Haberler TÜDEMSAŞ Haberleri Tüdemsaş'ın yol haritası belirlendi
Tüdemsaş'ın yol haritası belirlendi
Tüdemsaş'ın yol haritası belirlendi

TRENHABER.COM

TÜDEMSAŞ Dış Paydaş Ortak Akıl Platformu” çalıştayı Türkiye Demiryollarına yön veren lider kuruluşlar, bürokratlar, akademisyenler ve özel sektör temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Çalıştayda, TÜDEMSAŞ’ın stratejik hedeflerinin belirlenmesi ve yol haritası oluşturulmasına yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.

TÜDEMSAŞ'ın kurumsal yönetim sisteminin geliştirilmesi ve iyileştirilmesine yönelik TUBİTAK/TÜSSİDE ile başlatılan “Stratejik Yönetim, Süreç Yönetimi ve İç Kontrol Sistemi Oluşturma Projesi” kapsamında düzenlenen “TÜDEMSAŞ Dış Paydaş Ortak Akıl Platformu” Sivas Termal & Spa Hotel’da yapıldı.

Çalıştay öncesi açış konuşması yapan TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, TUBİTAK’a bağlı TÜSSİDE ile stratejik yönetim, süreç yönetimi, iş kontrol sistemi konularında düzenledikleri TÜDEMSAŞ Dış Paydaş Ortak Akıl Platformu’na katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Kalkınma Bakanlığı Program İzleme Değerlendirme ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri Dairesi Başkanı Mehmet Akif Köseoğlu da konuşmasında stratejik plan ve stratejik yönetim anlayışının önemine vurgu yaptı.

tudemsas-dis-paydas-ortak-akil-calistayi-yol-haritasi-trenhaber

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Murat Kavak ise 1939 yılında kurulan Cer Atölyesi’nin ülkenin kalkınmasına ciddi anlamda katkı sağladığını vurgulayarak, Bozkurt isimli buharlı lokomotifin TÜDEMSAŞ’ta üretildiğini ve ilk milli demiryolu aracı olduğunu söyledi. Bu gelişmenin sonraki yıllarda durağan bir hal aldığını belirten Kavak, yaklaşık 50 yıl demiryollarının önemsenmediğini, 2002 yılından sonra demiryollarının yeniden öncelikli demiryolu ulaşım aracı olarak benimsendiğini ifade etti. Milli ve yerli seferberlik ilan edildiğini de hatırlatan Kavak şu ana kadar demiryollarına 60 milyara yakın harcama gerçekleştirildiğini söyledi.

TÜDEMSAŞ’ın her geçen gün kabuğunu kıran ve daha çok gelişen bir kuruluş olduğunu ifade eden Sivas Valisi Davut Gül de kurumun son yıllarda milli ve yerli seferberlik kapsamında geleceğin ihtiyaçlarını da karşılayacak hale geldiğini dile getirdi. 1939’dan beri Sivas’ın ve Sivaslının hayatında yer alan TÜDEMSAŞ’ın adeta bir okul gibi çalışarak hem kalifiye eleman yetiştirdiğini, hem ülke ekonomisine, hem de ilin gelişimine katkı sağladığını vurgulayan Gül, “Bundan sonra yeni bir sayfa açılması lazım. O sayfa sizlerin konuşacağı ve 3-4 yıldır hazırlanan TÜDEMSAŞ'ın öncülüğünde yerli ve milli üretim yapan ve TÜDEMSAŞ’a üretim yapan özel sektörün oluşturduğu, Sivas’ta bir atılımın gerçekleşmesi gerekiyor. Devlet demiryollarımızın öncülüğünde TÜDEMSAŞ’ın liderliğinde inşallah Sivas ve Türkiye bu birikimleri yapacak” dedi.

tudemsas-dis-paydas-ortak-akil-calistayi-yol-haritasi-trenhaber

Yapılan açış konuşmalarının ardından başlayan TÜDEMSAŞ Dış Paydaş Ortak Akıl Platformu Çalıştayı’nda paydaşların katkısıyla TÜDEMSAŞ’a dönük; Swot Analizi, Çevre Analizi, Vizyon, Misyon belirlenmesi/güncellenmesi, stratejik hedeflerin belirlenmesi, hedeflere ulaştıracak yol haritalarının belirlenmesi, sorunlu alanların çözümüne yönelik önerilerin belirlenmesi gibi konularda uygulamalı çalışmalar yapıldı.

Çalıştay sonrası katılımcılar TÜDEMSAŞ’ın değişen ve gelişen yüzünü görme fırsatı buldular. TÜDEMSAŞ’a düzenlenen gezide yenilenen malzeme stok sahalarını gezerek stok takip sistemi hakkında bilgi aldılar. Vagon Üretim Fabrikası ziyaretlerinde ise TSI sertifikasına sahip yeni nesil yük vagonlarının üretim aşamalarını yerinde gördüler. Vagon Onarım Fabrikasını gezdikten sonra Kaynak Eğitim ve Teknolojileri Merkezini ziyaret eden çalıştay gurubu burada verilen eğitimler hakkında bilgilendirildi.

tudemsas-dis-paydas-ortak-akil-calistayi-yol-haritasi-trenhaber

Çalıştaya Sivas Valisi Davut GÜL, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Murat KAVAK, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı, UDHB Strateji Geliştirme Başkanlığı, TCDD, TCDD Taşımacılık AŞ, TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ, özel sektör vagon üreticileri, lojistik firmaları, İşçi ve Memur Sendikaları, Sivas Belediyesi, Cumhuriyet ve Karabük Üniversitesinden temsilciler ile TÜDEMSAŞ’a iş yapan Türkiye genelindeki alt yükleniciler katıldı.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.