Haberler TCDD HABER Haberleri TCDD’den Sit alanına üst geçit
07 Mart 2018 Çarşamba 14:34 | Son Güncelleme: 08.03.2018 01:12
TCDD’den Sit alanına üst geçit

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) Sakarya sınırları içinde yer alan Doğançay İstasyonu; hem koruma altında olan tarihi istasyon binasıyla, hem de içinde yer aldığı doğal alanı itibariyle ikinci derece doğal sit alanı statüsünde bulunuyor. Koruma altındaki bu bölgede inşaat yapılması kesinlikle yasak olmasına rağmen alanda betonarme yaya üst geçidi inşaatı başlamış durumda. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun "Doğal Sitler, Koruma Ve Kullanma Koşulları ile ilgili değişik ilke kararında" da bu tip koruma altındaki bölgelerde izinsiz faaliyette bulunulamayacağı belirtilerek aksi yöndeki uygulamalar yasaklanmış durumda. Tüm bunlara rağmen üst geçit inşaatının TCDD 1.Bölge Müdürlüğü tarafından planlanmış ve ihalesinin yapılmış olması tepki çekiyor.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), konuyla ilgili bir açıklama yaparak bu bölgedeki betonarme üst geçit inşaatı faaliyetinin suç olduğunu ifade etti. BTS tarafından yapılan açıklamada TCDD'nin bu yerlerin tahrip edilmemesi veya yok edilmemesi için çaba göstermesi gerekirken “bu doğa katliamının yapılmasına neden olan durumunda” olduğu ifade edildi.

TCDD Sit alanı üst geçit inşaatı

BTS TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE;

YİNE BİR DOĞA KATLİAMI

“II. DERECE DOĞAL SİT ALANI YOK EDİLDİ/EDİLİYOR”

TCDD’nin Sakarya ili sınırları içinde yer alan Doğançay Tren İstasyonu; hem koruma altında olan tarihi istasyon binasıyla, hem de içinde yer aldığı doğal(tabii) alanı itibariyle II.derece doğal SİT alanı olup, yasal koruma altındadır. Ve bölgede inşaat yapılması kesinlikle YASAKTIR.

Bu gerçek biline biline TCDD 1.Bölge Müdürlüğü yani kamu kurumu yürütmesi tarafından, koruma altındaki bölgede “betonarme yaya üst geçidi inşaatı faaliyeti” planlanmış ve bu doğrultuda ihalesi yapılmış, akabinde inşaatına başlanılarak yaklaşık %40 ı bitirilmiştir.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun Doğal (Tabii) Sitler, Koruma Ve Kullanma Koşulları ile ilgili değişik ilke kararına göre; “II. Derece Doğal (Tabii) Sit alanlarında; turizm yatırım ve turizm işletme belgeli turistik tesisler ile hizmete yönelik yapılar dışında herhangi bir yapılaşmaya gidilemeyeceğine karar verilmiş olup, mevzu bahis istisnasi bu yapılaşmaların dahi ilgili koruma kurulları izni olmadan gerçekleştirilemeyeceği, izinsiz hiçbir inşai faaliyette bulunulamayacağı belirtilmiş ve aksi yöndeki olası uygulamalar kesin bir dille yasaklanmıştır.

TCDD gibi bir kamu kurumunun, ana vazifelerinden birisi; kendi taşınmaz varlıklarının bizzat koruma altında olması ya da koruma altındaki bölgelerde olması gerçeği karşısında, bu yerlerin tahrip edilmemesi/yok edilmemesi için çaba göstermek olmasına ve bundan ilk derecede sorumlu kurum olmasına rağmen, aksi yönde “bu doğa katliamının yapılmasına neden olan durumunda” olması, asla kabul edilemezdir. Bu kamu gücü kullanılarak yapılan bir doğa katliamıdır ve ülkemiz yasalarına göre bu açık bir suçtur.

Normal şartlarda ilgili Koruma Kurullarından ilke kararları doğrultusunda izni dahi çıkmayacak bu çirkin beton yığını yapı(üst geçit) inşaatı ve projesi için, TCDD 1.Bölge Müdürlüğünün ilgili yöneticileri (Emlak İnşaat, Demiryolu Bakım Müdürlükleri vd.) izin almaya tenezzül dahi etmemişler ya da bunu sözleşmeye koymamışlar, akabinde de bu doğa katliamına neden olmuşlardır. Ki böyle bir bölgede betonarme üst geçit yerine “yaya alt geçidi” için ilgili koruma kurulların başvuru yapılması, olabilecek en makul işlem/talep olması gerekirken, ilgili yöneticiler bunu dahi göz önüne almaya gerek duymamışlardır.

Bugün işlenen suçun farkına varan muhatapları şu an için inşaatı durdursalar da işlenen suç ve delilleri ortadadır. Ve inşaatın %40 ına yakını bitmiş durumdadır.

Bu iki yönden suç teşkil etmektedir. Şöyle ki;

-Birincisi, yapılaşma/inşaat yapılması yasak olan, istisnai durumlar için dahi koruma ile ilgili kurulların izni şart olan bu II.derece doğal SİT alanında inşaat yapılarak/yaptırılarak alanen suç işlenmiştir.

-İkincisi, 350-400.000 TL maliyetle ihale edildiği söylenen bu beton yığını için, ihaleyi alan firmaya doğal olarak kısmi ödeme yapılmış olup, bu, kurumun zarara uğratılması suçunu işlemek anlamına gelmektedir.

Bu inşaat yıkılsa bile, bu sefer bu zarara, yıkım ve çevre düzenleme çalışmalarının masrafları eklenecek olup, bu zararı daha da artıracaktır.

Sonuç olarak; göz göre göre bölgede doğa katliamı yapılmış, koruma kanunlarına aykırı hareket edilmiş, aynı zamanda TCDD zarara uğratılmıştır.

Bu açıklamamız aynı zamanda suç duyusu niteliğinde olup, konuya muhtap TCDD 1.Bölge Müdürlüğü’nün konuyla ilgili yöneticileri hakkında adli/idari her türlü takibat/tahkikatın başlatılmasını kamuoyunun önünde saygıyla talep ederiz.

banner117

Anahtar Kelimeler:
BtsDoğançaySit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Makinist 2018-03-07 23:50:25

Helal olsun sizlere , 3 sene kapalı kalan yolda köylünün kendisi ve hayvanları için 50 - 100 bin lira masrafla bir alt geçit yapmak yerine , 500 - 1000 TL masrafla betonerme asansörlü tarihin göbeğine yapılan bu üst geçiti kınıyorum. Yapmış olduğunuz haber ve tepki gösteren sendika yönetiminden Allah razı olsun.