Haberler YAŞAM Haberleri “İklim Hareketi için Veri” yarışmasına başvurular başlıyor
10 Mart 2017 Cuma 11:35 | Son Güncelleme: 10.03.2017 11:45
“İklim Hareketi için Veri” yarışmasına başvurular başlıyor
“İklim Hareketi için Veri” yarışmasına başvurular başlıyor

New York, 9 Mart 2017 - Birleşmiş Milletler'in büyük veri ile ilgili inovasyon inisiyatifi BM Global Pulse ve veri depolama teknolojileri ile çözümleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Western Digital Corporation (NASDAQ: WDC), “Data for Climate Action – İklim Hareketi için Veri” yarışmasının başladığını duyurdu.
 
“İklim Hareketi için Veri”, iklim değişikliği ile mücadele için katılımcıların, özel sektörün veri bilimini ve topladığı büyük veriyi kullanmalarına imkan veren benzersiz bir açık inovasyon yarışması. Dünyanın dört bir yanından veri bilimcileri, araştırmacılar ve inovasyon yapanların yarışmaya katılmak için 10 Nisan 2017 tarihine kadar DataForClimateAction.org adresi üzerinden önerilerini göndermeleri gerekiyor.
 
BM Global Pulse Direktörü Robert Kirkpatrick konuyla ilgili açıklamasında, “İklim değişikliğine karşı etkili hareket için sadece iklim verileri değil aynı zamanda insan davranışları ile ilgili zengin bilgilere ihtiyaç var. Büyük veri bizlere, toplumların iklim değişikliğini nasıl etkilediği ve bu değişimden nasıl etkilendikleri konusunda dinamik bilgiler verebilir. Böylece sürdürülebilirliği ve iyileşmeyi artırma konusunda inovasyonları mümkün haline getirebilir. ‘İklim Hareketi için Veri' yarışmasına katılan şirketler ise bu verilere sahip.” dedi.
 
Skoll Global Threats Fonu tarafından desteklenen bu global yarışma, birçok endüstri ve ülkeden şirketleri “veri yardımı” yolu ile katılım için bir araya getiriyor. Yarışma ile araştırmacılar ulusal, bölgesel ve global çapta benzersiz veri setlerine ve araştırmalarını güçlendirecek araçlara erişim fırsatına sahip olacak. Veriler mahremiyetin korunması için anonim bir şekilde bir araya getiriliyor.
 
Yarışmaya veriler ile destek verecek şirketler ise şunlar:
BBVA Data & Analytics, finansal veri analizi şirketi
Crimson Hexagon, kurumsal sosyal medya analiz şirketi
Earth Networks, hava ve aydınlatma sensörleri ağı operatörü
Nielsen, global ölçüm ve analiz şirketi
Orange, global telekomünikasyon sağlayıcı
Planet, yeryüzü görüntüleme uydu ağı operatörü
Plume Labs, çevre veri bilimleri şirketi
Schneider Electric, enerji yönetimi ve otomasyon konusunda global çapta uzman şirket
Waze, topluluk tabanlı, ücretiz, gerçek zamanlı trafik ve navigasyon uygulaması
 
Bu şirketlerin yanı sıra, araştırmacılar Microsoft'tan bulut bilişim desteği ve Tableau'dan görsel analiz desteği alacak.
 
Western Digital'in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Veri Merkezleri Sistemleri Birimi Genel Müdürü Dave Tang yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Dünyanın en büyük veri depolama şirketi olarak verinin gücünün ve vadettiklerinin farkındayız. Değişim için veriyi bir katalizör olarak kullanma konusunda oldukça istekliyiz. United Nations Global Pulse takımı ile bu konuda işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. İşbirliği kapsamında sadece ‘İklim Hareketi için Veri' yarışması için kurguyu ve çerçeveyi belirlemekle yetinmiyor fayda sağlayacak şekilde veri etrafında toplanmayı teşvik ediyor ve güçlendiriyoruz. Yarışmadan çıkacak sonuçları ve çözümleri, gelecek için sundukları imkanları görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”
 
Yarışma hakkında
İklim Hareketi için Veri', Birleşmiş Milletlerin İklim hareketi için Sürdürülebilir Gelişim Hedefi (SDG 13) ile bağlantılı üç ana alanı hedefleyecek: İklim değişikliğinin etkilerini hafifletme, iklim adaptasyonu ve iklim değişikliği ile geniş kapsamlı 2030 Gündemi arasındaki bağlantılar.
 
Yarışma ile üretilecek orijinal araştırma raporları ve araçlarının veriyi kullanan inovasyonların sahadaki çözümlere sağladığı bilgiyi gözler önüne sermesi ve iklim değişikliği ile mücadele için yapılan çalışmaların dönüştürülmesi amaçlanıyor. Yarışma, Kaggle gibi organizasyonların öncülük ettiği veri bilimi yarışmalarının ve Orange'ın düzenlediği ve kamu yararı için büyük veriyi paylaşan “Data for Development – Gelişim için Veri” gibi yarışmaların modeli üzerine kurgulandı.
 
“İklim Hareketi için Veri” yarışmasına katılmaya hak kazanan araştırmacılara, araştırmalarını tamamlamak için dört ay verilecek. İklim değişikliği ve veri bilimi alanlarında uzman bir panelde, finale kalan öneriler metodoloji, ilişki ve potansiyel etki dikkate alarak değerlendirilecek. Kazananlar ise 2017 yılının Kasım ayında duyurulacak. 
 

Yarışmaya başvurmak veya daha fazla bilgi için: DataForClimateAction.org
 
Verinin faydalı amaçlar için kullanılması için Western Digital Corporation'ın verdiği destek hakkında daha fazla bilgi için: DataMakesPossible.com
 
Katılımcı şirketler
BBVA Data & Analytics CEO'su Elena Alfaro:
“BBVA Data & Analytics olarak veriden faydalanan organizasyonları verileri paylaşma ve topluma katkıda bulunma konusunda ahlaki yükümlülükleri olduğuna inanıyoruz. Birleşmiş Milletler Global Pulse ile daha önce yaptığımız işbirliğinde, bir araya getirilmiş finansal verilerin krizlerin nüfusu nasıl etkilediğine yanıt verilebileceğini keşfetmiştik. Birlikte, doğal afetlere karşı insanların sergilediği ekonomik direncin ölçümlenmesi konusunda yeni bir metot ortaya koyduk. ‘İklim Hareketi için Veri', iklim değişikliğine karşı yapılan başka bir somut hamle. Finansal veriler ve veri bilimi konusundaki deneyimimiz ile bir kez daha katkıda bulunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”
 
Microsoft Research Kıdemli Direktörü Jim Pinkelman:
“Bu önemli global yarışmaya destek veriyor olmaktan gurur duyuyoruz. Microsoft Azure ile bu yarışmadaki yenilikçi yarışmacıların çalışmalarına katkıda bulunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”
 
Nielsen Uluslararası Kamu Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Errion:
"Nielsen olarak verilerin iyilik için kullanılması girişimimiz kapsamında bu inisiyatif içerisinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Bu inisiyatif, sosyal açıdan faydalı çalışmaları hızlandıracaktır.”
 
Orange'in İnovasyon, Pazarlama ve Teknolojilerden Sorumlu Kıdemli Başkan Vekili Mari-Noëlle Jégo-Laveissière:
“İklim Hareketi için Veri yarışmasının dünya genelinde verilerin iklim değişikliği konusunda sunduğu potansiyel üzerinde yapılacak araştırmaları artıracağına inanıyoruz. Orange'in bu yarışmada yer alması, sürdürülebilir gelişim ve sosyal refah için büyük veri bilimine odaklanan açık inovasyon girişimimizin doğal bir devamıdır. Bu, sosyal ve çevresel sorunlara global ölçekte kolay çözümler geliştirme konusunda üstlendiğimiz sorumluluğun bir yansımasıdır.”
 
Planet CEO'su ve Ortak Kurucusu Will Marshall:
“İklim değişimi ile mücadele için birçok aktörün mevcut en güçlü araçlar ile çalışması gerekiyor. Planet olarak her gün dünyanın görselini oluşturarak ve yeryüzündeki değişimleri görünür hale getirip erişilebilir kılarak bu vizyona katkıda bulunuyoruz. İklim Hareketi için Veri yarışmasında BM Global Pulse ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyor ve gezegenimizin en güncel verilerini, günümüzün en acil sorunlarına çözüm konusunda ilerleme kaydedecek yenilikçi kişilerin kullanımına sunuyoruz.”
 
Plume Labs Kurucu Ortağı ve CEO'su Romain Lacombe:
“Plume Labs olarak, atmosferik kirlilik API'miz Plume Air Cloud'a erişim sağlayarak İklim Hareketi için Veri yarışmasının bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Hava kirliliği hem çevre hem de sağlık ile ilgili bir kriz. Açık veri ve inovatif çözümlerimiz sayesinde nefes aldığımız havanın daha temiz olması için birlikte çalışabiliriz.”
 
Schneider Electric Bulut Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Ron Sznaider:
"Enerji yönetimi ve otomasyonu alanında global bir lider olan Schneider Electric, kritik öneme sahip gerçek zamanlı kararların alınması için tarım operasyonlarını mümkün kılan inovasyonlar ile hava tahminlerini ve tarım piyasalarını dönüştürüyor. İklim Hareketi için Veri yarışması sayesinde araştırmacılara iklim verilerine erişim sağlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Böylece dünya genelindeki çiftçiler ve toplumlar için yeni ve inovatif çözümler geliştirebilecekler.”
 
Tableau Sosyal Etki Direktörü & Tableau Vakfı Direktörü Neal Myrick:
“Bu yarışma, veri görselleştirme yeteneklerini global çapta iklim değişikliği ile mücadele eden bilim insanlarına, politika yapıcılarına, inovasyon yapanlara sunacak muhteşem bir fırsat. Daha iyi bir gelecek için birlikte çalışmak amacıyla, bu verilerin ulaşılabilir olması ve bu konuda harekete geçilmesi konusunda üzerimize düşeni yapıyor olmaktan heyecan duyuyoruz.”
 
Waze Global Ortaklıklar Müdürü Adam Fried:
“Waze'nin gerçek zamanlı ve topluluk temelli verileri sayesinde Waze Connected Citizens Program ortakları, mobilite alanında çeşitli zorlukları çözen veri kayanlı deneylere öncülük etmiş, acil yanıt süresini iyileştirmiş ve hiper lokal trafik yönetimi geliştirmiştir. İklim Hareketi için Veri yarışmasına katılan araştırmacıların, Connected Citizens Program'dan yola çıkarak iklim hareketini nasıl hızlandıracaklarını görmeyi heyecanla bekliyoruz.”Anahtar Kelimeler:
YarışmaIklim
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.