TCDD hatları üzerinde bulunan hemzemin geçitlerde meydana gelen ölümlü veya maddi hasarlı kazalar, alınan tüm önlemlere rağmen azalmış olsa da maalesef devam etmektedir. Maddi hasarlı kazalar bir yana, can kayıplarının yaşandığı kazalar hepimizi derinden üzmektedir.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından 03.07.2013 tarihli 28696 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik bu alanda önemli bir mevzuat boşluğunu doldurmuştur. TCDD de buradan yola çıkarak mevcut hemzemin geçitleri ilgili yönetmeliğe uygun hale getirmek için ciddi bir maddi kaynak ve zaman ayırmakta, konuyla ilgili TCDD Genel Müdürlüğü ve bölge müdürlüklerinde oluşturulan kurullar/komiteler çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

Yönetmeliğe uygun olmayan bazı hemzemin geçitlerin haklı gerekçelerle kapatılmak istenmesi, alternatif güzergah sunulmasına karşın bu yolu kullanan vatandaşlar nezdinde memnuniyetsizliğe neden olmakta ve hatta dirençle karşılanmaktadır. Çoğu zaman başarılı olabilen bu baskılar sonucu kapatma işlemi gerçekleştirilememekte ve yönetmeliğe uygun olmayan hemzemin geçitler kullanılmaya devam edilmektedir.

Yönetmelik esaslarına göre kaba bir tahminle hemzemin geçit vasıflarını taşımayan ve yönetmeliğe uygun olmayan geçitlerin oranı yüzde 90 civarındadır. Bu denli önemli ölçüde hemzemin geçidin yönetmeliğe uygun hale getirilmesi için yürütülen çalışmalarda TCDD yalnız bırakılmamalıdır. Karayolu yapımının TCDD uzmanlık alanı dışında olması sebebiyle de başarılı olması pek mümkün görünmemektedir. Gerek şehir içi gerekse şehirlerarası karayollarının, demiryolu hatları üzerindeki kesişme noktalarında yol güvenliğinin sağlanması esasen karayolunun ait olduğu kurum/kuruluşa verilmiş bir görev olmasına rağmen sorumluluklarını yerine getirmekte biraz yavaş hareket ettikleri değerlendirilmektedir. Mevcut durumda çalışmaların sadece TCDD tarafından yürütülmesi gerektiğinden daha yavaş ilerleyebilmesini sonucunu doğurmaktadır.

Bazı il veya ilçe belediyelerinin TCDD tarafından hazırlanmış projeleri onaylamak istememesi de sıklıkla kazaların olduğu geçitlerde mevcut durumun devamına neden olmakta ve dolayısıyla kazalara zemin hazırlamaktadır.

Durum tespitini yapmış olduğumuza inanarak bu noktadan sonra çözüme odaklanmak ve önerilerimizi ortaya koymak istiyorum; Soruna daha makro ölçekte bakılıp ülkemiz genelinde yetkilendirilmiş bir kurulun oluşturulması, bu sorunlara optimal çözümler üretecek projelerin devreye alınması gerekmektedir. Hazırlanacak projeler sadece bir hemzemin geçidin ortadan kaldırılmasını değil, bağlantı yolları da dikkate alınarak trafiği en uygun noktalara yönlendirecek ve mümkün olduğunca çok sayıda hemzemin geçidi ortadan kaldıracak unsurları içermelidir.

Böylelikle hem hemzemin geçit kazaları önlenmiş olacak ve hem de hiç suçu olmadığı halde taksirle ölüm/yaralanmaya neden olmak suçlamasıyla haklarında dava açılan üyelerimiz mahkeme kapılarına gitmekten kurtulacaklardır.
 

youwin - vegabet - venüsbet - vevobahis - romabet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Oğuz SAYGILI 2017-01-17 07:29:18

Özden Başkanım, Hemzemin Geçitlerle ilgili tespitler çok yerinde olmuş. Eline sağlık. Tebrikler.
Selamlar