Haberler Gündem Haberleri Eskişehir lojistik maliyetlerini düşürecek demiryolunu bekliyor
19 Eylül 2016 Pazartesi 14:58 | Son Güncelleme: 19.09.2016 15:12
Eskişehir lojistik maliyetlerini düşürecek demiryolunu bekliyor

Eskişehir Sanayi Odası’nın öncülüğünde kurulan Eskişehir OSB, yatırımlar için en önemli cazibe merkezlerinin başında geliyor. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından “Türkiye’nin En Çevreci OSB’si” seçilen bölge, 3 bin 200 hektarlık dev alanı ve eksiksiz altyapısıyla dikkat çekiyor.


Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi 1973 yılında kuruldu. 3 bin 200 hektar üzerine kurulu 551 firmanın faaliyet gösterdiği sanayi bölgesinde 39 bin kişi istihdam ediliyor.

OSB'ye Demiryolu Bağlantısı Yapılması ile Lojistik Maliyetleri Ucuzlayacak

Eskişehir OSB Başkanı Savaş M. Özaydemir,yaptığı açıklamada. "TCDD tarafından yapım çalışmalarına başlanması beklenen, OSB demiryolu bağlantısının tamamlanmasıyla, bölgedeki tüm firmalar demiryolu ulaşımından daha fazla yararlanarak lojistik maliyetlerinde önemli avantaja sahip olacaklar” dedi.

Makine imalatı ağırlıkta

Eskişehir OSB’nin 43 yıl önce kullanımına sunulduğu bilgisini veren Özaydemir, zaman içinde bölgeye olan yoğun talep sonucunda OSB’nin alanının yıllar içinde genişletilerek günümüzdeki büyüklüğüne ulaştığını ve Eskişehir OSB’nin Türkiye’nin tek parça halinde en büyük OSB’si olduğunu anlattı. Eskişehir OSB’de birçok firmanın üretimde olduğuna değinen Özaydemir, “Eskişehir OSB’de sektörel çeşitlilikle birlikte tek bir alanda değil birçok alana yönelik üretim yapan firmalar bulunmaktadır. Bu konuda başı makine imalat ve metal eşya sanayi çekmektedir. Eskişehir OSB içerisinde ayrıca, tekstil ve giyim, kimya ve plastik gıda, ağaç ve ağaç ürünleri, doğal taş ile elektrikli teçhizat İmalatı sanayileri bulunmaktadır” açıklamalarında bulundu.

Yatırım iklimi

Eskişehir OSB Başkanı Özaydemir, Eskişehir’in önemli karayolu ve demiryolu güzergâhlarının kesişme noktasında olmasının yanı sıra, Gemlik Limanı’na 160 kilometre, İstanbul limanlarına 290 kilometre uzaklıkta olan Eskişehir’in yeni yatırımlar anlamında avantaj sağladığını ifade etti. Tüm yatırımcılara eşit şartlarda eksiksiz hizmet sağladıklarını belirten Özaydemir, “Eskişehir OSB’de yatırım yapmak isteyen yatırımcılara çok özel ve işlerini kolaylaştıran bir iklim oluşturulmuştur” dedi.

Doğalgaz santrali var


Eskişehir OSB Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir OSB’nin doğalgaz santraline sahip olduğunu, bilim parkı ve içerisinde bulunan teknoloji geliştirme bölgesinin de sanayiciler ve bilim insanlarını bir araya getirdiğini söyledi. Özaydemir, “Lojistik merkez ile sanayicilerin lojistik sorunları kısa sürede çözülmektedir. Atıksu Arıtma Tesisi ve Laboratuarı ile doğaya saygılı üretim desteklenmektedir. Bunların dışında Eskişehir OSB’de firmalara fiber optik kablo bağlantısıyla kesintisiz ve daha yüksek hızlarda internet erişim imkânı sağlanmaktadır. Çeşitli destek unsurları ile sanayicinin yangın, elektrik, doğalgaz vb. sorunlarına derhal çözüm üretilmektedir. Ayrıca OSB’deki firmalara yardımcı unsurların yer aldığı İş ve Ticaret Merkezi hizmet vermektedir.”

Yeni projeler

Eskişehir OSB’de bulunan sanayi kuruluşlarının gerçekleştirdiği ihracat tutarının yıllık 1,2 milyar doları geçtiğini belirten Özaydemir, bunun artması için çalışmalar yapıldığını ifade etti. Yine Eskişehir Sanayi Odası ve OSB’nin, Türkiye’deki ilk ve örnek projeler gerçekleştirmeye devam ettiğini bildiren Özaydemir, bu kapsamda otomotiv, raylı sistemler, lojistik alanlarını da içini alacak yeni OSB alanları ile savunma ve havacılık sanayi konusunda endüstri bölgesinin Eskişehir ekonomisine kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Eğitime destek

Eskişehir OSB Başkanı Özaydemir, Eskişehir Sanayi Odası tarafından OSB içerisinde çeşitli eğitim merkezleri kurulduğunu, merkezlerde sanayi odası ve OSB tarafından eğitim çalışmaları sürdürüldüğünü anlattı. Özaydemir, CNC operatörü yetiştirme ve eğitim merkezi, endüstriyel otomasyon merkezi, kaynak teknolojileri eğitim merkezi, hızlı prototipleme eğitim merkezi, kaynak teknolojileri tahribatlı ve tahribatsız test merkezi, başta havacılık sanayi olmak üzere diğer sektörlere de hizmet verecek olan üç boyutlu koordinat ölçüm (CMM) eğitim merkezinin sanayicilerin kullanımına sunulduğunu kaydetti.

Yenilenebilir enerji

Eskişehir OSB’de yatırımcılar için en büyük maliyet olan enerjiyi ucuzlatmak ve olası enerji açıklığını azaltmak için yenilenebilir enerji seçeneklerini değerlendirecekleri konusunda bilgi veren Eskişehir OSB Başkanı Savaş M. Özaydemir, 50 megawatt gücünde rüzgâr enerji santrali (RES) ile OSB sınırları içinde 1 megawatt gücünde güneş enerjisinden elektrik üretimine yönelik güneş enerji santral (GES) projesi için onay beklediklerini söyledi.

Türkiye’de bir ilk

Eskişehir Sanayi Odası OSB Başkanı Savaş M. Özaydemir: Eskişehir Sanayi Odası, Avrupa Birliği’nin yeni çerçeve programı Ufuk 2020 programına geçen yıl dahil oldu. Bu kapsamda “endüstriyel simbiyoz” temalı projeyle çalışmalar gerçekleştirdik.

Proje Türkiye’de sadece Eskişehir OSB’de uygulanacak. Toplam bütçesi 5,9 milyon avro ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden 15 ortak projede yer alıyor. Gerçekleştirilecek ihtiyaç analizi ve fizibilite çalışmaları sonucunda endüstriyel simbiyoz olanaklarına yönelik pilot uygulamaların hayata geçirilmesini hedefliyoruz. Proje kapsamında geliştirilecek yazılım programı, Avrupa’da yer alan ve içerisinde Türkiye’den sadece Eskişehir OSB’nin bulunduğu 4 pilot endüstri bölgesinde test edilecek. Proje ile söz konusu bölgelerde katı girdi ve atık; enerji ve su; bilgi ve insan kaynakları; nakliye ve lojistik gibi alanlarda potansiyel simbiyotik ilişkiler ortaya çıkarılacak. Ayrıca, endüstriyel simbiyoz uygulamalarına yönelik bir veri tabanı ve iletişim ağı oluşturulacak. Geliştirilecek olan ShareBOX yazılımı ile firmalar için enerji verimliliği ve çevre konusunda ciddi bir ilerleme kat edilmesi planlanıyor. Hedeflenen enerji tasarrufu en az yüzde 15 olarak öngörülüyor.

banner123

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.