARARA UĞRATILMAKTA

Şube Başkanı Albuz şöyle devam etti: “Konu hakkında Hazırlık Soruşturması ile adli soruşturma başlatılmıştır. AKP hükümeti göreve geldiği günden bu yana, ülkemiz ulaşım politikaları, ülkemiz ihtiyaçları üzerinden değil uluslararası sermayenin 1996 ve 2000’li yıllarda hazırlanan Booz-Alien Hamilton ve Canac raporları doğrultusunda belirlenmiş ve belirlenmeye de devam edilmektedir. 1 Mayıs 2013 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ve aynı gün yürürlüğe giren yürürlüğe giren 6461 sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi (özelleştirilmesi) Hakkındaki Kanun ile Booz-Alien Hamilton ve CANAC raporlarının yasal alt yapısı da artık hazırlandı. 3 yıldan beri kapalı olan Gebze-Halkalı arası, Sivas-Samsun hattı, İstanbul-Kapıkule arası bunun göstergesidir. Bu bölgenin uzun yıllardan beri ulaşım ihtiyacının büyük bir bölümünü gideren Trakya hattında, 1 Mart 2013 tarihinden itibaren hat yenileme gerekçesi ile Halkalı-Çerkezköy bölümü (80 Km) kapatılmış, Marmaray projesi içinde olan Halkalı-Sirkeci (24 Km) bölümü de henüz açılmamıştır. Buradaki çalışmalarda da çok sayıda soruşturulmaya açık ihaleler mevcuttur. Demiryolu alt ve üst yapı yenileme çalışmaları, haberleşme, kamera izleme sistemlerinin tedariki vb. inşai faaliyetler yükleniciler eli ile yapılmaktadır. Birçok ihale şartnamesinin ihtiyaca uygunluğu denetlenmemekte, bunun sonucunda işe başlandıktan sonra firmalara yeni kazanç kalemleri açılmaktadır

BTS OLARAK SENDİKAL MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

BTS İstanbul 1nolu Şube Başkanı Albuz konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Birçok yapım işinde, ihaleye konu işler tamamlanmadan eksik olarak geçici kabulleri yapılmaktadır. Bu hususlarda TCDD Teftiş Kurulu tarafından soruşturmalar açılmakta ve halen devam etmektedir. Üç yılı aşkındır hattın ulaşıma açılmamış olması, ihale işlemlerinin mevzuata ve ihtiyaçlara uygun planlanmadığının bir göstergesidir. Sendikal mücadelemizi sürdüreceğizYorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.