Haberler TCDD Haberleri TCDD'nin Konya Projelerine Bakan'dan Tam Not
13 Mart 2018 Salı 01:18 | Son Güncelleme: 13.03.2018 13:27
TCDD'nin Konya Projelerine Bakan'dan Tam Not
TCDD'nin Konya Projelerine Bakan'dan Tam Not

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  Konya-Karaman Hızlı Demiryolu’nun Çumra’daki şantiyesi ile yapımları devam eden Konya Kayacık Lojistik Merkezi ve Konya YHT Gar’da incelemelerde bulundu. Hızlı tren hattında test sürüşü gerçekleştiren Arslan, projeler hakkında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’dan bilgi aldı.

Arslan, Konya YHT Gar inşaat sahasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Memnuniyetle söylemek isterim ki Konya’nın önemli olan bütün bu projelerinde işler beklediğimiz hızında ilerliyor. Ve inşallah hepsini kısa sürede bitirip Konya ve Konyalının devamında Karaman ve Karamanlının hizmetine sunmak adına bunları bitirmiş olacağız.” dedi.

KONYA-KARAMAN HIZLI DEMİRYOLU PROJESİNE SON DOKUNUŞLAR

Arslan, Konya-Karaman Hızlı Demiryolu Projesinde sona yaklaşıldığının altını çizerek şunları kaydetti;

“Konya-Karaman hızlı tren hattı 102 km ve önemli bir iş yapıyoruz. Mevcut demiryolunu işletme altında hızlı tren hattına çeviriyoruz. 102 km çift hatlı bir hat altyapısını daha önce bitirdik, dizel işletmeciliğe başladık, hattı bu sene içerisinde hem elektrikli hem sinyalli hale getirmekle ilgili de süreçler devam ediyor. İnşallah haziran ayında elektrik işini bitirip eylül ayında da sinyal işini bitirdikten sonra da testlere başlamış olacağız,  iki- iki buçuk aylık test periyodundan sonra da Konya-Karaman hızlı treni hizmete girmiş olacak. Böylece Karamandan kalkan bir misafirimiz Konya üzerinden İstanbul’a veya Konya üzerinden Ankara’ya gidebilecek. Elbetteki aynı şekilde İstanbul’dan ve Ankara’dan gelen misafirlerimiz de Konya üzerinden Karaman’a kadar gidebilecek. Buradaki projenin ilerleme hızı memnuniyet verici bunu bir kere daha ifade etmek isterim.

“TCDD İLE YEREL YÖNETİMLERİN İŞBİRLİĞİNDEN MEMNUNİYET DUYUYORUM”

Konya-Karaman Hızlı Demiryolu Projesi kapsamında inşa edilen sanat yapıları hakkında da  bilgiler veren Arslan, TCDD Genel Müdürlüğü ile Yerel Yönetimler arasında sergilenen iş birliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, şunları kaydetti:

“Konya ile Karaman arasında 21 adet araç altgeçidi, 20 araç üst geçidi ve 15 yaya alt geçidi olmak üzere 56 adet sanat yapımız var. Bu sanat yapıları ile ilgili olarak işler, çok güzel bir noktaya gelmiş durumda ve sanat yapıları yapılırken özellikle Büyükşehir Belediyemizle çok güzel bir işbirliği yaptık. TCDD Genel Müdürlüğümüzün yaptığı işler var Büyükşehir Belediyemizin yaptığı 7 araç alt geçidi var 7 yaya alt geçidi var bunlar çok önemli. Meram Belediyemizin de yaptığı bir yay alt geçidi var. Böylece Bakanlık olarak TCDD Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyemizle yaptığımız güzel bir işbirliği çerçevesinde o projelerde Konyalılara kaliteli bir şekilde verimli bir şeklide hizmet verecek hale geliyor. Özellikle neden bu sanat yapılarını söyledim? Çünkü daha önce Konya-Karaman arasında demiryolu hattında hiçbir sanat yapısı yoktu, tamamı hemzemin geçitti bu hem işletmecilik açısında iyi değildi hem özellikle tehlike arz etmesi anlamında iyi değildi. Ancak bu proje kapsamında 56 adet geçiş noktasının tamamına sanat yapısı yapıyoruz ve bunların çoğu bitti. Birkaç tane Büyükşehir Belediyemizin çalıştığı bir tane Meram Belediyemizin çalıştığı birkaç tane de TCDD Genel Müdürlüğümüzün çalıştığı var onlarda inşallah kısa sürede bitecek dolayısıyla bu şekilde bu sene Konya’ya gelen Yüksek Hızlı tren Karaman’a kadar Hızlı Tren konforunda insanımıza hizmet verebilecek.”

ULUKIŞLA ŞANLIURFAYA BAĞLANIYOR

Konya-Karaman Hızlı Demiryolu hattıyla entegre olarak planlanan Ulukışla-Yenice hızlı Demiryolu Projesine de değinen Bakan Arslan, proje tamamlanıp hizmete girdiğinde bölgede oluşacak demiryolu koridorunun önemini vurguladı.

Arslan, “Karamanın Ulukışla’ya kadar uzatılması önemli idi orada da inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Ulukışla –Yenice arası yani Konya’yı Mersine, Adana’ya, Gaziantep’e, Şanlıurfa’ya bağlayacak olan hızlı trende de özellikle Ulukışla-Yenice arasında da proje yapıyoruz bu sene içerisinde inşallah o projeler biter bitmez onunda ihale sürecini bitirmiş olacağız.”dedi ve “Burayla ilgili memnuniyetimi ifade etmek isterim.” diye ekledi.

“İSTASYONLARIN TAMAMI ENGELSİZ HALE GETİRİLİYOR”

İstasyonlardaki inşaat çalışmaları hakkında detaylar veren Arslan, güzergâh üzerindeki beş istasyonun tamamının yenilenerek modern hale getirildiğini belirterek  Konya Yüksek Hızlı treni, Karaman Hızlı Treni ve güzergâh üzerindeki istasyonların tamamının engelsiz hale getirildiği bilgisini verdi. Arslan, ” Engellilerimiz istasyonları engelsiz bir şekilde kullanabilecekler. Gerek yürüyen merdivenler gerek engelli asansörleri gerek engellilerin kullanabileceği diğer sistemlerin tamamı kurulmuş oluyor bunu da memnuniyetle ifade etmek isterim.” diye kaydetti.

KONYA-KARAMAN ARASI 40 DAKİKAYA DÜŞECEK

Arslan, Konya-Karaman Hızlı Demiryolu Projesinin tamamlanmasıyla Yüksek Hızlı ve Hızlı olmak üzere trenlerin seyir sürelerinde meydana gelecek kısalmalara da değindi. Konya-Karaman arasının 78 dakika sürüyor iken 40 dakikaya düşmüş olacağını bildiren Arslan, “ Aynı zamanda Ankara-Konya arası ki Ankara-Sincan arasını da inşallah bitiriyoruz. Ankara-Konya arası 1 buçuk saat, Karamanı da 40 dakika olarak düşündüğünüzde Ankara’dan Karamana 2 saat 10 dakika da varabilmiş olacağız.” dedi.

KONYA YHT GAR 2018’DE TAMAMLANACAK

Bakan Arslan, Buğday Pazarı mevkiinde inşa edilen Konya YHT Gar’ın yaklaşık 29.500 m² kapalı alanı olan bir saha olduğunu ve yüzde 30’unun bitmiş durumda olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek şunları kaydetti:

“Proje bedeli 67 milyon lira inşallah bu sene içerisinde burayı da bitirip Konyalıların ve Konya’ya gelecek olan misafirlerin hizmetine sunmuş olacağız. Bunu çok önemsiyoruz çünkü Konya gerçekten çok gelişiyor, çok değişiyor, çok büyüyor her geldiğimde farklı bir Konya görüyorum dolayısıyla Yüksek Hızlı Tren Garımızı da modern bir yapıyla Konya’ya hizmet verebilir hale getireceğiz.

KONYA YHT GAR DİĞER RAYLI SİSTEM PROJELERİ İLE ENTEGRE  

“Memnuniyetle bir şeyi daha ifade edelim gerek Büyükşehir Belediyemizin yaptığı raylı sistemler, gerek Bakanlık olarak bizim üstlendiğimiz raylı sitemler dâhil hepsi Konya Yüksek Hızlı Tren Gar ile entegre olabilecek, dolayısı ile Konya’ya gelen misafirlerimiz buradan indikten sonra raylı sistemle şehrin istediği her yerine gidebilecekler.”

KONYA LOJİSTİK MERKEZİ’NDE SONA YAKLAŞILIYOR

Bakan Arslan’ın son durumu hakkında bilgiler paylaştığı projelerden biri de Konya Lojistik Merkezi Projesi’ydi. İnşaat çalışmalarının hummalı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Arslan, Projenin 2018 yılı içerisinde tamamlanmasının planlandığının altını çizerek şunları kaydetti:

“Yine Konya Lojistik Merkezi’ni birlikte inceledik, çalışmalarımız çok güzel gidiyor yüzde 30 mertebelerine gelmiş durumda, şu anda 100 kişi çalışıyor, 80 kamyon, 14 ağır iş makinası olmak üzere hummalı bir çalışma var. Kışın bitmesiyle birlikte hem çalışan sayısı artacak hem iş makinası sayısı iki misline çıkacak. Hedefimiz Konya’ya bu bölgeye ve ülkemize hizmet edecek olan 1 milyon m2alana kurulan 1 milyon 700 bin ton yük kapasitesine sahip olan bu alanı inşallah bu sene içerisinde bitirip bölgeye Konya Lojistik Merkezi’ni de kazandırmış olacağız. Lojistik Merkezin sadece Konya için değil ülkemiz için ülkemizin demiryolu ile elleçlenen yükleri için de çok önemli olduğunu vurgulayalım. Burada da çalışmalarımız çok güzel gidiyor. İnşallah bu üç projeyi de kısa sürede bitirip Konyalıların, memleketimizin hizmetine sunmuş olacağız.”

BAKAN ARSLAN’DAN DEMİRYOLCULARA TEŞEKKÜR

UDH Bakanı Ahmet Arslan, basın toplantısını Konya’da yürütülen projelerde emeği geçenlere teşekkürlerini sunarak noktalarken, ”Bu vesile ile yüklenicilerimize ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum Demiryolları Genel Müdürümüze Teşekkür ediyorum tüm ekibiyle birlikte çok güzel bir uyumla ve ahenkle çok güzel bir çalışma çıkarıyorlar. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi.” diye konuştu.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.