Haberler TCDD Haberleri İsa Apaydın Karabük'te Raylı Sistemler Sempozyumunda Konuştu
18 Ekim 2016 Salı 10:55 | Son Güncelleme: 19.10.2016 01:10
İsa Apaydın Karabük'te Raylı Sistemler Sempozyumunda Konuştu
İsa Apaydın Karabük'te Raylı Sistemler Sempozyumunda Konuştu

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, demiryolu sektörünün serbestleşmesinin, uluslararası kabul edilen standartları ve sertifikasyon süreçlerini gündeme getirdiğini bu amaçla meslek standartlarını geliştirdiklerini ve ilk defa demiryolu mesleklerini evrensel ölçekte tanıma kavuşturduklarını belirtti.

3. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumu, 13 Ekim 2016 tarihinde Karabük Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Sempozyumda Raylı Sistemlerde yerli ve milli üretim ile milli test merkezleri konuları ele alındı.

“Bugün burada Raylı Sistemlerde Yerlileşmeyi ve Millileşmeyi ele alıyor olmamız, aslında demiryolu sektöründe son yıllarda kat ettiğimiz aşamanın da bir göstergesidir.”

Sempozyuma katılan ve açılış konuşması yapan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Bugün burada Raylı Sistemlerde Yerlileşmeyi ve Millileşmeyi ele alıyor olmamız, aslında demiryolu sektöründe son yıllarda kat ettiğimiz aşamanın da bir göstergesidir.” dedi. 2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 50.3 milyar TL yatırım yapıldığını söyleyen Apaydın, yenilenen hatların elektrikli ve sinyalli hale getirildiğini ve bu kapsamda, Karabük’ten de geçen Ankara-Zonguldak demiryolunu yenileyerek sinyalli hale getirildiğini ifade etti ve “Karabük-Zonguldak arasını hizmete açtık, inşallah çok kısa bir süre sonra Irmak-Karabük arası da hizmete açılacaktır.” dedi.

Hedefimiz Milli Trenimizi en kısa sürede raylara indirmek.

İleri teknoloji gerektiren demiryolu araç ve gereçlerinin ülkemizde üretilmesine yönelik önemli adımlar atıldığını ifade eden Apaydın, bağlı ortaklıklarda yeni nesil dizel ve elektrikli lokomotifler, yük ve yolcu vagonları ile dizel tren setleri üretildiğini özel sektörün girişimleriyle kurulan tesislerde de vagon ve travers üretiminin devam ettiğini kaydetti ve bağlı ortaklık TÜLOMSAŞ’ta üretilen ilk Milli Elektrikli lokomotif E1000’in, geçen yıl raylara indirildiğini söyledi.

Konuşmasına Milli Tren Projesinin gelişmelerinden bahsederek devam eden TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Bilim adamı, mühendis, idareci, tekniker, işçi ve teknik ressamlarla birlikte yaklaşık 2.000 kişi bu projede görev yapmaktadır. Çalışmalarına geceli gündüzlü devam ettiğimiz Milli Yüksek Hızlı Trenimizi de en kısa sürede raylara indirerek, milletçe büyük bir başarıya imza atmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Yüksek bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine çalışıyoruz.”

Yüksek bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine çalışıyoruz diyen TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “19 yerdeki Anadolu Meslek Liseleri bünyesinde Raylı Sistemler Teknolojisi alanı ile 8 yerdeki meslek yüksekokullarının Raylı Sistemler Programlarının açılmasına büyük destek verdik. Uzman personel göndererek eğitimlerini sürdürmelerine katkı veriyoruz.” dedi.

Karabük Üniversitesi Eskipazar Meslek Yüksekokulu Raylı Sistemler Programlarının TCDD’nin desteği ile açıldığını ve TCDD personeli tarafından eğitim verildiğini kaydeden Apaydın, Karabük Üniversitesi’nin Raylı Sistemler Mühendisliği Programı açarak, demiryolu sektörüne nitelikli eleman kazandırmaya yönelik bir ilke imza attığını belirtti.

“Ülkemiz demiryolu sektöründeki mevcut iş gücü sayısı 50 bin kişinin üzerindedir. 2023 yılı hedeflerimiz çerçevesinde bu sayının 100 bin kişiye ulaşacağını tahmin ediyoruz.”

Genel Müdür Apaydın, “Raylı Sistemler mezunlarının staj yapmaları ve istihdam edilmeleriyle ilgili TCDD olarak bugüne kadar üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. 935’i makinist ve tren teşkil işçisi, 319’u da memur kadrosunda olmak üzere 2007 yılından bugüne kadar 1.244 Raylı Sistemler mezunu gencimizi istihdam ettik. Ancak bizim kadar sektörün de bu gençlerimize sahiplenmesi gerekiyor.” dedi ve “Ülkemiz demiryolu sektöründeki mevcut iş gücü sayısı 50 bin kişinin üzerindedir. 2023 yılı hedeflerimiz çerçevesinde bu sayının 100 bin kişiye ulaşacağını tahmin ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Demiryolu sektörünün serbestleşmesinin, uluslararası kabul edilen standartları ve sertifikasyon süreçlerini gündeme getirdiğini, bu amaçla meslek standartlarını geliştirdiklerini ve ilk defa demiryolu mesleklerini evrensel ölçekte tanıma kavuşturduklarını ifade eden Apaydın; nitelikli iş gücüne yönelik eğitim, istihdam ve sertifikasyon konularında üzerimize düşen ne varsa yaptığımıza inanıyor, aynı duyarlılığı sektördeki diğer paydaşlarımızdan da bekliyoruz diyerek konuşmasını sonlandırdı.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın konuşmasının ardından Hicaz Demiryolu fotoğraf sergisi açılışına katıldı. Sempozyumda “Raylı Ulaşım Sistemlerinde Yerli ve Milli Üretim” konulu panelde TCDD Genel Müdür Yardımcısı Murat Kavak,  “Milli Test Merkezleri” konulu panelde TCDD Demiryolu Araştırma Teknolojileri Merkezi (DATEM)İşletme Müdürü Güven Kandemir ile DATEM Muayene Müdür Yardımcısı Atilla Keskin, “Raylı Sistemlerde İnsan Kaynağı” konulu panelde ise TCDD İnsan Kaynakları Dairesi Başkan Yardımcısı Cüneyt Türkkuşu konuşma yaptı.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.