Haberler Sendika Haberleri SHGM Kurum İdari Kurul Toplantısı Yapıldı
SHGM Kurum İdari Kurul Toplantısı Yapıldı
SHGM Kurum İdari Kurul Toplantısı Yapıldı

Ulaştırma Memur-Sen ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü arasında 2017 yılının ikinci kurum idari kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Genel Başkan Yardımcıları, Kenan Çalışkan, Tümer Gümüş, İbrahim Uslu ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Faruk Subaşı katıldı.

ULAŞTIRMA MEMUR-SEN SHGM 2017-2 KİK TOPLANTISI TALEPLERİ

 1-    657 sayılı kanunun 4 üncü maddesi B bendi uyarınca “Uçuş Teknisyeni” ve “Uçak Bakım ve Kontrol Makinisti” pozisyonunda istihdam edilmiş bulunan Genel Müdürlük personelinin Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilen tavan ücreti brüt 10.023 TL (net ortalama 6200 TL) olmasına ve diğer “Uçuş Teknisyeni” ve “Uçak Bakım ve Kontrol Makinisti” pozisyonunda personel istihdam eden kurumlarda bu tavan ücretin ödenmesine karşın kurumumuzda bu tavan ücret hiçbir şartta ödenmemektedir.

 Kurumumuzdaki skalalandırma brüt olarak şu şekildedir;

Ücret (Brüt):

10 yıl üzeri mesleki tecrübeye sahip olanlar:  9.314,90 TL

5-10 yıl arası mesleki tecrübeye sahip olanlar: 8.836,92 TL

5 yıldan az mesleki tecrübeye sahip olanlar: 7.880,97 TL

Yukarıda da görüleceği üzere 10 yıllık mesleki tecrübeye sahip olunsa dahi tavan ücretten yaklaşık olarak 700 TL aşağıda kalmaktadır. Bu durumda diğer kurumlarda bu personele tavan ücretten ödeme yapıldığı ve 666 sayılı KHK ile kamu kurumlarında başlatılan eşit işe eşit ücret prensibi göz önünde bulundurulduğunda bir hak kaybına neden olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Ayrıca, bu pozisyonda istihdam edilen personelin temininde güçlük çekilen personel statüsünde yer alması, sivil havacılık sektöründeki ücretler ve kurumumuzda bu pozisyonlarda istihdam edilen personelin personel devir hızı göz önünde bulundurulduğunda ücretlerinin tavan düzeyinden belirlenmesinin hem kurumumuza daha nitelikli personel istihdamının önünü açacağı hem de görev alacak personelin istifa etmesinin önüne geçerek edindiği tecrübenin kurumumuza ve sivil havacılık sektörüne aktarılması hususunun önem arz ettiği değerlendirilmektedir.

2-    Havacılık Uzman Yardımcıları olarak;

İHS’li bir Mühendis kadrosu 657’li bir Mühendis kadrosuna göre ortalama 1500 TL fazla ücret alırken, İHS’li Uzman Yrd.larının 657’li uzman yardımcıları ile aynı ücreti aldığı görülmektedir. Üstelik Mühendislik fakültesi bitiren Havacılık Uzman yardımcılarının bu duruma maruz kalması kadrolar arası adaletsizliği de ön plana çıkarmaktadır. (Uzman Yardımcılarının giriş koşullarının daha ağır olduğu da bir gerçektir.) Bu nedenle Havacılık Uzman Yardımcıları için aşağıdaki çözümlerden birinin uygulanması gerekmektedir;

a) Kadroya alınmaları sonucu 657’li uzman yardımcıları gibi 3600 gösterge benzeri haklarına kavuşmaları veya

b) İHS kadrosunda görevlerine devam ederken maaş bandlarının İHS bandında daha adaletli yükseltilmesi

3-    Havacılık Tazminatına yönelik herhangi bir çalışma Kurum bünyesinde gerçekleştirilmektemidir? Eğer böyle bir çalışma varsa hangi aşamadadır?

Sendikamızın bu bağlamda oluşmuş büyük bir bilgi birikimi olması dolayısıyla başlatılmış olan işbirliğine aynı şekilde devam edilmesi Strateji Daire Başkanlığınca bu kapsamda yürütülecek tüm iş ve işlemlerde SHGM İşyeri Sendika Temsilcisi Murat TOPCU’nun ilgili Başbakanlık Genelgesi uyarınca oluşturulacak komisyonlara dahil edilmesi gerektiği ve böylelikle daha iyi sonuçlar alınacağı düşünülmektedir.

 4-     Vekaleten atamalar dahi olsa kurumumuz tarafından yürütülmüş olanTwinning projesinde hazırlanmış olan “Görev Tanımları” dikkate alınmak suretiyle liyakata azami hassasiyet gösterilmeli. Bu kapsamda eğitim düzeyi ve ilgililiği başta olmak üzere 657 sayılı kanunun 68/B maddesinde belirtilen kamu kurumları tecrübesi, havacılık sektör tecrübesi, İngilizce YDS puanı, konuya hakimiyet, ilgili alana ilişkin lisans vb. gibi kriterler belirlenmesi gerektiği,

5-    Yurtdışı kısa süreli veya uzun süreli her türlü geçici görevlendirmelere ilişkin usul ve esasları belirleyen 08/06/2016 tarihli yayınlanan "Yurtdışı Geçici Görev Yönergesi" olumlu karşılanmakla birlikte Yurtdışı görevlendirmelerin personelin teşviki amacıyla kullanılması sağlanmalı ve buna yönelik olarak bir prosedür geliştirilmelidir. Bu kapsamda bir puanlama veya formülasyon (hizmet süresi, YDS puanı, eğitim düzeyi, yılda gittiği yurtdışı görev sayısı vs.) geliştirilerek bir planlama dâhilinde ilgili görevlendirmelerin planlanmasının hem personelin teşviki hem de kaynakların daha adil bir şekilde yönlendirilmesinin sağlanacağını değerlendirilmektedir,

 6-    Bir önceki KİK Toplantısında da gündeme gelmiş olan kurumda görevli “Teknik Denetçi” personelin 6245 sayılı Harcırah Kanunun 33 üncü maddesi kapsamına alınmasına ilişkin herhangi bir çalışma olup olmadığı konusu, (Gündelik, otel ücretleri vs.)Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.