Haberler TÜLOMSAŞ Haberleri TÜLOMSAŞ Dijital Dünyada Yerini Alacak
01 Mart 2019 Cuma 11:05 | Son Güncelleme: 01.03.2019 11:07
TÜLOMSAŞ Dijital Dünyada Yerini Alacak
TÜLOMSAŞ Dijital Dünyada Yerini Alacak

TÜLOMSAŞ’ ta devam eden Ar-Ge çalışmaları paralelinde, Dijital Dönüşüm çalışmaları kapsamında “Lokomotifler İçin Dijital Dönüşüm Çalıştayı” gerçekleştirildi. Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş (TÜLOMSAŞ) ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ( ESOGÜ) işbirliği ile gerçekleştirilen çalıştaya;

TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Sayın Hayri AVCI, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Kemal ŞENOCAK, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet ÇABUK, Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Ahmet Yazıcı, Raylı Sistemler Kümelenmesi Başkanı Sayın Kenan IŞIK, Akademi, özel sektör ve kamudan paydaşlar katıldı.

Çalıştayda bir konuşma yapan TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri AVCI şunları söyledi; “Şirketimizde dijital dönüşüm çalışmalarını başlatıyoruz, TÜLOMSAŞ tesis olarak hazır, iş gücü olarak hazırız, uluslararası müzakere ve iletişimde güçlüyüz, TÜLOMSAŞ köklü bir kuruluş bilgi birikimi yüksek, üretim imkân ve kabiliyetleri güçlü, sistem ve tesis sertifikasyonlarımız tamam, Dijital dünyada TÜLOMSAŞ yer almalı” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Lokomotif üstü bileşenler için standartlar ve olası uygulamalar, dizel motor ve bileşenleri için standartlar ve dijital dönüşüm konularında iki oturum gerçekleştirildi.

TÜLOMSAŞ ve DİJİTAL DÖNÜŞÜM

2017 yılı Mart ayında kurum kültürü, bilgi altyapısı ve farkındalık oluşması amacıyla tüm birimlerden bir personelin katılımıyla oluşan ve o tarihlerde henüz hiçbir kamu kurumunda rastlanmayan Dijital Dönüşüm Ofisi TÜLOMSAŞ’ ta kurulmuştur.

Bu ofiste haftalık toplantılar yapılarak, Dünya ve Türkiye genelinde bu kavram çerçevesindeki gelişmeler farklı yönleriyle takip edilip tartışılmıştır. Bu konuda farklı sektörlerdeki aktörler tarafından düzenlenen seminer ve çalıştaylara katılım sağlanarak çalışma grubunun daha vizyoner bakış açısına sahip olunmuştur.

Belirlenen bir strateji çerçevesinde somut projeler ile çalışmalara devam etmek ve bu konuda yol haritası oluşturmak için 2018 yılı Şubat ayında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ( ESOGÜ ) ile işbirliği yapılmıştır. Bu kapsamda Akıllı üretim sistemleri konusunda Bilgisayar Müh. Bölümünde araştırmalarda bulunan Doç. Dr. Ahmet Yazıcı ile danışmanlık çalışmasına başlanmıştır.

Dijital Dönüşüm Ofisi bünyesinde TÜLOMSAS misyon ve vizyonuna destek olacak strateji ve yol haritası çalışmaları yapılmıştır. Kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirilmesi planlanan üç proje ortaya konmuştur. Belirlenen projeler kapsamında mevcut durum etüdü, TÜLOMSAS dijitalleşme durumu ve ihtiyaç analizleri yapılmıştır. Bu konularda ve Sanayii 4,0 güncel teknolojiler konusunda Danışman Öğretim üyesi tarafından çeşitli eğitimler verilmiştir. Bu projelerle ilgili somut yol haritaları çıkartılmıştır.

Projeler kapsamında sektörde faaliyet gösteren uluslararası firmaların yanı sıra Dijital dönüşüm sürecinde milli ve yerli çözüm anlamında katkı sağlayacak firmalar ile paydaş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ESOGÜ tarafından Akıllı Fabrikalar konusunda özel sektör ile iş birliği içinde yürütülmekte olan Ar-Ge projelerinde uygulayıcı ortak olarak yer alınmıştır. Yine ESOGÜ sektör işbirliği içinde sunulan bir AB projesinde uygulayıcı ortak olunması hususunda anlaşmaya varılmıştır.

TÜLOMSAS olarak bundan sonraki süreçte yol haritası bitirilen projelerin hayata geçirilmesi ve Dijital Dönüşüm konularında daha yoğun şekilde ulusal ve uluslararası projelerde yer alınması planlanmaktadır.

TÜLOMSAŞ bünyesindeki farklı birimlerden oluşan dijital dönüşüm ekibi ile yapılan çalışmalarda lokomotif üzerinde ölçülebilecek parametreler ve bazı standartlar incelenmiştir. Dijital dönüşüm sonrasında, lokomotif bileşenlerinde toplanan verilerin anlık olarak izlenmesi ve yorumlanması, elde edilen bilgi birikiminin geleceğe yönelik uygulamaları şekillendirmesi için kullanılması planlanmaktadır. Ayrıca toplanan verilere dayalı karar alma mekanizmalarının işletilmesi, alınan kararların otomatik bir şekilde yorumlanması, raporlanması ve birbiri ile ilişkilendirilmesi amaçlanmaktadır.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.