Haberler YAŞAM Haberleri Çınar Yaprağının Sizi Şaşırtacak 12 Faydası
Çınar Yaprağının Sizi Şaşırtacak 12 Faydası

Çınar ağacı ülkemizde hemen hemen her yerde yetişebilmektedir. 45-50 metreye kadar uzayabilen çınar ağaçları kumlu, çakıllı topraklarda, hızlı büyüyen, kalın gövdesi olan, köklü, dayanıklı ve uzun ömrüdür. Çınar ağacı, hızlı büyüme potansiyeline sahiptir ve uzun ömürlüdür. Yaşlı çınarların ise, zamanla içleri çürüyüp boşaldığı halde yaşamlarını devam ettirebilme özellikleri bulunmaktadır.

Çınar ağacının kozalağının ve yaprağının insan sağlığı için yararlı etkileri olduğu yapılan araştımalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca tanen (tannik asit) içeren kabukları kabız yapıcı ve ateş düşürücü olarak içten, antiseptik olarak da dışarıdan kullanılır.
Çınar ağaçlarının yaprakları ise, birçok sağlık probleminin çözümüne yardımcı olmaktadır. Çınar yaprağı su içinde kaynatılarak haricen ya da oral olarak kullanılabilmektedir.

Çınar Yaprağının Sağlığa Yararları Nelerdir?

Çınar yaprağının sağlığa olan faydaları oldukça fazladır. Çınar yaprağı kemik ve eklem sağlığını korur, destekler ve özellikle kireçlenmeyi rahatlatır. Yanık ve yanık yaralarının iyileştirilmesinde kullanılan çınar yaprağı, aynı zamanda diş ve diş eti sağlığını da koruyan bir bitkisel kaynaktır. Çınar yaprağı, vücuttaki ödemi alır ve şişkinlik oluşmasını önler. Çınar yaprağı suyu mide bulantısını önler ve etkisini azaltır. Epilepsi hastalığına iyi gelen çınar yaprağı, saç derisini besler, kepeklenmeyi ve saç dökülmesini önlemektedir. Çınar yaprağı aynı zamanda, yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur ve kadınlarda oluşan vajinal akıntıların kesilmesine ve iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Cilt sağlığını da koruyan çınar yaprağı, sedef hastalığının olumsuz etkilerini dindirir. Çınar yaprağı, romatizma, bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde yardımcı bitkisel bir kaynaktır.

İŞTE ÇINAR AĞACI YAPRAĞININ FAYDALARI

1.Kemikler ve Eklemler
Çınar yaprağının kemikler ve eklemlere faydaları nelerdir

Çınar ağacının özellikle kurumuş fakat yer ile temas etmemiş olan yani henüz dalı üzerinde bulunan yaprakları, kaynatılıp içildiğinde, kemik ve eklem sağlığını koruyacağı gibi, kireçlenme gibi sağlık problemlerinin giderilmesine de yardımcı olmaktadır. 1 dakikadan fazla olmamak kaydı ile klorsuz su içinde kaynatılan kurutulmuş çınar yaprağı, ılıtıldıktan sonra içildiğinde, kireçlenme, kemik ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Fakat bu çınar yaprağı suyu, 15 gün içildikten sonra, 3 gün ara verilmesi ve sonradan yeniden içilmesi şeklinde tüketilmelidir.

2.Yanık ve Yanık Yaraları​
Çınar yaprağının yanık ve yanık yaralarına faydaları nelerdir

Çınar yaprağı, yanıkların ağrı ve sızısını hafifletmek için ideal bir bitkisel kaynaktır. Kurumuş çınar yaprakları kaynatıldıktan sonra ılıması beklenip yanık bölgeye uygulandığında yanık yaralarını gidermeye yardımcı olacaktır.

3.Diş ve Diş Eti Sağlığı​
Çınar yaprağının diş ve diş eti sağlığına faydaları

Diş ağrılarını dindiren ve diş eti problemlerini önleyen çınar yaprağı, kurutulmuş şekli ile kullanıldığında diş ve diş eti sağlığını korur ve diş ağrılarını hafifletir.

4.Ödem Atıcı
Çınar yaprağının ödem atıcı özelliği

Vücutta oluşan ödem ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olan çınar yaprağı, yer ile temas etmemiş olanlarından seçilmek kaydı ile, kaynatılarak içildiğinde vücuttaki şişkinliği dindirir.

5.Epilepsi
Epilepsi hastalığının tedavisinde çınar ağacı yaprağı

Epilepsi krizlerini önleyen ve epilepsi krizlerinin şiddetini azaltan çınar yaprağı, doğal ve bitkisel bir yöntem olarak kullanılabilmektedir. Kurumuş çınar yaprakları 1 dakikadan daha fazla olmayan bir süreç içinde klorsuz kaynamış su içinde bekletildikten sonra, bu su soğumaya bırakılır ve hafif ılık iken içilirse, epilepsi için etkili bir yardımcı olacaktır.

6.Saç ve Saç Derisi
Çınar ağacı yaprağının saç ve saç derisine faydaları

Hem saç sağlığını hem de saç derisini koruyan ve besleyen çınar yaprağı, saç derisinde oluşan kurumadan dolayı kaynaklanan kepekler ile mücadele eder. Saç derisini besler ve yumuşatır. Çınar yaprağı aynı zamanda, saçları besleyerek dökülmelerini önlemektedir. Yer ile temas etmemiş yani henüz dalında duran çınar yapraklarını kullanarak, saç sağlınızı koruyabilir ve kepeklerden kurtulabilirsiniz.

7.Yaralar
Çınar yaprağının yaralarda tedavi edici özelliği


Çınar yaprağı içermiş olduğu birtakım bitkisel bileşenler sayesinde, ciltte oluşan her çeşit yaranın iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Hiçbir iz bırakmadan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan çınar yaprağı, kaynatılmış olan suyunun yaranın bulunduğu bölgeye uygulanması ile, yaraların etkisini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

8.Vajinal Akıntılar
Vajinal akıntıların tedavisinde çınar yaprağı

Kadınların şikayet etmiş olduğu bir sorun olan beyaz renkli vajinal akıntıların giderilmesine olanak sağlayan çınar yaprağı, kurutulmuş olarak kaynatılıp, içilirse rahatsız eden bu akıntıları önler.

9.Sedef Hastalığı
sedef hastalığı tedavisinde çınar yaprağı

Bir cilt hastalığı olan sedef hastalığı, cildi olumsuz etkileyen bir sağlık problemidir. Çınar yaprağı ise kurutulmuş olarak, kaynatılıp kullanılarak sedef hastalığının tedavisine yardımcı olmaktadır.

10.Cilt Sağlığı
Çınar yaprağının cilt sağlığına etkileri nelerdir

Dalından yere düşmemiş ve çürümemiş olan çınar yapraklarının, kurutulduktan sonra ya da dalında kurumuş hali ile kullanıldığında cilt sağlığını korumaktadır. Kurumuş ya da kurutulmuş olan çınar yapraklarını kaynatıp soğuttuktan sonra, cilde uygulandığında, cildi hem temizler hem de sakinleştirir.

11.Mide Bulantısı
Mide bulantısı tedavisinde çınar ağacı yaprağı nasıl kullanılır

Sağlığı faydaları oldukça fazla olan çınar yaprağı, kurumuş hali ile, sirkeli su içinde kaynatılıp ve sonrasında soğumaya bırakılıp ılık hale geldiğinde içilmesi durumunda, mide bulantısını keser ve mide bulantısının giderilmesine yardımcı olur.

12.Romatizma
Romatiza tedavisinde çınar yaprağı kullanımı ve faydaları

Kuru çınar yaprağı kaynatılarak içildiğinde, romatizma ağrılarını dindirici etki göstermektedir.

13.Bel ve Boyun Fıtığı
bel ve boyun fıtığı tedavisinde çınar yaprağı nasıl kullanılır

Özellikle ofiste bilgisayar başında saatlerce hareketsiz bir şekilde vakit geçiren kişilerde görülen boyun ve bel fıtığı, zaman zaman şiddetli ağrılar yaparak keyif kaçırabilmektedir. Kuru çınar yaprağı, kaynatılıp suyu içildiği takdirde bel ve boyun fıtığı ağrılarını dindirmeye yardımcı olacaktır.

Fazla Miktarda Çınar Yaprağı Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Herhangi kronik bir hastalığı olan hastaların çınar yaprağı suyu tüketmeden önce, mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.
  • Devamlı olarak herhangi bir ilaç kullanımı olan hastalar, çınar yaprağı suyu tüketimi yapmadan önce, mutlaka doktorlarına danışmak durumundadırlar.
Çınar Yaprağının Besin Değerleri

100 g çınar yaprağı için besin değeri
  • Enerji: 310 kJ (74 kcal)
  • Karbonhidrat: 19 g
  • Şeker: 16 g
  • Lif: 3 g
  • Yağ: 0.3 g
  • Protein: 0.8 g
banner116

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.