Haberler TCDD Haberleri CER'den TCDD Taşımacılık A.Ş.'ye Ziyaret
21 Şubat 2017 Salı 14:49 | Son Güncelleme: 21.02.2017 14:59
CER'den TCDD Taşımacılık A.Ş.'ye Ziyaret
CER'den TCDD Taşımacılık A.Ş.'ye Ziyaret

TRENHABER.COM

Toplantıya, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Uras ile ilgili daire başkanları ve yöneticiler katıldı.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, Lochman ile yaptığı görüşmede demiryolu taşımacılığının serbestleşme sürecine vurgu yaparak şunları dile getirdi:

“1 Ocak 2017’den itibaren, TCDD Genel Müdürlüğü altyapı işleticisi,  TCDD Taşımacılık AŞ ise tren işletmecisi olarak görevlendirildi. Şirketimiz sektördeki diğer operatörlerle rekabet edecektir. Uzun yıllar sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri takip ediyorduk, şimdi Şirket çatısı altında takip ediyoruz ama sorumluluğunuz daha ağırlaştı.   Avrupa standartlarında taşımacılık yapmak için çalışıyoruz ve bunu sağlamak için sektördeki operatörlerle, kurum, kuruluş ve örgütlerle işbirliği yapmaya büyük önem veriyoruz. Bu sebeple CER de işbirliği yapacağımız kuruluşlardan birisidir. Sayın Lochman’ın ziyaretinden büyük memnuniyet duyduk, 2017 yılında CER’in çalışmalarına davet ettiği için de teşekkür ediyorum. “

Lochman ise: ‘Geçmişte UDHB ve TCDD ile reformlar için görüşmeler yaptık. TCDD Taşımacılık AŞ’nin üyemiz olmasından ve yakın işbirliği kurmaktan memnuniyet duyarız. Şirketinizin AB reformları çerçevesinde yaptığı çalışmaları anlatmak ve Şirketinizin tecrübelerini diğer üyelerle paylaşmasını isteriz. Yük ve yolcu taşımacılığında demiryolu payının artırılmasını ve demiryolu faaliyetlerinin aksamadan hızlı yürütülmesini amaçlıyoruz.  Üyelerimizin çıkarları doğrultusunda çalışıyoruz ve üyelerimize her türlü desteği veriyoruz. Şirketinizi de üyemiz olarak görmek isteriz.’’ dedi.

avrupa-demiryolu-ve-altyapi-sirketleri-toplulugundan-veysi-kurta-ziyaret-tcddhaber

Avrupa Demiryolu ve Altyapı Şirketleri Topluluğu (CER) nedir?

Bilindiği üzere merkezi Brüksel’de bulunan CER;  Avrupa Birliğinin (AB) ulaştırma alanındaki eylem ve hedefleri ile ilgili tüm konularda çalışmalar yapmak, özellikle demiryolu sektörü bakış açısıyla bu meselelerle ilgili sorunları analiz etmek, çözümler üretmek ve çözümlerin uygulanmasını sağlamak, demiryolu taşıma sektörünü ilerletmek ve geliştirmek amacı ile kurulan kar amacı gütmeyen uluslararası bir birlik.

Düzenlediği seminer,  çalışma toplantıları, hazırladığı rapor ve incelemeler ile AB karar organları nezdinde üyelerinin ortak çıkarları doğrultusunda girişimlerde bulunmakta ve lobi faaliyeti yürütmekte.

20 üye ile 1988 yılında kurulan CER’in günümüzde altyapı şirketleri, demiryolu işletmecileri ve onların ulusal birliklerinden oluşan 67 tam üye ve 6 partner olmak üzere toplam 73 üyesi bulunmakta. Üyeleri itibariyle AB, EFTA ve AB aday ülkelerini kapsayan coğrafyada bulunan demiryolu ağının yaklaşık yüzde 73’ünü temsil etmekte; demiryolu yük taşımacılığının yüzde 80’ini ve demiryolu yolcu taşımacılığının yüzde 96’sını temsil etme kabiliyetine sahip.

Üyeleri AB ülkeleri (28), Norveç, İsviçre ve Moldova, AB’ye aday ve potansiyel aday ülkelerden Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye ile Batı Balkan ülkelerinin şirketlerinden oluşmakta Ayrıca Avusturya, Japonya, Gürcistan, Hollanda, İsviçre ve Macaristan’dan partner şirketleri bulunmakta.

CER üyeleri sınıflandırıldığında;  % 33,3 “entegre şirketler”; % 11,6 “altyapı yöneticileri”; % 11,6 “yolcu işletmecileri”;  % 18,8 “yük işletmecileri”; % 14,5 “yolcu ve yük işletmecileri”;  % 7,2 “ulusal birlikler”;  ve % 2,9 “diğer” şeklinde.

avrupa-demiryolu-ve-altyapi-sirketleri-toplulugundan-veysi-kurta-ziyaret-tcddhaber

avrupa-demiryolu-ve-altyapi-sirketleri-toplulugundan-veysi-kurta-ziyaret-tcddhaberYorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.