Haberler İzban Haberleri Aliağa-Bergama ihalesi yapıldı! İZBAN 186 km’ye çıkacak
28 Mart 2018 Çarşamba 11:06 | Son Güncelleme: 21.06.2018 09:32
Aliağa-Bergama ihalesi yapıldı! İZBAN 186 km’ye çıkacak
Aliağa-Bergama ihalesi yapıldı! İZBAN 186 km’ye çıkacak

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan İZBAN hattının Selçuk'dan sonra Bergama'ya da uzayacağını ve projenin tamamlanması ile hattın uzunluğunun 186 km'ye uzayacağını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir Valiliği’ni ziyaret ederek basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İzmir’de İZBAN da dahil İzmirlilerin yaşamını kolaylaştırmak ve Devlet Demiryollarının kendi hattını şehir içi taşımaya da kullandırmak adına Belediye ile İZBAN projesini ortak yürüttüğünü ifade eden Bakan Arslan, “Aliağa-Cumaovası arası 80 km 33 setin tekli, 33 setin ikili olarak 12 sefer aralığıyla 176 sefer olarak 2011’de hizmet verdiği İZBAN, 2014’te Devlet Demiryollarının projenin daha ekonomik daha verimli çalışabilmesi adına 10 set ve ilave edilen bu setlerle ilgili makinist personelini de destek olarak vermesi marifetiyle çok daha verimli ve çok daha iyi kullanılabilir hale geldi. 2016 yılında Aliağa-Cumaovası arasını bir de Tepeköy’e uzatarak 110 km’ye çıkardık ve bununla birlikte 40 ilave set getirildi. Set sayısı 73’e sefer sayısı 193’e çıktı. Daha sonra 2017 yılında Sayın Başbakanımızın katılımıyla bu sefer Selçuk’a kadar uzattık 136 km oldu hattın tamamı 10 dk.’lık sefer aralıklarıyla 242 sefer yapılabilir hale geldi.” dedi ve “Çalışma kapsamında pik saatlerde 07.00-09.00, 16.00-19.00 saatleri arasında sefer aralığını 10 dakikadan 6 dakikaya düşürmüş olduk. 24 Aralık 2017 tarihinden itibaren sefer aralıkları artık 6 dk ve burada sefer sayısını da 267’ye yükseltmiş olduk bu da bizim bir memnuniyetimiz.” dedi.

Bakan Arslan, “Tabi biz Devlet Demiryollarının hatlarını İZBAN’a kullandırdığımızda ayrıca  ana hat trenlerimiz de çalışıyor burada bizim çalışan günde 28 ana hat trenimizi de bu işin içine kattığımız zaman 6 dakika dediğimiz İZBAN sefer aralıkları aslında hatta yaklaşık 4,5-5 dakikaya düşmüş oluyor. Çünkü ana hat trenlerimiz de çalışmak zorunda bunu özellikle söyleyelim. Tabi pik saatlerde ana hat trenlerinin buraya daha az girmesi ve yolcuya daha fazla hizmet vermesi adına şimdi bir talimat verdik arkadaşlar bunu da çalışmış oluyorlar. Bir şeyin daha unutulmaması lazım ister güneyden ister kuzeyden trenlerimiz geliyor Alsancak’a giriyor. Tekrar Alsancak’tan çıkarken de aynı hattı bir kere kullanmış oluyor. Yani bunu da hesaba kattığınız zaman biz 5 dakikanın altında bir sefer aralığıyla zaten işlem yapıyoruz. Kuzey- güney aksında gelip Alsancak’a girip çıkan trenleri ana hat trenlerini de düşündüğünüz zaman biz zaten 4 dakikada bir işletme yapmış oluyoruz. Bunu memnuniyetle ifade etmek isterim.” diye konuştu.

 İzmir’de özellikle Halkapınar-Otogar demiryolu bağlantısını ki 4,5 km metro olarak İzmirlilerin hizmetine sunmak adına bütün projelerin bittiğini ifade eden Arslan, “Bakanlar Kuruluna arz ettik. İnşallah kısa sürede Bakanlar Kurulu Kararı çıkacak ve biz böylece Halkapınar-Otogar arasını 4 hatlı yapmış olacağız. Bu hattın iki tanesi İZBAN trenlerine hizmet edecek bu 4 hattın hepsini tamamen bir seferde yapmış olacağız. Böylece İZBAN hem YHT hem konvansiyonel trenlerimiz bu hattı da kullanabilecek. İnşallah kısa sürede bunun da süreçlerinin tamamlayıp bu yıl bunun da ihalesini başlatmış olacağız. Daha önce verdiğimiz sözü de yerine getirmiş olacağız.” diye kaydetti.

“YHT SEFERBERLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR”

Ülke olarak YHT seferberliğinin devam ettiğini ve 1.213 km demiryolu hattının işletmede olduğunu belirten Bakan Arslan,“İnşallah önümüzdeki yıl 405 km olan Ankara-Sivas arasını açmış olacağız. Bu sene içerisinde Konya-Karaman’ı  da elektrikli sinyalli hale getirip açmış olacağız ve inşallah bir sonraki adım elbette ki Ankara-İzmir’i YHT ile buluşturmuş olmak.” diye ifade etti.. Proje bedelinin şu ana kadar öngörülen 8 milyar TL olduğuna dikkat çeken Bakan Arslan, IMF’ye el pençe divan duran Türkiye’den artık sadece Ankara-İzmir arasındaki bir projeye 8 milyar TL ayıran bir ülke haline geldik bu çok önemli.” dedi.

UDH Bakanı Ahmet Arslan, “Alt yapıda tamamen hiçbir yerde başlamadığımız iş yok tamamında başladık. Yüzde 13 ilerleme sağlamış durumdayız. Projenin tamamını da inşallah 2 ila 2,5 yıl arasında bitirmiş olacağız. Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak arasının üst yapı elektrikli, sinyalli, telekomünikasyon da dahil üst yapı ihalesini yaptık. Değerlendirme bitmek üzere bugünlerde sözleşmesini de yapacağız. Hemen devamında nisan ayında da  Uşak-Manisa-Menemen arası kısmının yine üst yapı elektrik, sinyal, telekomünikasyon ihalesini yapacağız. Böylece üst yapısına da başlamış olacağız. Bunu da memnuniyetle ifade etmek isterim.” diye söyledi.

“İZBAN’I 186 KM’YE ÇIKARACAGIZ”           

Özellikle İZBAN’ı Tepeköy-Selçuk’a bağlayıp 136 km’ye çıkardıklarını belirten Arslan, “Daha önce müjdesini verdiğimiz Aliağa-Bergama arasını da yapacağız dediğimiz kısmının ihalesini yaptık ihale süreçleri devam ediyor. böylece biz İZBAN’ı 186 km’ye çıkarmış olacağız ve 50 km’lik Aliağa-Bergama kısmını da buna eklemiş olacağız daha verdiğimiz bir sözü ihale süreci aşamasına getirmiş olmanın memnuniyetini ifade etmek isterim. Yine Torbalı-Ödemiş-Tire hattının elektrikli, sinyalli, telekomünikasyonlu hale getirilmesi de ki yaklaşık 150 milyon TL’lik bir proje onun da inşallah ihalesini yaptık değerlendirmeleri devam ediyor ve önümüzdeki yıl bu hattı da elektrikli ve sinyalli hale getirmiş olacağız.” dedi.

İzmir’in bir başka önemli projesi Menemen-Manisa-Balıkesir-Bandırma hattının ise elektrikli, sinyalli hale getirilmesi projesi olduğunu dile getiren Arslan “Bu 310 km’lik bir proje toplam bedeli yaklaşık 520 milyon TL, bununla ilgili de yüzde 50’ye varan mertebede bir ilerleme sağlamış durumdayız. Bugünlerde Manisa-Balıkesir kısmının testlerini yapıyoruz bu ayın sonu itibariyle inşallah burayı devreye almış olacağız ve sene sonu itibariyle de Bandırma-Balıkesir kısmını da tamamlayarak hattın tamamını elektrikli sinyalli hale getireceğiz.” diye bildirdi.

“ÖDEMİŞ-KİRAZ DEMİRYOLU PROJESİ’Nİ YATIRIM PROGRAMINA ALDIK”

Ödemiş-Kiraz Demiryolu Projesi’ni yatırım programına aldıklarını müjdeleyen Arslan, “Bunun da buradan müjdesini vereyim. Bu yıl bu projeyi yatırım programına aldık. Ödemiş-Kiraz demiryolu yapılması yaklaşık 30 km ve 400 milyon TL’nin üzerinde bir proje bedeli var. Elektrikli, sinyalli ve çift hatlı proje olarak bunu da yatırım programına aldık çalışmalarımızı bitiriyoruz. Bu yılın ikinci yarısında inşallah bunun yatırım ihalesini gerçekleştirmiş olacağız.” diyerek, Bergama-Soma demiryolu projesinin önemli olduğunu orada eksik olan halkanın demiryoluyla bağlandığında o güzergahta kesintisiz demiryolu taşımacılığı yapabilir hale gelineceğinin ve etüt projesini hazırlamak üzere bu seneki yatırım programına alındığının altını çizdi.

İZMİRLİLERİN HİZMETİNDE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Haberleşmeye de değinen ve bu alanda büyük mesafe alındığını kaydeden UDH Bakanı Ahmet Arslan, "İzmirlilerin hayatını, erişimini kolaylaştırmak bizim için çok önemli. Hükümet ve Bakanlık olarak İzmirlilerin hizmetinde olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. Anahtar Kelimeler:
IzbanIzmir
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.