Haberler Demiryolu Haberleri CHP'li Bektaşoğlu Karadeniz demiryolu projesinin güzergahını sordu
22 Kasım 2016 Salı 17:48 | Son Güncelleme: 22.11.2016 18:50
CHP'li Bektaşoğlu Karadeniz demiryolu projesinin güzergahını sordu
CHP'li Bektaşoğlu Karadeniz demiryolu projesinin güzergahını sordu

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Trabzon’da ‘2023 yılına kadar ilinize demiryolu gelecek’ şeklindeki açıklamalarını hatırlatan Bektaşoğlu, “demiryolunun nereden başlayacağı, güzergâh bağlantı hattının nerelerden geçeceği ve hangi il ve ilçeleri kapsayarak son noktaya ulaşacağını bilmek istiyoruz” dedi.

TBMM’ye konuya ilişkin yazılı bir soru önergesi vererek Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplandırmasını isteyen Bektaşoğlu, Karadeniz’e demiryolu projesinin 150 yıldır süren ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘hayalim’ diye nitelendirdiği bir proje olduğunu, bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da söz verdiğini belirterek demiryolu hattının daha önce yapılan bilimsel görüşlere dayalı proje etüt çalışmalarına göre Erzincan-Torul- Tirebolu üzerinden Karadeniz sahiline ineceği ve iki ilin ilçeleri üzerinden Trabzon’a ulaşacağı şeklinde bilgiler de bulunduğunu söyledi.

Bektaşoğlu, demiryolu güzergahının sahilden olması halinde, bölgeler arasında ilişki kurulacağını ve daha fazla bir nüfusa hizmet edileceğini kalkınma ve gelişme sağlanacağını ifade etti.

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, önergesinde Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

1- 2023 yılında tamamlanacak veya başlayacak bir proje diye duyurduğunuz demiryolu ile ilgili, Hükümetinizin, ilgili bakanlığın; hazırlıkları tamamlanmış, kaynakları tarif edilmiş, yatırım programın alınması muhtemel somut bir projesi var mıdır?

2- Tarafınızdan yapılan açıklamadan anlaşıldığına göre bu projenin hedef güzergahı Trabzon’da son bulacaktır. Açıklamadığınız ve asıl önemli olan diğer ayrıntılar ve bilgiler nelerdir? Örneğin, Karadeniz’e bağlantı hangi il ve ilçeler üzerinden yapılacaktır?

3-Demiryolu güzergahının, Erzincan-Gümüşhane- Torul-Tirebolu- Görele-Eynesil- Beşikdüzü- Vakfıkebir-Akçaabat ve Çarşıbaşı’ndan Trabzon’a ulaştırılması, bu projeyi daha anlamlı kılacağı ve amaçlanan hizmetin daha geniş bir kitle tarafından kullanılacağı ve sadece ulaşıma katkı değil, daha fazla alanda ekonomik-sosyal kalkınma, gelişme ve istihdamı sağlayacağı sizce de bilinmekte midir?

4-Doğu ve Güneydoğu’nun, Karadeniz’e demiryolu ile bağlanması halinde bu bölgedeki GAP ürünlerinin Avrupa’ya deniz yoluyla en kısa yoldan taşınması da gerçekleşecek, bu durumda halen atıl durumdaki Giresun ve Tirebolu limanlarının da iş ve işlem hacmi artacak ve ülke ekonomisine ciddi katkı sunacaktır. Bu önemli gerekçe güzergahın belirlemesinde bir etken değil midir?

5-Demiryolunun Erzincan-Gümüşhane- Torul üzerinden Karadeniz’e, Giresun’un Tirebolu ilçesinden başlayarak; Trabzon’a ulaşması şeklindeki projeden vaz mı geçilmiştir?

Başbakan'dan Trabzon'a demiryolu sözü

6- Demiryolu ulaşımının bölgesel kalkınmayı sağlayan en önemli hizmetlerden birisi olduğu bilinmekteyken; eğer sadece ‘Trabzon’a demiryolu ulaştırılması’, bu ilin ve diğer komşu ilin ilçelerinin bu ulaşım hizmetlerinden yararlandırılmaması hedefleniyorsa, bunun yaratacağı ekonomik kayıpların neler olacağı yönünde bir çalışmanız var mıdır?

7-Torul- Maçka-Trabzon, Torul-Tirebolu- Trabzon seçenekleri üzerinde bir tercihte bulunmanız için yöredeki üniversitelerle, oda, borsalar, STK’lar ve diğer toplum örgütleriyle doğru güzergahın belirlenmesi için hangi paylaşımlarda bulundunuz? Yöre halkının istek ve talepleri sizin için ne ifade ediyor?

8-Sadece ‘Trabzon’a demiryolu’ hedefiniz varsa, bu aynı yörede yaşayanlar arasında ayrımcılık yapıldığı ve sadece bir merkezin kalkınma ve gelişmesine yönelik bir politika izlendiği şeklinde algılar yaratmayacak mıdır?

9- Erzincan üzerinden Giresun’a ve oradan Trabzon’a ulaşacak bir demiryolu ağıyla Doğu ve Güneydoğu, İçanadolu ve Doğu Karadeniz, birbirine bağlanmış olacağı gibi, bu bölgelerin coğrafyalarındaki ülkeler de düşünüldüğünde, ülkemizin demiryolu sayesinde; İran, Akdeniz, Asya, Ortadoğu ve diğer ülkelerle de ekonomik, sosyal, kültürel, turizm gibi konularda da işbirliği olanağına da kavuşacağı sizce de bilinmekte midir? Bu projenin bu kadar önemli olduğunu bilerek davranacak ve güzergah tercihinizi buna göre mi yapacaksınız?

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen: "Erzincan - Trabzon demiryolu kandırmacıdır"Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.