Haberler Sendika Haberleri Şerafettin Deniz'den Cankesen'e sert tepki!
23 Ocak 2017 Pazartesi 12:33 | Son Güncelleme: 23.01.2017 14:02
Şerafettin Deniz'den Cankesen'e sert tepki!
Şerafettin Deniz'den Cankesen'e sert tepki!

Türk Ulaşım-Sen, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen'in "DHMİ’de 100 yıldır yapılmayanı yaptık" açıklamalarına sert tepki gösterdi.

İŞTE TÜRK ULAŞIM SEN'İN TEPKİ GÖSTERDİĞİ O AÇIKLAMA

Havacılık tazminatlarının 2005 yılında Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde faaliyete geçtiğini hatırlatan Cankesen, “Gruplar o zaman ayarlanmıştır. 2005 yılından geçen seneye kadar yetkili sendika değiliz. Bizim hizmet kolumuzda faaliyet gösteren ‘başka bir sendika’ yetkili sendika sıfatı ile yıllarca bu insanları temsil etmiş. Hiçbir şekilde bu insanların hakkını gözetmemiş. Burada yapılan ayarlamalar aradan geçen 10 yıllık zaman içinde gruplar oluşturulmuş. 3 sefer guruplar ayarlanmış. Burada işin ehline bırakılmadığı için ihmali sonucu havalimanı çalışanları sıkıntı içindeler. En son yaptığımız Toplu Sözleşmede ilave havacılık tazminatı altında 31 Ocak 2016 tarihi itibari ile imza ve mutabakat metnini imzaladık. Ancak burada bir eksiklik oldu. 1 yıl geçmesine rağmen bu hakkımız verilmedi. Bu bizim hakkımız. Bu hak bir şekilde alınacak” diye konuştu.

Bu konuda görüşmelerin devam ettiğini belirten Cankesen, “ Sayın Başbakanımız bu konuya müdahil olacak. 9 bin 500 kişiyi ilgilendiren ilave havacılık tazminatının bir şekilde ödemesi yapılacak. Bunun takipçisiyiz. Gereken ne varsa yapılacak. Rakiplerimizin etrafta boş-beleş konuşmalarına karnımız tok. 2005’ten 2015’e kadar yan gelip yatanların bize laf söylemeye hakkı yoktur” dedi.

DHMİ’nin yetkili sendikası olarak DHMİ çalışanlarına verilen havacılık tazminatlarının düzenlenmesine yönelik çalışmalara ilişkin de bilgi veren Cankesen, “Mevcut mahkeme devam ediyor. Burada ikinci grup için de tavan- taban ücretlerinde farklılıklar var. 3. grup ‘biz niye buradayız?’ diye feryatlar var. Bunların, grupların düzenlenmesi lazım. Bununla ilgili mahkeme e davamız sürüyor. Bir şekilde en kötü senaryoyu söylüyorum; 2 gruba düşürülmeli. Birinci ve ikinci grup olmalı. Üçüncü grup olmamalı. Direk hava seyrüsefere hizmet eden arkadaşlarımız Birinci grupta olsun. İkinci grubun karmaşası ile üçüncü grubun feryadının son bulması lazım. Bizim ilk hedefimiz 31 Ocak 2016’da sonuçlanması gereken, bir yıldır verilmeyen paranın bir şekilde verilmesi lazım. Bununla ilgili mücadelemiz sürüyor” dedi.

Sadece DHMİ’yi ilgilendiren Tayin Yönetmeliğinin 2 Ocak’ta faaliyete girdiğini hatırlatan Cankesen, “Bu yönetmeliğin sahibi biziz, biz çıkardık. Eksiği var. Kervan yolda düzülecek. Bu yönetmeliğin eksiklerini düzelteceğiz. DHMİ’de 100 yıldır yapılamayan bir şeyi yaptık. Kimse dayı, amca aramadan bekleyecek, puanına, hizmetine bakacak, talep edecek. Havalimanları arası binecek uçağına tayin olup gidecek” şeklinde konuştu.

Cankesen 10 yıldır DHMİ bünyesinden alınmayan AIM memurlarının kurum içinden de alınacağını sözlerine ekledi.


Airkule.com'da yer alan açıklamaların ardından Türk Ulaşım Sendikası Genel Başkanı Şerafettin Deniz sert tepki gösterdi. 

İŞTE TÜRK ULAŞIM SEN'İN O AÇIKLAMALARA TEPKİSİ


Emek hırsızı yine bol keseden atmış, tutmuş!..

Söylediklerine kendisi de inansa gam yemeyeceğim…

Kendisine değilse bile hiç olmazsa, DHMİ Çalışanlarına saygı duysa biraz…

Bu nasıl bir yüzsüzlük, bu nasıl bir manevra kabiliyeti…

Tek ayak üstünde benzer yalanları defalarca sıkılmadan söyleyebilmek gerçek bir cambazlık olsa gerek…

Cambaza cevabımdır…

– Bak, O 2005’te havacılık tazminatı ile ilgili kanuni düzenleme yapılırken yetkili sendika TÜRK ULAŞIM SEN idi.

– O günkü Sayın Bakan’dan yani şimdiki Sayın Başbakan’dan tazminatlarla ilgili yasal bir düzenleme yapılmasını talep eden de,TÜRK ULAŞIM SEN idi.

– O Kanuni düzenleme de, gruplar ve o grupların tavan ücretleri var ve 3 değil, 4 grup var. Hangi grupta hangi unvanın olacağı ve tazminat oranları yoktur.

– Bay emek hırsızı, 2015 toplu sözleşmesinde yazıp çizdiklerinize referans aldığınız 2010’daki düzenleme yapılırken de TÜRK ULAŞIM SEN yetkili idi.

Tazminatlar 2005 yılında kanunla bir hak haline getirilirken yetkili sendikadan yani TÜRK ULAŞIM SEN’den hiç söz etmiyorsun…

Toplu sözleşmede referans aldığınız 2010 düzenlemesi yapılırken yetkili sendikadan yani TÜRK ULAŞIM SEN’den yine hiç söz etmiyorsun..

Ancak, tamamı ile DHMİ Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ve ilgili makamlara sunduğu ve daha sonra da YPK Kararı haline getirttiği düzenlemeyi TÜRK ULAŞIM SEN’in eseri olarak DHMİ Çalışanlarına takdim etmekten de geri durmuyorsun.

Bu nasıl bir izan, bu nasıl bir vicdan, bu nasıl bir sendikacılık ahlakı?

– Ehilmişsiniz..! Aslında, siz de, sizin üyeniz olsun olmasın herkes de, hangi konularda ehil olduğunuzu çok iyi biliyorsunuz, çook iyi biliyoruz.

– 2010’dan 2017’ye, Genel Yetkili olan Konfederasyonun üyesi değil misiniz? 2012’den 2017’ye, Hizmetkolumuzda Genel Yetkili Sendika değil misiniz.?

-2014-2015, 2016-2017 dönemlerinde DHMİ’de Yetkili Sendika değil misiniz.?

-7 yıl Yetkili Konfederasyon olarak, 2 Toplu Görüşme, 3 Toplu Sözleşme, 5 yıl Genel Yetkili Sendika, 2 yıl DHMİ’de yetkili sendika olmanız, TAZMİNAT sorununu çözmenize yetmedi mi?

Daha kaç Toplu Sözleşme, kaç defa Genel Yetkili Sendika, kaç defa DHMİ’de Yetkili Sendika olmalısınız ki, bu sorunu çözebilesiniz..?

Sizde, o kumaş olmuş olsaydı eğer, bugüne kadar defalarca çözmüştünüz..

Sorun sendikal anlayışınızda, sendikal yeterliliğinizde.

Sorun, emek vermeden sendikacı diye çalışanların başına bela edilişinizde.!

-2015 Toplu Sözleşmesinde, varlık sebebiniz olan amirlerin, yönetim kademesinde bulunanların(Adaletle hüküm eden amir ve yöneticilerimizi tenzih ediyorum.) tazminatlarını “GÜZELLEŞTİREN” bir düzenlemenin altına imzayı koymuştunuz hani..!

Aradan kaç ay geçti.? Unuttunuz mu.?

Hatırlatayım..

Tammmm 18 ay geçti, 18 ay.!

15 ŞUBAT 2016 tarihinde ödenecekti hani..!

Kaç ay geçti biliyor musunuz.?

Ben biliyorum..

Tammmm 11 ay 8 gün, 11 ay 8 gün.!

Yok Başbakan ilgilenecekmiş, yok Maliye Bakanı, yok Çalışma Bakanı.. “aklımızdan çıkmıyor”,”Aralık’ta halledeceğiz” Vs,vs..

3 grup değil de, 2 grup olmalıymış.. Toplu Sözleşme masasında 3’ten 2’ye düşürseydiniz ya.. Elinizi, kolunuzu bağlayan mı oldu.?

Yeni mi aklınıza geldi.?

Üye devşirmek için yeni bir şeyler mi söylemeniz gerekiyor.?

Bakın bunu anlarım.!

DHMİ Çalışanlarını kandırmaktan, insanları beklenti içine sokmaktan artık vazgeçin.! Ayıptır..! Günahtır..!

“Mahkeme sürüyormuş.”En son mahkeme ile ilgili söylediklerini hepimiz net bir şekilde hatırlıyoruz..!

“Mahkemeyi kazandık.”

Siz gerçekten onu söylerken üye kazandınız ama üyeleriniz de dahil, bütün DHMİ Çalışanları kaybetti.!

En iyisi, 15 MAYIS’a giderken, şu mahkeme işini fazla kurcalamayın..

“100 yıldır DHMİ’de yapılmayanı yaptık” kuyruklu yalanına gelince..

Ne yapmışsınız.? “

“TAYİN YÖNETMELİĞİNİ” çıkarmışsınız..!!!

Bir kere O tayin yönetmeliği değil. Tayinlerde uygulanacak esas ve usulleri belirleyen DHMİ Yönetim Kurulu Kararıdır.

-Kuralsızlık, 5. 4. 3. gruptaki Havalimanlarındaki varlık sebebiniz, ekmeğiniz, suyunuz, gencecik kardeşlerimizin başında salladığınız sopanız idi.

Siz böyle bir sopadan, varlık sebebinizden vazgeçecek kadar adil ve yürekli sendikacılar mısınız ki.?

-DHMİ Genel Müdürlüğü’ne bu konuda yazılmış tek bir satır yazınız var mı.?

-2014 KİK/2 ve 2016 KİK/2 toplantılarında buna dair bir gündem maddeniz var mı.?

-2014 KİK/1, 2015 KİK/1 ve 2016 KİK/1 toplantılarının gündemine ve toplantı tutanaklarına bakarsanız eğer, bu düzenlemenin kimin emekleri ve çabaları sonucundan gerçekleştiğini çok net görebilirsiniz..

-Çok değişik yalan ve dolanlarınızla karşılaşmıştık ama KUYRUKLUSUNA ilk defa şahit oluyoruz..

Tebrik ederiz..!

Ama kimse bu KUYRUKLU YALANINIZA inanmayacaktır.!

Tıpkı sizin de İNANMADIĞINIZ gibi..!

AIM Memurları konusuna gelince..

Meydan boş.. Alıcısını bulduğunuz sürece sallayın.!

Daha dün akşam saatlerine kadar DHMİ Genel Müdürlüğü makamında Funda OCAK Hanımefendi vardı..

Yerine sizlerden biri mi atandı acaba..?

Sahi yetkili ama etkisiz eleman olduğunuz 2 Toplu Görüşme, 3 Toplu Sözleşme ve DHMİ’de yetkili olduğunuz 2 yılda…

DHMİ Çalışanlarına kazandırdığınız tek bir kazanımdan, çözdüğünüz tek bir sorundan söz edebilir misiniz.?

Varsa, BİZİMLE de paylaşır mısınız.?

“GÜNEŞİ BALÇIKLA SIVAYACAĞIZ” yalanınıza artık kimseyi inandıramayacaksınız..!!Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.