Haberler Demiryolu Haberleri Bakü - Tiflis - Kars demiryolu bu yılın sonunda açılıyor
Bakü - Tiflis - Kars demiryolu bu yılın sonunda açılıyor
Bakü - Tiflis - Kars demiryolu bu yılın sonunda açılıyor

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin bu yılın sonunda bitirileceğini belirten Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “4 ülke ile protokol imzalandı. Demiryolunun döşenmesi devam ediyor. Şu anda hat yüzde 95 seviyesinde. Etrafımızdaki coğrafya, bu bölgeyi üs olarak seçme konusunda gün sayıyor” dedi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bu yılın sonunda hizmete girecek Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin Çin başta olmak üzere Orta Asya ve ön Asya devletlerine ait ticari malların batı ülkelerine taşınmasında önemli bir rol üstleneceğini söyledi.

Bakanlığının çalışmalarıyla ilgili  açıklamalarda bulunan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin bu yılın sonunda bitirileceğini belirterek, “4 ülke ile protokol imzalandı. Travers ve rayların döşenmesi devam ediyor. Şu anda hat yüzde 95 seviyesinde. Etrafımızdaki coğrafyada bulunan devletler, bu bölgeyi üs olarak seçme konusunda gün sayıyor” dedi.

ELLEÇLENEN YÜK BİRDEN İKİ KATINA ÇIKACAK

Türkiye’de halen demiryoluyla taşınan yıllık toplam 28 milyon ton yükün elleçlendiğine dikkat çeken Ulaştırma Bakanı Bakan Arslan, “Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattına sadece Kazakistan’ın vermek istediği yük miktarı 10 milyon ton. Kazakistan için bu rakam çok küçük. Türkmenistan da bu hattın bitmesini bekliyor. Hatta Türkmenistan ile Azerbaycan ilave bununla ilgili tren ferileri aldılar” diye konuştu.

Sadece Çin’in deniz yoluyla konteyner batıya gönderdiği yük miktarının yıllık 240 milyon ton olduğuna vurgu yapan Ulaştırma Bakanı Arslan, “Bu yük batıya 1,5 ila 2 ay arasında yerine ulaşıyor. Bu hatta bu zaman aralığı 12 – 15 güne kadar düşecek. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattına Çin’in batıya gönderdiği 240 milyon ton yükün en az yüzde 10’u Türkiye üzerinden geçeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

DEV BİR LOJİSTİK MERKEZİ DOĞUYOR

Bu kadar trenin çalıştığı, bakım ve onarımlarının da yapılabileceği Kars’ta hayata geçirilecek 350 bin metrekarelik lojistik merkezi ile start verdiklerini belirten Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “100 milyon lira yatırım maliyeti tahmin edilen lojistik merkezi Kars’ın batı çıkışında sanayinin yanında olacak. Bu ayın 26’sında lojistik merkezi ile ilgili ihalenin tekliflerini alacak. Burada bir lojistik merkezi doğacak. Bu yükün yıllık orta vadede 35 milyon tona çıkması bekleniyor. Çin ile çizdiğim fotoğrafa baktığımızda bu yük hareketinin daha da fazla olacağı gözleniyor. Günü birlik taşımacılık değil. Lojistik bir plan kapsamında yük taşıma gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.

KAPIKULE’DEN AVRUPA’YA GİDECEK

Marmaray projesindeki banliyö hatlarını 2018 yılında tamamlayacaklarını belirten Ulaştırma Bakanı Arslan, “Kazlıçeşme’den Halkalı’ya kadar, Anadolu Yakası’nda Ayrılık Çeşme’den Gebze’ye kadar olan kısım 2018 yılında bitecek. Eski banliyö hattı tamamen iptal edildi. Onun yerine yeni 2 yüzeysel metro standardına hat getiriliyor. Ayrıca 3’üncü bir hat da yanında tamamen ana hat trenleri için yapılıyor. Yüzeysel metro peronlarıyla ana hat trenlerinin peronları da ayrı. Ana hat trenlerini yüksek hızlı tren yolcuları kullanacak. Gece özellikle, Marmaray’ı yük trenleri kullanacak. Bu beklediğimiz yükü karşılamak için Yavuz Sultan Selim köprüsü üzerindeki hattı bitirmemiz lazım. Gebze’den başlayarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden 3. Havalimanı’na oradan Halkalı’ya ve Avrupa’ya giden ana hatta bağlanacak olan demiryolu ihalesine de çıkacağız. Bu hat Halkalı-Kapıkule’ye bağlanmış olacak” bilgisini verdi.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ İHALEYE ÇIKIYOR

Çanakkale 15 Temmuz köprüsü ihalesinde imzaların tamamlandığını ve bu ay içinde ihale ilanına çıkacaklarını belirten Ulaştırma Bakanı Arslan, “Ocak ayı ortası veya ikinci yarısında ihale tekliflerini alacağız. 18 Mart 2017 tarihinde Çanakkale 1915 köprüsünde temel atmayı hedefliyoruz. Bu köprü 2023 ayak açıklığı ile dünyanın birinci köprüsü olacak” dedi. Arslan, Kanal İstanbul’un yapılması için de daha karma ve örnek olacak yeni bir finansman modeli ortaya koyacaklarını söyledi. Ulaştırma Bakanı Arslan, “Şu an Japonya Akaşi köprüsü ayak açıklığı ile dünya birincisi. Akaşi’nin 1991 metre. Çanakkale 1915 köprüsü hayata geçtiğinde bu birinciliği Akaşi’nin elinden alacak” dedi. Arslan, Çanakkale köprüsünde demiryolu hattının olmayacağını kaydetti.

FSM’DEN KAÇAK GEÇENLER YANDI

Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hazırladıkları bir yönetmelikle yasaklandığı halde İstanbul Boğazı’ndaki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden (FSM) kaçak geçen kamyon ve ağır vasıta araçlara 592 lira para cezası uygulanacağını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bu araçları kullanan sürücülerin ehliyetlerinden de her geçişte 20 puan silineceğini hatırlattı. Bakan Arslan, vatandaşın düzenin korunmasını sağlayan trafik kurallarına uyulmasını ve trafik kurallarına riayet edilmesini istedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışından bu yana geçen 1,5 aylık sürede 10 bin 500 kamyon ve ağır vasıtanın Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden (FSM) kaçak olarak geçtiğini belirten Ulaştırma Bakanı Arslan,“Vatandaşımızın bilmedikleri bir şey var. Elimizde mevcut müeyyideleri uygularsak canları çok yanacak. Sonunda yine kapımıza gelecekler. Biz vatandaşımızın üzülmesini istemiyoruz, kurallara uymalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

6001 SAYILI KANUN YETKİ VERİYOR

FSM’den kaçak geçen kamyonları uyardıklarını belirten Arslan, 6001 sayılı kanunun verdiği yetkiyle hareket ettiklerini, kanunda (Kurallara uymayanlardan 500 lira ceza verilir) hükmünü uygulayacaklarını dile getirdi. Bakan Arslan, “Bu yasağı çiğneyenlerden söz konusu kanun hükmüne göre 500 lira para cezası alacağız. Buna ilaveten polis de çevirdiği araç sürücüsüne 92 lira para cezası verirken ehliyetinden de 20 puan silecek. Dolayısıyla FSM’den kuralsız geçen bir kamyon veya ağır vasıta sürücüsü 592 lira para cezası ödemek zorunda kalacak. Ayrıca ehliyetinden de 20 puan eksilecek” diye konuştu. Aynı uygulamanın yabancı plakalı araçlar için de geçerli olacağını ifade eden Arslan, bu sürücülerin de cezalarını Türkiye’den çıkarken gümrük kapılarında ödeyeceğini söyledi.

TRAFİK İÇİN TEDBİRLER

Bu arada; İstanbul’da Yavuz Sultan Selim köprüsünden geçişler olmasına rağmen yoğun trafiğin bağlantı yollarının henüz tamamlanmasından kaynaklandığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Ahmet Arslan, “Bu dönemde Kurtköy – Sancaktepe bölgesinde kamulaştırmadan kaynaklı bir gecikmenin olduğunu ancak bu ilave yolun yıl sonunda biteceğini belirtti.

Trafikteki yoğunluğun kartlı geçişlerdeki ödemelerden de oluştuğunu hatırlatan Arslan, OGS gibi HGS’lerin de kredi kartı sistemine alınmasıyla bu yoğunluğun da nispeten azaldığı bilgisini verdi. Arslan, özellikle OGS ve HGS’de otomotik geçişi sağlayacak Mahmutbey Gişeleri’nde olumsuzlukların ortadan kalkacağını belirtti.

2018 SONUNA TRAFİKTE RAHAT GİRİLECEK

Köprü bağlantı yollarının ihtiyaca cevap verebilmesi için tamamen tamamlanması gerektiğini anlatan Bakan Arslan, “215 kilometrelik bağlantı yolları projesi var. Odayeri’nden Çatalca’ya kadar olan 2×3 şeritli devlet yolumuz yapılıyor. Standardını yükseltiyoruz. 2017 sonunda bitecek. 3. Havalimanı’nın oradan Kınalı’ya giden yap-işlet-devret modeliyle ihalesini yaptığımız Kuzey Marmara otoyolunun Avrupa yakası 2018 sonunda bitecek. Anadolu yakasındaki ise çok daha uzun olan Akyazı’ya kadar olan yine eş zamanlı tamamlanacak” diye konuştu.

KANAL İSTANBUL’A YENİ FİNANSMAN MODELİ

Kanal İstanbul ile ilgili ihaleye çıkma konusunda alternatifleri de elde bulundurarak gereken çalışmaları tamamladıklarını belirten Bakan Ahmet Arslan, “Biz asıl yeni bir finansman modeliyle nasıl çalışma yapabiliriz, bununla ilgileniyoruz. Geçmişte yap-işlet-devreti nasıl farklı bir finansman modeli olarak uygulamışsak burada da karma ve örnek olacak daha yeni bir modeli hayata geçirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

TAŞINIRKEN HİÇBİR SORUN OLMAZ

Bakan Ahmet Arslan, 3. Havalimanı’nı da vaktinde yetiştireceklerini, burada faaliyette olan Atatürk Havalimanı’nın geleceği ile ilgili soruların gündeme taşındığını belirterek, “Atatürk Havalimanı’na artı genişletmeler, rahatlatıcı işler yapıyoruz. Ancak bunları sosyal fayda olarak görüyoruz. Dolayısıyla 3. Havalimanı’ndaki işlerimizi devam ettirirken Atatürk Havalimanı’nda da herhangi bir aksama olmamasını istiyoruz. İşlerimize devam ediyoruz. Atatürk Havalimanı da tedricen 3. Havalimanı’na taşınacak” şeklinde konuştu.

OPERATÖRLER ANLAŞSIN

Günümüzde gidişatın fiber optik altyapıyı kesinlikle gerekli kıldığını ve ona göre hareket edilmesi gerektiğini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Operatörler her biri ayrı ayrı yatırım yapıyor. Bu ekonomi için bir kayıp. Her biri sistemini tamamlayamadığı için de beklenen verim oluşmuyor. Herkesin elinde bir yüzde var. Bu yüzdenin bir kısmını kümelenme olarak düşünürseniz, bir kısmı üst üste biniyor, bir kısmı ise birbirini tamamlayıcısı. Ortak bir altyapıda buluşsunlar, en azından birbirini tamamlayıcısı kısmında olanlar ortak hepsine hizmet etsin. Biz de çok daha fazla insana bu ortak altyapıya hizmet götürebilelim. Burada Türk Telekom haklı olarak diyor ki, (Geçmişte bugüne kadar bunun cefasını çektim, şimdi niye sefasını başkası sürsün). Bu Telekom’un bakış açısı. Bence Türk Telekom ve diğer operatörler birbirlerine yaklaşacaktır” dedi.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.