Haberler Gündem Haberleri Vagonlar Boş Yatınca Yapılacak Zam Ertelendi
04 Nisan 2016 Pazartesi 13:31 | Son Güncelleme: 04.04.2016 11:16
Vagonlar Boş Yatınca Yapılacak Zam Ertelendi
Vagonlar Boş Yatınca Yapılacak Zam Ertelendi

Demiryolu Taşımacılığı Derneği (DTD) ile TCDD yönetimi arasında toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Murat Kavak başkanlığında Yük Dairesi ve Cer Dairesi yöneticileri katıldı.

Toplantıda konteyner tarifesinde yapılacak iyileştirmenin dolu taşıma tonajlarında yapılması ve alternatifleri değerlendirildi ve sonuçları önümüzdeki günlerde tarife değişikliği olarak TCDD tarafından yayınlanacağı bildirildi.

DTD'nin genel bir tarife indirimi talebine karşılık , bu yıl yapılması planlanan %5 + %5 fiyat artışlarının önce Haziran 2016’ya , sonra yıl sonuna kadar yapılmayacağı karara bağlandı.

ECM SÖZLEŞMESİ VE İÇERİĞİ

TCDD’den ECM hizmeti alacak firmaların imzalaması talep edilen ECM sözleşmesindeki talep edilen değişiklik sonrasındaki son hali , tekrar görüşler alınmak üzere DTDile paylaşılacağı ifade edildi.

 DTD'nin ulusal vagon bakım yönetmeliğine ihtiyacı olduğu dile getirildi ve mevcut yönetmelik olan TTŞ 340’ın uluslararası formata oturtulmak üzere değiştirildiği bilgisi Cer Dairesi yönetimi tarafından verildi. Yaklaşık 600 sayfa olarak yenilenen yönetmelik yayınlanmadan önce , DTD'nin görüş ve önerileri alınmak üzere DTD yönetimi ile yapılacak bir toplantıda madde madde değerlendirileği ifade edildi.

ECM' nin önemli şartlarından biri olan Ulusal Emniyet Göstergelerinin belirlenmesi ve yayınlanması DTD tarafından talep edilmiş , Cer Dairesinin bu konuda bir çalışma yaptığı bu çalışmanın sonuçlarının görüşleri alınmak üzere DTD ile bir toplantı yapılması karara bağlanmıştır. 

DDGM ve TCDD tarafından hazırlanan her türlü yönetmelikle ilgili birlikte ortak çalışma kararı verildi.

BAŞKENT RAY PROJESİ VE KAPANAN ANKARA YOLU

Başkent Ray projesi kapsamında kapanan hattın aç kapa yöntemi ile trafiğe açık tutulması talep edildi. Ancak Yol Dairesi bu yöntemin inşaat tekniği nedeniyle mümkün olamayacağını ve bu şekilde yolun yenilenmesinin uzun zaman alacağının bildirmesi üzerine farklı alternatifler üzerinde çalışıldı.

Yolun kapalı olmasından dolayı aktarma yapılabilecek yükler için Marşandiz ve Sincan istasyonları varışlı taşımalarda özel indirimli tarife uygulanarak bu istasyonlardan aktarma yapılarak konteynerlerin Lalahan ve Elmadağ istikametindeki müşterilere taşıma maliyetini, mevcut maliyetlere yaklaştırmak suretiyle çözüm üretilmeye çalışılacağı bildirildi.

Aktarma yapılması mümkün olmayan yüklerde ise  uzun yoldan yapılacak taşımalarda kısa yol ücretinin uygulanmasının geçmiş dönemlerde soruşturma konusu olmasından dolayı mümkün olmadığı , ancak ortaya çıkacak maliyetin paylaşılması şeklinde bir çözüm için çalışma yapılacağı , fiyat çalışmaları tamamlanmadan önce DTD ile yeniden bir toplantı yapılıp görüşlerimizin değerlendirileceği karara bağlandı.

Ayrıca Başkent Ray Projesinin yapımını üstlenen firma yönetimi ile yapılan toplantıda ; TCDD tarafından 1. Yolun 10 ay içinde trafiğe açılması için projede değişiklik istendiği ve müteahhit firma tarafından kabul edildiği bilgisi alındı.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.