Haberler TÜLOMSAŞ Haberleri İl Ekonomi Toplantısı TÜLOMSAŞ Ev Sahipliğinde Gerçekleşti
22 Aralık 2017 Cuma 13:51 | Son Güncelleme: 08.06.2018 17:32
İl Ekonomi Toplantısı TÜLOMSAŞ Ev Sahipliğinde Gerçekleşti
İl Ekonomi Toplantısı TÜLOMSAŞ Ev Sahipliğinde Gerçekleşti

Eskişehir’in mevcut olan ekonomik gelişmelerini bir adım öteye götürmek, yerelde takip edilmesi gereken ekonomik sorunları kısa sürede çözmek amacıyla, Eskişehir Valiliği tarafından “İl Ekonomi Toplantısı” düzenlendi.

Vali Özdemir Çakacak başkanlığında, TÜLOMSAŞ Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı İsmail Soykan, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Yardımcısı Ali Yaşar Nal, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Veysel Osmanoğlu, ESO Başkanı Savaş Özaydemir, ETO Başkanı Metin Güler, ETB Başkanı Ömer Zeydan, EESOB Başkanı Ekrem Birsen, kamu kurum müdürleri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 “TÜİK tarafından yayınlanan “İllerde Yaşam Endeksi Araştırması” genel endeks değerine göre Eskişehir 15. sırada yer almaktadır.” diyen Vali Çakacak, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Alt endeksler bakımından ilimizin iller arasında ilk on içinde yer aldığı verilere baktığımızda konutta 5. sırada, altyapı hizmetlerine erişimde 7. sırada ve sosyal yaşam açısından da 8. sırada olduğunu görmekteyiz.” dedi.

İlimizin ekonomik durumunu ve potansiyelini, devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam konularını değerlendirmek amacıyla İl Ekonomi Toplantısı’nı düzenlediklerini aktaran Vali Çakacak, Eskişehir’i hem sanayi hem de eğitim alanında önemli bir şehir olarak değerlendirerek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Eskişehir’in aynı araştırmada fakülte ve yüksekokul mezunlarının nüfusa oranı açısından Ankara’dan sonra 2. sırada yer alması, 65 bine yakın örgün eğitim öğrencisi ve 1 milyon 200 bini aşan açıköğretim öğrencisine sahip olması, ilimizin önemli bir eğitim kenti olduğu gerçeğinin yansımasıdır.

Yine en son 2011 yılında TÜİK tarafından yayınlanan Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksine göre 7. sırada ve 1. Grup İller arasında yer almaktayız. Eskişehir’in 1. Grup İller arasında yer almasının temel sebepleri eğitim, yükseköğretim mezun sayısı, büyük iller arasında ulaşım bakımından kavşak noktasında bulunması ve ulaşım ağlarının, özellikle de demiryollarının birleşim noktasında yer almasıdır.

Uluslararası Rekabetçilik Araştırmaları Kurumunun (URAK) hazırlamış olduğu “İllerarası Rekabetçilik Endeksi” genel sıralamasında Eskişehir iller arasında 8. sırada yer almakta. Yaşanabilirlik alt endeksinde ise Ankara ve İstanbul’dan sonra 3. sırada yer almaktadır.

Tüm bu veriler ülkemizin olumlu gidişine paralel olarak ilimizin de olumlu bir ilerleme içinde olduğunu, alacağımız ve uygulayacağımız kararlarla bu ilerlemeyi daha da hızlandıracağımızı ümit ediyorum.

İlimizde kamu yatırımlarına baktığımızda devam etmekte olan projelerin toplam bedelinin 7 milyar 109 milyon 834 bin 207 TL, 2017 yılı ödeneğinin 1 milyar 283 milyon 799 bin 982 TL, Eylül ayı sonu itibariyle harcama tutarının ise 361 milyon 329 bin 192 TL olduğunu görmekteyiz.

Ekonomik verilere göz attığımızda, son yıllarda dış ticaret fazlası veren ilimizin, 2016 yılı sonu itibariyle 862 milyon dolar ihracat ve 741 milyon dolar ithalat rakamlarına ulaştığını göreceğiz. İlimizin bu olumlu durumu 2017 yılında da devam etmekte olup, TÜİK verilerine göre Ekim sonu itibariyle ihracatımız 722 milyon dolar, ithalatımız 607 milyon dolardır. Eskişehir Sanayi Odası’na üye olan fakat farklı ilerin gümrüklerinden çıkış yaparak ihracat yapan firmaların toplam ihracatı ise 2,2 milyar dolar seviyelerine ulaşmaktadır.

Sanayi kuruluşları ile ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan ilimiz, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesine sahip olması ile de plânlı sanayileşmenin en güzel örneklerinden birini vermektedir. İlimiz OSB’de faaliyet gösteren 600 civarındaki firma yaklaşık 40 bin kişiye istihdam yaratıyor.

Beylikova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi hem ilimize katkı sağlayacak hem de ülkemiz için ihtisas OSB anlamında güzel bir örnek oluşturacaktır.

Sivrihisar OSB çalışmaları da hızlı bir şekilde devam etmektedir. OSB’lerin yanı sıra 16 küçük sanayi sitesinde de 10 bin kişi istihdam edilmektedir.

Yine AR-GE merkezi bulunan Eskişehir, iller arasında ilk 10 arasında yer almaktadır.

“Ülkemizin yüksek teknolojili ürünler imalatı ve ihracatında lokomotif illerinden birisi hâline gelen ilimiz, havacılık ve raycılık sektörlerinin merkezi konumunda bulunmaktadır.” diyerek konuşmasına devam eden Vali Çakacak, daha sonra şunları söyledi:

“Bu tür toplantıları daha sık düzenleyerek bir araya gelmeliyiz. Hiç gündemimiz olmasa bile, bir araya geldiğimiz zaman konu her zaman Eskişehir’in menfaatleri için olur. Bu nedenle bu tür toplantıların zaman zaman yapılmasında büyük fayda görüyor, toplantıya katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.”  

Vali Çakacak’ın konuşmasından sonra toplantıya katılan temsilciler görüş ve önerilerini sundu. Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.