Haberler TCDD TAŞIMACILIK A.Ş Haberleri Sosyal Kooperatif Treni Yola Çıktı
02 Ekim 2018 Salı 10:24 | Son Güncelleme: 02.10.2018 13:16
Sosyal Kooperatif Treni Yola Çıktı

Ticaret Bakanlığı ve TCDD Taşımacılık AŞ’nin iş birliği ile hazırlanan Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım treni Ankara Gardan yola çıktı.

Söz konusu proje için 1 Ekim Pazartesi günü saat 10:00’da  Ankara Garda uğurlama töreni düzenlendi.

Uğurlama törenine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Seymenoğlu, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, Demiryolu personeli ve proje için gönüllü vatandaşlar katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan törende yaptığı konuşmada, sosyal kooperatiflerin, imkânı, fırsatı az olan grupların çalışma hayatına entegrasyonunun sağlanması gibi toplumsal sorunlara çözümler üretmeyi hedeflediğini belirterek, şunları kaydetti ; "İki hafta boyunca şehirlerimize uğrayacak bu tren, dezavantajlı insanlarımızla o şehrin aydınlarını, ileri gelenlerini, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bir araya getirerek umut tohumlarını toprakla buluşturacaktır." dedi.

Bakan Turhan, “bir tarağın dişleri gibi safları sıklaştırmak, her bir ferdimizi kucaklamak ve çok çalışmak zorundayız. Elbette safları sıklaştırmanın da pek çok yolu ve yöntemi var. Bugün burada toplanılmasına vesile olan sosyal kooperatifçilik de bunlardan biridir. Bizim için aslolan insandır, "Dili, inancı, cinsi, yaşı, sosyal statüsü, engel durumu ne olursa olsun, aslolan insanımızdır, milletimizdir. Bu bilinç, bizi biz yapan değerlerin başında gelmektedir”. dedi.

Bakan Turhan son olarak şunları ifade etti; "Bugün buradan hareket edecek treni de işte bu bilincin bir nişanesi olarak görmemiz gerekir. Bölgesel kalkınma ve farklılıkların en aza indirilmesi, geri kalmışlığın, yoksulluğun, gelir dağılımındaki adaletsizliğin ortadan kalkması ancak daha çok insana ve ülkeye ulaşmakla mümkün olur. Demiryolu bu vasıtalardan biridir ve ülkemizin her bir yanını modern demiryolu ağlarıyla örmek için gece gündüz çalışıyoruz."

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında,

Sosyal kooperatifçiliği canlandırmaya yönelik Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni'ni bugün yola çıkarıyoruz. İlk yolculuğuna başlayacak olan trenimiz, alanında uzman kişileri, akademisyenleri ve yerel inisiyatifleri harekete geçirecektir. Bu çerçevede, Sosyal Kooperatif Treni sırasıyla Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Konya'yı ziyaret edecektir. Trenin uğrayacağı illerde şenlikler, üniversitelerde çalıştaylar ve paneller düzenlenecektir. Bu illerde ayrıca, sosyal kooperatif bilgilendirme toplantıları, söyleşiler, çocuklar için kodlama atölyeleri gibi faydalı etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bu etkinliklere, kadınlarımız için de teknoloji projelerini dahil edeceğiz.

Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen projeyi bundan sonraki aşamalarda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının da desteğiyle Türkiye geneline yaymayı hedeflediklerini söyledi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal sorumluluk projelerinin sosyal devlet olmanın bir gereği olduğunu belirterek;

Hizmeti, toplumun tüm kesimlerine eşit ve adil bir şekilde uygulamak amacıyla yeni hizmet modellerini hayata geçirdiklerini söyledi. Sosyal yardımlar alanında önemli yapısal değişikliklere öncülük ettiklerini ifade eden Selçuk ayrıca dezavantajlı vatandaşların istihdamı, eğitim ve sağlık gibi yarı kamusal hizmetlerdeki sorunların çözümünde sosyal kooperatifler büyük rol oynayacaktır. Kar amacı gütmeyen, toplumun ekonomi ve eğitim standartlarını geliştirmeyi hedefleyen bu hizmetin sonuna kadar destekçisi olacağız. Ülke geneline yayılan sosyal hizmet merkezleriyle her türlü şikayeti ve talebi anında cevaplamaya çalışıyoruz, Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile bütün vatandaşlara ulaşmaya çalışıyoruz dedi.

Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Seymenoğlu ise "Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi" kapsamında yola çıkan trenin 10 ilde ziyaretlerde bulunacağına belirterek, yapılacak etkinliklerle sosyal kooperatiflerin halka tanıtılmasını, yerel inisiyatiflerin harekete geçirilmesini, üniversitelerde çalıştaylar ve konferanslar düzenlenmesini ve kamuoyunun dikkatinin bu alana çekilmesini hedeflediklerini dile getirdi.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın,

Yenilediğimiz yollar ve üzerinde seyreden konforlu trenlerimizle çok sayıda projeyi gerçekleştiriyoruz diyerek, biraz sonra Sayın Bakanlarımız tarafından uğurlanacak, “Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni” de bunlardan biridir, Ankara’dan yola çıkacak trenin seçkin konuklarıyla birlikte Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta Afyon ve Konya’ya ulaşarak, buralardaki tarihi garlarımızın otantik mekânlarında ağırlanacaktır diyerek konuşmasını tamamladı.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt yaptığı konuşmada “Son yıllardaki hükümetlerimizle beraber tren yeniden devlet politikası haline gelmiştir “dedi.

Kurt konuşmasında şunları kaydetti;

Sosyal adaleti, ekonomik ve çalışma barışını amaç edinen bu projenin dün olduğu kadar bugün de ülkenin ekonomisi, istikbali ve istiklali için büyük önem arz eden trenle birlikte tercih edilmesini hükümetimizin sosyal adalete, ekonomik ve çalışma barışı ile trene verdiği önemin yüksekliği olarak değerlendiriyoruz diyen Kurt, İşte bu önemin sonucu olarak, belli bir dönem yeterince hakettiği desteği alamayan tren, son yıllardaki hükümetlerimizle beraber tekrar devlet politikası haline gelmiştir. Bu politika sayesinde ülkemiz yüksek hızlı tren liglerinde Dünya’da 8. Avrupa’da 6. yüksek hızlı tren işletmeciliği yapan ülke haline geldiğinin altını çizdi.

Artık her gün 25 bin insanımız yüksek hızlı trenlerle seyahat ediyor, yolcu trenlerimiz her gün 400 bin insanımıza hizmet ediyor, her gün 300 yük trenimizle İstanbul, İzmit, Eskişehir, Konya, Kayseri, Ankara, Denizli, Gaziantep gibi önemli sanayii merkezlerinin ve organize sanayi bölgelerinin yüklerini ülkemizin en büyük limanları ile buluştururken, demir, boraks, krom, kömür gibi yerli ve milli cevherlerimizi sanayimizin kalbi olan fabrika ve tesislerine taşıyoruz dedi.

127 istasyon, 10 il ve 30 ilçeyi 14 günde kat edecek bu trenimizi ve diğer ulaşım modlarının işleyemediği en kötü iklim koşullarında bile hem yolcu, hemde yük ve lojistik hizmetlerini ülkemizin ekonomisinde yer alan tüm sektörlere direkt veya endirekt olarak sunmaya çalışan 15 bin kişilik TCDD Taşımacılık ailesine de müsaadelerinizle teşekkür etmek istiyorum diyen Veysi Kurt, Ülkemizde yüksek hızlı tren işletmeciliğinin yapıldığı ve her bölgeden insanlarımızın tren talebinin arttığı bir dönemde bu sosyal projenin trenle tasarlanmış olmasının projenin anlam ve önemini daha da artıracağına inandığını söyledi.

Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni, konuşmaların ardından Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt tarafından uğurlandı.

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde “Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi”  çerçevesinde Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ile TCDD Taşımacılık AŞ arasında 2018’in ilk çeyreğinde bir işbirliği protokolü imzalanmıştı.

banner89

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.