Haberler SENDİKA Haberleri Vagon Teknisyenlerine Arazi Tazminatı Talebi!
26 Mart 2018 Pazartesi 16:02 | Son Güncelleme: 26.03.2018 16:23
Vagon Teknisyenlerine Arazi Tazminatı Talebi!

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş.'de vagon teknisyeni olarak çalışan personele arazi tazminatı ödenmesi için çalışmalar devam ediyor. Sendika ilk olarak TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürülüğü nezdinde girişimlerde bulundu. 

BTS, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü nezdindeki girişimlerinin ardından vagon teknisyenlerine arazi tazminatı ödenmesi konusunda Devlet Personel Başkanlığı'na yazı yazarak görüş talep etti.

BTS tarafından Devlet Personel Başkanlığı'na yazılan yazı;

Sendikamız Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Demiryolları, Hava Meydanları, Limanlar, Denizcilik Müsteşarlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında çalışan kamu çalışanlarının üyesi bulunduğu sendikadır.           

Bilindiği üzere toplu sözleşme hükümleri gereğince 2016 yılından itibaren Sendikamızın örgütlü olduğu kurumlardan TCDD TAŞIMACILIK A.Ş.’de sözleşmeli statüde çalışan teknik personel için 3 ayda bir unvanlarına göre belirlenen miktarlarda Arazi Tazminatı ödenmesine başlanmıştır. Ancak Vagon Teknisyeni unvanı ile görev yapan personele arazi tazminatı ödemesi yapılmamaktadır.

Arazi tazminatının ödenmesine ilişkin ilgi(a)’da yer alan Maliye Bakanlığının 11.01.2016 tarih ve 312 sayılı yazısı ile 11.05.2006 tarihli 26165 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 160 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel tebliğinin C-II sayılı cetvele ilişkin açıklamalar bölümünün 6. Sırasının (a) bendinde arazi tazminatının ödeneceği çalışma alanları içerisinde demiryolu sahaları da sayılmaktadır.

Sendikamız tarafından TCDD TAŞIMACILIK A.Ş.ye yaptığımız Arazi Tazminatının Vagon Teknisyeni unvanlı personele ödenmesi talepli yazımıza verilen ilgi (b) cevap yazısında; 2018-2019 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşmesinin 34.maddesine yer verilmiş ve bu maddede Vagon Teknisyeni unvanının Arazi Tazminatı alacak unvanlar arasında yer almadığı, bu nedenle Vagon Teknisyeni unvanlı personele talep edilen Arazi Tazminatı ilave ücret verilmesinin mümkün olmadığı belirtilmiştir.

Unvan bakımından Vagon Teknisyenleri; Gar, Liman, yükleme ve boşaltma sahaları, bakım onarım hatları ile iltisak hatları gibi demiryolu sahasında fiilen görev yapmakta olup diğer branşlarda görev yapan Teknisyenlerle (makine teknisyeni, elektrik teknisyeni, motor teknisyeni vb) aynı kategoride olup gerek unvan bakımından gerekse fiili çalışma alanları bakımından değerlendirildiğinde teknik hizmetler sınıfında yer alan ve açık alanda görev yapan Vagon Teknisyenlerine de arazi tazminatı ödenmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Diğer yandan yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi Teknisyen unvanı genel bir unvan olup, örneğin; Makine Teknisyeni, Elektrik Teknisyeni ve Motor Teknisyeni benzeri unvanlardaki personel Toplu Sözleşme metninde ayrı ayrı belirtilmemiş olup, genel olarak Teknisyen unvanı belirtilmiştir.

Başkanlığınız tarafından konuya ilişkin olarak verilecek görüş, ilgili kurumun yaşanılan bu mağduriyetin giderilmesi yönünde gerekli adımları atması açısından önem taşımaktadır.

Başkanlığınızın Vagon Teknisyeni unvanında görev yapan personelin Arazi Tazminatı alıp alamayacağı yönünde tarafımıza görüş bildirmesini talep ederiz.

banner123

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.