Haberler TCDD TAŞIMACILIK A.Ş Haberleri TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt: Mekik Tren Yapmayı Düşünüyoruz
28 Haziran 2018 Perşembe 00:46 | Son Güncelleme: 28.06.2018 10:14
TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt: Mekik Tren Yapmayı Düşünüyoruz

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın Türkoğlu Lojistik Merkezi ve demiryolu taşımacılığının konuşulduğu toplantısına TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt'ta katıldı.

DEMİRYOLUNDA YENİ VE DAHA KISA GÜZERGÂHLAR BELİRLEMELİYİZ

Türkoğlu Lojistik Merkezi hakkında konuşan Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, “Yapılan lojistik merkez önemli bir yatırım. En verimli şekilde nasıl çalıştırabiliriz, iş dünyamızı yakından ilgilendiren bir konu bu. Hep birlikte bunu istişare edeceğiz. Demir yolundan ülkemiz daha çok istifade etmelidir. Maliyetleri aşağı çekmenin tek yolu hatlarımızın kısalmasıdır. Özel sektörü daha çok devreye sokmalıyız, maliyetleri o zaman aşağı çekebiliriz. 1940’larda, 30’larda yapılmış bir demir yolu güzergâhını bugün tekrar onarmanın mantıksız olduğunu düşünüyorum. Yeni ve daha kısa güzergâhlar belirlemeliyiz. Eskiye para harcamak tarihi yapılar hariç çöpe atılan para demektir. Yepyeni güzergâhlar son sistem burada da hükümetimizin uyguladığı çok akıllı sistemler var. Köprüyü veriyor, özel sektör yapıyor, geçiş parasını alıyor.

Burayı da parçalara bölelim. Özel sektör yapsın, tren başına para alsın. Sen bir garanti ver lokomotifi ondan sonra vagonunu da alsın özel sektör. Taşımacılığını da özel sektör yapsın, ancak bu sektörü böyle ayağa kaldırabiliriz. 60 sene önceki kazma kürekle açılan tünellerle çizilen güzergahlar bugün tamamen iptal edilmek zorundadır. Gönlümüz böyle yatırımlar istiyor genel müdürümüze çok teşekkür ediyoruz.”

TÜRKOĞLU-MERSİN ARASINDA MEKİK TREN

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt ise yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ın demiryolu taşımacılığının eski günlerine dönmesi hedefiyle önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Kurt “Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattı’yla biz Kazakistan’ı, Türkmenistan’ı Özbekistan ve Çin’i demiryolu hattıyla Mersin’e, İskenderun’a, Gaziantep’e, ülkemizin batısına ve aynı şekilde Kahramanmaraş’a bağlamış olduk. Türkoğlu Lojistik Merkezi’ni hareketlendirme anlamında ise Türkoğlu-Mersin arasında her gün mekik tren yapmayı düşünüyoruz” dedi.

kahramanmaraş mersin türkoğlu lojistik merkez mekik tren

“KAHRAMANMARAŞ DEMİRYOLU 1929 YILINDAN BUYANA KULLANILIYOR”

Veysi Kurt şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’ın demiryollarıyla tanışma tarihçesi 1929 ve 1948 yıllarına dayanıyor. Uzun bir süre Kahramanmaraş demiryolu taşımacılığından bütün Türkiye’de olduğu gibi istifade ettikten sonra, sonraki yıllarda maalesef bu oran gittikçe azalmıştır. Bugüne baktığımızda, Kahramanmaraş özelinde aslında 10 milyon ton üzerinde bir taşımacılık lojistik söz konusuyken, demiryollarının sektörel payı, yüzde 3-5 mertebesine, yani 300-500 bin ton arasında bir taşımacılık görüyoruz. Aslında ülkemizin en önemli liman kenti olan Mersin ve İskenderun’a neredeyse el mesafesinde bulanan ve buradan dünyanın bütün kentlerine, ülkelerine ulaşımı söz konusuyken hem Kahramanmaraş’ta üretilen sanayi ürünleri bakımından hem de liman kentleri bakımından bu oranın çok yetersiz olduğunu belirtmek mümkündür. Tabi öncelikle hükümetimizin demiryollarına bugüne kadar verdiği desteklerden dolayı başlangıçta Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza şükranlarımı ifade ederim. Gerçekten 2000’li yılların sonrasında Kahramanmaraş’ın kuruluş yıllarında demiryolu taşımacılığından önemli pay aldığını ama sonraki yıllarda bu oranın oldukça düştüğünü söylemiştik.

“EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT İÇİN DEMİRYOLU ŞART”

Dolayısıyla tekrar eski yıllarda olduğu gibi hem ekonomimize hem ülkemizin sosyal hayatına istenen ve hak edilen oranda demiryollarından faydalanmak için çok büyük bir demiryolu hamlesi başlatıldı. Bu hamlenin bir sonucu olarak Kahramanmaraş’ı ilgilendiren özellikle Ankara’dan Konya’ya gelen yüksek hızlı tren ve akabinde Konya-Karaman-Ulukışla-Adana-Osmaniye-Gaziantep-Kahramanmaraş’tan Habur’a kadar uzanan hızlı tren ve lojistik hattını belki bu manada ifade etmemiz gerekir. Bu demiryolu hattı en önemli demiryolu olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla şuan da Konya-Karaman hattını tamamladık, Karaman-Ulukışla hattının inşaatı devam ediyor, Mersin-Adana hattımızı dörde çıkarıyoruz, Adana-Toprakkale inşaatı kısmen devam ediyor ve yine bu koridor üzerindeki en büyük sanat yapılarından olan Bahçe-Nurdağı arasında 10 kilometre uzunluğunda olan tünel inşaatımız aynı şekilde devam ediyor. Geri kalan kısımda ise Kahramanmaraş’ı da kapsayacak şekilde çok önemli alt yapı yatırımlarımız hızla devam ediyor.

"ÇİN'İ MARAŞ'A BAĞLADIK"

Bu birinci merhale, ikinci aşamaya da baktığımız zaman yine Kahramanmaraş’ı ilgilendiren en önemli lojistik alt yapıdan bahsedecek olursak, Türkoğlu Lojistik Merkezi bunların ben en önemli ayaklarından bir tanesi. Üçüncü ayağına baktığımız zaman ülkemizi ilgilendiren ama Kahramanmaraş’ın özellikle ithalat ve ihracat noktasında kullandığı ürünler itibarıyla baktığımızda bu ürünlerin ağırlıklı olarak Avrupa destinasyonlarını kullanması ama ham madde bakımında ise Orta Asya Cumhuriyetlerini kullanıyor olması bakımından 30 Ekim 2017’de Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Bakü’de açılışı yapılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'yla biz Kazakistan'ı, Türkmenistan'ı Özbekistan ve Çin'i demiryolu hattıyla Mersin'e, İskenderun'a, Gaziantep'e, ülkemizin batısına ve aynı şekilde Kahramanmaraş’a bağlamış olduk. Açılış tarihiden bugüne kadar 4 bin 500 kilometrelik destinasyonlardan 50 bin ton sanayicimizin, ihracatçımızın kullanmış olduğu yükleri demiryoluyla taşımayı başardık. Bugün aslında burada olmamızın nedenlerinden bir tanesi gerçekten Kahramanmaraş’ın kullanmış olduğu ham maddeleri Özbekistan’dan, Kazakistan’dan, Tacikistan’dan pamuk, buğday yada diğer tarımsal ürünler ihracat olarak özellikle inşaat malzemesi ve benzeri ürünlerin yoğun miktarda bu destinasyonları kullandığını görüyoruz. Dolayısıyla BTK Hattı’nın da Kahramanmaraş için çok stratejik öneme sahip olduğunu belirtmek isterim. İnşallah, bu Lojistik Merkezi’de bu işin içine katmak suretiyle hedefimiz bundan sonra buradaki sanayicilerimizle daha kısa, yüz yüze toplantılar yaparak bu destinasyonları buradaki sanayicilerimizin hizmetine sunmayı arzuluyoruz. TCDD Taşımacılık AŞ. olarak biz her zaman trenlerimizle, demiryolu idarecileriyle görüşmek üzere bu koridoru Kahramanmaraş yöresine daha fazla kullanmasını arzuluyoruz.

“KILÇIK DEMİRYOLU HATTI ÇİMENTO VE KAĞIT FABRİKALARINA EKLENECEK”

Kahramanmaraş’ı ilgilendiren en önemli hususlardan biri de çimento, kağıt fabrikaları gibi daha fazla hammadde kullanan fabrikalara kılçık hatların yapılmasını da şuan da biz hem Lojistik Koordinasyon Kurulu’nda gündeme getirdik, bu fabrikalarımızdan iki tanesine bu kılçık hatların yani fabrikaların içerisine kadar en yakın istasyon Narlı, Türkoğlu gibi istasyonlarımızı bu fabrikaların içerisine kadar uzatacak kılçık hatları şuan da programımıza aldık. Kahramanmaraş’ın bu önemli fabrikalarına kılçık hatların yapılması konusundaki fizibilite ve raporlarımızı hazırladık. Şuan da iki üç tane önemli fabrikamızın içine bu kılçık hatlarının yapımı aşamasına geldi. Çimko’da kılçık hattını tamamladık, KÇS’ye kadar uzatmak suretiyle o fabrikamızın da demiryolu ana şebekesine bağlamak suretiyle fabrikadan alıp ara manipülasyonu ortadan kaldıracak şekilde bu operasyonları daha uygun maliyetlerle yapmayı düşünüyoruz.

“TÜRKOĞLU LOJİSTİK MERKEZ AVRUPA’DA HATRI SAYILIR BİR YERDE”

Türkoğlu Lojistik Merkezi 22 Ekim 2017’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla açılmıştı. Hakikaten lojistik merkezinin yapılmasında Milletvekillerimizin de çok büyük emeği oldu. Bu lojistik merkez, Türkiye’deki ve dünyadaki uygulamalar içerisinde ortalamanın üzerinde, hatırı sayılır bir lojistik merkez. Yaklaşık 800 dönüm alan üzerine kurulmuş, her türlü yük konsolidasyonuna, bekletmeye ve diğer alt yapı gibi tesislerin yapımına müsaittir tesisimizin. Bu tesisimiz Ekim 2017’de hizmete açıldı ama o günden bu güne bu tesisimizden istediğimiz potansiyelde bir taşımacılık, bir lojistik faaliyet gerçekleştiremedik. Yavaş yavaş devam ediyor ama çözüm olarak hemen yapmamız gereken ne olabilir diye tartıştık. Taşımacılık AŞ. olarak başlangıçta Türkoğlu-Mersin arasında her gün bir mekik tren yapmayı düşünüyoruz. Bunun saati üzerinde çalışacağız. Kayseri-Mersin arasında bu şekilde çalışıyoruz, üç tane karşılıklı gidiş geliş altı tane konteyner trenimiz var ve oradaki bütün sanayi kuruluşlarının konteyner trafiğinin yüzde 70’ini bu trenlerimizle başarmış bulunuyoruz. Bunu inşallah burada da yapmayı düşünüyoruz, bunu yapmamız için belirli saatte tren olmasının şart olduğunu da düşünüyoruz. TCDD Taşımacılık olarak kısa bir süre içerisinde her gün buradan Mersin’e ve Mersin’den Türkoğlu’na karşılıklı bir tren alt yapısını hazırladık. Sanayicilerimizden de bu treni kısa sürede aktif etmek açısından desteklerini bekliyoruz. Bu başlangıç trenini her gün karşılıklı olarak Mersin-Türkoğlu arasında başlatacağız.”

banner117

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.