Haberler TCDD TAŞIMACILIK A.Ş Haberleri TCDD'de Trenle Yük Taşıma Nasıl Olur?
16 Şubat 2017 Perşembe 11:57 | Son Güncelleme: 16.02.2017 12:51
TCDD'de Trenle Yük Taşıma Nasıl Olur?
TCDD'de Trenle Yük Taşıma Nasıl Olur?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. ile yurt içi ve yurt dışı yük taşımalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Tren ile yük taşımalarınızı yılın 365 günü kesintisiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ulaşım sektörü içerisinde sürekli olarak kendini yenileyen, arayışlarını sürdüren ve gelişen teknolojiye ayak uyduran TCDD TAŞIMACILIK A.Ş.  lojistik sektörüne demiryolu taşımacılığı imkanı sağlarken, diğer yandan yeniden yapılanmayla AB demiryollarına uyum noktasında gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirmektedir.

BLOK TRENLE TAŞIMA

Mevcut taşıma kapasitesin en iyi şekilde kullanılması için daha hızlı ve etkin bir taşımacılık yapılması amacıyla 2004 yılı başından itibaren TCDD'de yük taşımacılığında Blok Tren İşletmeciliğine geçilmiştir.

Blok Tren İşletmeciliğine geçilmesiyle, taşınan yük miktarında artış sağlanmış, kaynaklar daha etkin kullanılmış, taşıma süreleri kısaltıldı.

Blok tren işletmeciliğine geçilmesiyle eş zamanlı olarak, uluslar arası yük taşımacığımızda da blok tren işletmeciliğine geçildi.

Blok tren taşımacılığında, çıkış ve varış yeri aynı olan yüklerin taşıma talepleri için; yüklemenin yapılacağı işyerine veya işyerinin bağlı bulunduğu Bölge Müdürlüğüne, ya da TCDD TAŞIMACILIK AŞ Lojistik Dairesi Başkanlığına müracaat edilmesi gerekmektedir.

YÜK TAŞIMASI İLE İLGİLİ UYGULANAN ESASLAR

Tren ile tüm taşımalarda taşıma belgesi bir gönderici ve bir alıcı adına düzenlenir. Taşıma belgesine yazılacak isim ve adreslerin noksan veya yanlışlığından dolayı, teslimatta meydana gelebilecek gecikmelerden TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. sorumlu değildir.

Gönderici, taşımaya verdiği eşyanın cinsini ve ağırlığını doğru olarak bildirmek zorunda.

Taşıma sırasında eşyanın kırılmaması, bozulmaması veya kıymetinden kaybetmemesi için, yeterli ambalaj içinde olması gerekir.

Taşımaya verilen bazı eşyanın (örneğin, taşıt aracı v.b.) korunması amacı ile, eşyanın yanında gönderici veya göndericinin tayin edeceği bir kişi (refakatçi olarak) aynı trende bulunabilir.

Gönderici, taşıma belgesi düzenlendikten sonra veya eşya yolda iken, ya da eşyanın varış yerine ulaşmasından sonra, taşıma belgesi üzerinde kayıtlı alıcısını değiştirme hakkına sahiptir.

Taşımaya kabul edilen eşya TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. tarafından, kıymet pirimi alınmak suretiyle, sigortalanmaktadır.

TREN İLE TAŞIMAYA KABUL EDİLMEYEN EŞYALAR

Taşınması Hükümetçe yasaklanmış eşya,

Ölçüleri, ağırlıkları veya ambalajları bakımından araç ve tesislere uygun düşmediği için taşınmaya elverişli bulunmayan eşya,

Ambalajlanmış olsa dahi, taşınması demiryolu araç ve tesisleri ile görevlilerin hayatları bakımından tehlikeli olan eşya,

Yük treni çalıştırılmayan hat kesimlerindeki istasyonlara yapılacak canlı hayvan ve çabuk bozulacak cinsteki eşya,

TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. 'ce taşımaya kabul edilmemektedir.

TREN İLE YÜK TAŞIMA ÜCRETİ

Taşıma ücretinin hesabında eşyanın

Cinsi, ağırlığı,çıkış ve varış istasyonları arasındaki uzaklık (mesafe), dikkate alınmaktadır.

Ücretler, gönderici tarafından çıkış istasyonunda peşin ödenebileceği gibi, talep edilmesi halinde varış istasyonunda da ödenebilir. (taşıma ücretini karşılamayacak değerdeki eşya ile özel koşullarla yapılan bazı taşımalar hariç)

Taşıma ücreti, peşin ödemenin yanı sıra avanslı, kredili, veya kredi kartı ile de ödenebilmektedir.

Yurtiçi yük taşıma ücret hesaplama için tıklayınız.

ÖZEL TRENLE TAŞIMA

Yük taşımacılığı amacıyla özel tren istenilmesi halinde en az (3) gün önceden talepte bulunulması ve hesaplanacak taşıma ücreti tutarının %50'sinin, depozito olarak yatırılması gerekir.

Taşıma ücreti eşyanın sınıfına göre (650) net tondan az olmamak üzere gerçek ağırlığı üzerinden % 50 zamlı tahakkuk ettirilir. Tehlikeli madde taşımasında ücretler % 100 zamlıdır.

Özel tren teşkilatındaki vagonların tamamının 24 saat içerisinde yükletilmesi, varışta da 24 saatte boşaltılması gerekir. Aksi halde bekleme ücreti alınır.

ZAMANINDA YÜKLENİP BOŞALTILAMAYAN VAGONLAR

Müşteri emrine verilen vagonların, tanınan muafiyet süresi içerisinde yüklenip, boşaltılması gerekmektedir. Muafiyet süresinin aşılması halinde, aşan süre için somaj (bekleme) ücreti alınır.

KREDİLİ VE AVANSLI EŞYA TAŞIMALARI

TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. ile Yurtiçi Eşya Taşımalarında ekonomik ve konjonktürel durumlar dikkate alınarak, kitle taşımalarının demiryoluna celbi ve müşterilere ödeme kolaylığı sağlanması için müşterilerden teminat alınarak, sözleşme yapılması suretiyle kredili ödeme yapmaları mümkündür.

Aşağıda belirtilen koşullara göre müşteri talepleri değerlendirilir:

Müşterilerce, yazılı olarak çıkış ve varış istasyonu, eşya cinsi, aylık taşıma tonajı ve süresi ile talep edilen vagon cinsi belirtilerek TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. Lojistik Dairesi Başkanlığına müracaat edilir. Yapılan değerlendirme sonucunda taşımanın yapılabileceğinin mümkün görülmesi halinde müşterilerin kredili taşıma talepleri kabul edilir.

Yurtiçi Kredili taşıma talepleri kabul edilen müşterilerden aşağıda belirtilen belgeler talep edilir.

  • Yeterli miktarda kesin, süresiz, limit içi banka teminat mektubu,
  • Ticaret sicil kaydı aslı (Ticaret Gazetesinde yayınlanan)
  • Noterden tasdikli imza sirküleri aslı.

Ayrıca Uluslararası Kredili taşıma talepleri kabul edilen müşterilerin taşımaları takip edilir.

Müşterilerin  Uluslararası ve Yurtiçi avanslı taşıma talepleri, yapacakları taşıma tutarı kadar parayı TCDD TAŞIMACILIK A.Ş.'ye ödemeleri halinde kabul edilir. Bu taşımalarda, Yurtiçi Eşya taşımalarına ilişkin taşıma ve diğer ücretler avanstan mahsup edilir. Taşıma tutarları aylık olarak takip edilir.

EŞYANIN KAYBOLMASI, EKSİLMESİ, HASARLANMASI VB. DURUMLARDA YAPILAN İŞLEMLER

TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. ile yapılan Yurtiçi Eşya Taşımalarında, eşyanın kaybolması, eksilmesi, hasarlanması vb. taşıma düzensizlikleri sonucu oluşan zararların tazmin edilmesi için; eşya sahibi kişi ve kuruluşların ilgili taşıma belgesi sureti (3. nüsha) aslı veya fotokopisi ve istenen tazminat tutarını belgeleyen dilekçe ile TCDD TAŞIMACILIK AŞ Lojistik Dairesi Başkanlığı Yurtiçi Eşya İşlemler ve Mütalebe Şubesine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kaybolma, eksilme, hasarlanma vb. durumlarda tazminat talepleri TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. Bölge Müdürlüklerince incelendiğinden, eşya sahiplerince taşımanın yapıldığı Bölge Müdürlükleri ve TCDD TAŞIMACILIK A.Ş.'ye bağlı işyerlerine de gerekli belgelerle başvurmaları mümkündür.

Yurtiçi Eşya Taşımaları ya da verilen ek hizmetler karşılandığında çeşitli nedenlerle fazla alınan ücretlerin (taşıma ücreti, manevra ücreti, somaj ya da hat işgal ücreti vb.) iadesi de sadece TCDD TAŞIMACILIK AŞ Lojistik Dairesi Başkanlığı Yurtiçi Eşya İşlemler ve Mütalebe Şubesi tarafından yapılmaktadır.

Bu işlem için "fazla ücret alındı" iddiasında bulunan kişinin, konuyu açıklayıcı bir dilekçeye, para tahsilatını gösterir ilgili taşıma belgesi ya da diğer belgeleri de ekleyerek TCDD TAŞIMACILIK AŞ Lojistik Dairesi Başkanlığı Yurtiçi Eşya İşlemler ve Mütalebe Şubesine müracaatı gerekmektedir.

YURTİÇİ TARİFE VE GENELGE

Yurtiçi Eşya Tarifesi (bilgisayarınıza indirmek için)

Yurtiçi Eşya Tarifesi (okumak için -16.02.2017 tarihinden geçerli-)

Fazla Yüklemeler Hakkında Mevzuat

TABLOLAR

Yurtiçi Ücret Tablosu
   
EŞYA LİSTESİ 

Kod Numarasına Göre
Alfabetik Sıraya Göre 
Parlayıcı ve Patlayıcı MaddelerAnahtar Kelimeler:
TcddYük Taşıma
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.