Haberler Dernek Haberleri YOLDER Türkiye'nin ilk sertifikalı ray kaynakçılarını yetiştirecek
02 Aralık 2016 Cuma 21:34 | Son Güncelleme: 08.12.2016 02:26
YOLDER Türkiye'nin ilk sertifikalı ray kaynakçılarını yetiştirecek
YOLDER Türkiye'nin ilk sertifikalı ray kaynakçılarını yetiştirecek

İzmir merkezli Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin (YOLDER) Türkiye'de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II hibe programı kapsamında 114 bin 420 Avru hibe desteği verdiği "Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor" projesinin açılış toplantı gerçekleştirildi.

Bir yıl sürecek proje kapsamında yapılacak faaliyetlerin anlatıldığı toplantıya TCDD yöneticileri ve personellerinin yanı sıra, raylı sistemler sektörünün tüm tarafları ve öğrenciler büyük ilgili gösterdi. TCDD 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay, TCDD 7.Bölge Müdürü Adem Sivri, TCDD İnsan Kaynakları Dairesi Başkan Yardımcısı Cüneyt Türkkuşu, TCDD Bakım Dairesi yöneticileri, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Raytest Belgelendirme Kurumu uzmanları ve çok sayıda sektör temsilcinin katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulanan YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Polat, şöyle konuştu:

“YOLDER’in kuruluş amaçları arasında eğitim çalışmalarının yanı sıra güçlü bir meslek örgütü olarak idare ile çalışanlar arasında köprü görevi üstlenmek de bulunmaktadır. Ancak demokrasinin kök saldığı ülkelerde YOLDER gibi sivil toplum örgütleri üyelerinin mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesine ve uluslararası bir vizyon kazanmasına daha fazla zaman ve enerji ayırabilirken, maalesef ülkemizde bürokratik süreçlerin uzaması, kurumların insan kaynaklarına gerektiği ölçüde ilgi gösterememesi gibi nedenlerle sivil toplum kuruluşları bu alanda fazla ilerleme kaydedememekte, kamu kurumları ile meslek örgütleri uzun süreçlere yayılan idari konuları müzakere ederken, Kurum, çalışanlarının güvenini, sivil toplum örgütleri ise üyelerinin ilgisini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu bilinçle bilimsel çalışmalarla da desteklenen anket çalışmalarımız ilgililerle paylaşılmıştır. Ancak bugün gelinen noktada yaptığımız saha çalışmaları Kurumumuzda memnuniyet ve aidiyet duygularının artmak yerine azaldığı gerçeğini maalesef ortaya koymaktadır. Örnek vermek gerekirse altyapının tüm yükünü taşıyan bakım personeli içinde yer alan ve sayıları ancak 100’lerle ifade edilen Hat Bakım Onarım Memurlarının kumanya sorununun hala aşılamaması, yol sürveyanı arkadaşlarımızın turne tazminatı ile ilgili haklı taleplerinin hala çözülememiş olması ya da yol bakım onarım müdürlerinin hak kayıpları ile ilgili yaşadıkları hayal kırıklığının giderilememesi teşkilatımızın her kademesinde en önemli yatırım olan insan kaynağına yeterli önemin verilmediğinin açık göstergesidir. TCDD’de yeniden yapılanma çalışmalarının sürdüğü bu dönemde bakım dairesi, mali işler dairesi ve insan kaynakları dairesinin mevcut yaklaşımlarını değiştirip, daha olumlu bakış açısı sergilemeleri ümidini korumaktayız. Vatandaşlarını ve hatta sınır komşularından zorunlu olarak göç eden milyonlarca sığınmacıyı kucaklamaya kudreti yeten Devletimizin ve kurumlarının, canla başla çalışan personelinin sorunlarını kolaylıkla çözebileceğini biliyoruz.”

yolder-turkiyenin-ilk-sertifikali-ray-kayankcilarini-yetistirecek-tcdd-haber

Türkiye'de ilk kez sertifikalı ray kaynakçısı yetirilmesini sağlayacak olan proje kapsamında mesleki yeterliliklere uygun olarak hazırlanacak eğitim modülleri, pilot kurslarda kullanılarak, kursiyerlerin yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunda sınava girmesi sağlanacak.

Eğitim çalışmaları kendi insan kaynağımızla yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı tarafından yürütülen hibe programına kabul edilen ve 114 bin 402 Avro hibe almaya hak kazanan projenin açılış toplantısında konuşan TCDD 3.Bölge Müdürü Selim Koçbay da bugüne kadar yapılan iş ve işlemlerde yurtdışı kaynaklardan faydalanıldığına dikkat çekerek, “Demiryolu işletmeciliği ve yapımında büyük önem taşıyan rayların kaynaklanması konusunda yetkin işgücü yetiştirmek için, kurumunuz çalışanlarının kurduğu YOLDER öncülüğünde hazırlanan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen bu anlamlı proje için tüm taraflara teşekkür ederiz. Bugüne kadar ray kaynakçılarının eğitim faaliyetleri yabancı uzmanlar tarafından yapılıyordu. Bundan böyle kendi insan kaynağımız ile yapılacak. Bu kapsamda projede emeği gelen herkesi kutluyorum” dedi. 


yolder-turkiyenin-ilk-sertifikali-ray-kayankcilarini-yetistirecek-tcdd-haber

Sınavı başarıyla geçen kursiyerlerin, Türkiye'de raylı sistemler sektörünün ilk sertifikalı ray kaynakçıları olarak istihdam edilmesi için çalışmalar yürütülecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen hibe programı kapsamında desteklenen 39 projeden biri olan Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi, raylı sistemler alanında hibe alan tek proje olma özelliğini de taşıyor.


Toplantı sonunda projeye katkılarından dolayı konuşmacılara teşekkür plaketi verildi.

yolder-turkiyenin-ilk-sertifikali-ray-kayankcilarini-yetistirecek-tcdd-haberYorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.